REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialne finanse osobiste w oczach Polaków

REKLAMA

REKLAMA

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w lipcu 2010 roku wyniosło 3 tys. 433 zł brutto. Oznacza to, że Polacy zarabiają coraz więcej. Czy są jednak bardziej odpowiedzialni w sferze finansów osobistych?

Raport „Sztuka odpowiedzialności” przygotowany przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC na zlecenie ING Życie udziela odpowiedzi na postawione pytania. Badanie jakościowe i ilościowe zrealizowane na reprezentatywnej próbie, pokazują jak Polacy rozumieją odpowiedzialne postawy w życiu codziennym i jak przekładają się one na sferę finansową. Z odpowiedzi udzielonych przez respondentów wynika, że co czwarty Polak (83%), uważa się za osobę odpowiedzialną finansowo.

REKLAMA

Finanse Polki i Polaka

REKLAMA

Odpowiedzialność finansowa kojarzy się przede wszystkim z zarabianiem pieniędzy i mądrym zarządzaniem budżetem domowym, które obejmuje m.in. planowanie przyszłych wydatków np. na emeryturze, jak również zabezpieczenie najbliższych na okoliczność choroby lub niespodziewanego wypadku. Co o odpowiedzialnej postawie w sferze finansów, mówią Polacy, a co Polki?

„Można teraz zarabiać i żyć, ale jeśli nie pomyślimy o tym, że po 50 latach nie będziemy w stanie fizycznie zarabiać, a jednak będziemy żyć i funkcjonować, to jest to nieodpowiedzialność finansowa” – twierdzi Martyna z Warszawy (31 lat).

„Odpowiedzialność finansowa to znaczy zarobić, żyć na bieżąco i odłożyć coś na przyszłość. Mądrze rozporządzać pieniędzmi” – powiedział Adam z Radomia (35 lat).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„Odpowiedzialność finansowa to znaczy najpierw opłacić rachunki, potem odłożyć na utrzymanie rodziny, potem tą trzecią część wypłaty, jeżeli zostanie, przeznaczyć na jakieś rozrywki” – dodała Joanna z Radomia (33 lata).

Wyniki badań pokazują również, że w obszarze finansów panuje równouprawnienie płci. 76% respondentów wskazało, że kobiety są tak samo odpowiedzialne za zarabianie pieniędzy jak mężczyźni. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia rozdysponowywania zawartości portfela, aż 78% badanych stwierdziło że kobiety są w takim samym stopniu odpowiedzialne za rozsądne wydawanie pieniędzy jak mężczyźni. Natomiast co ciekawe, jako najważniejszy przejaw męskiej odpowiedzialności za najbliższych, respondenci wskazali zapewnianie rodzinie środków finansowych do życia.

Polecamy serwis: Budżet domowy

Problem z odpowiedzialnością

Respondenci chętnie przyznają się do bycia odpowiedzialnym w sferze finansów, ale jednocześnie mają problem ze wskazaniem zachowań i decyzji określających ich jako osoby odpowiedzialne finansowe. Wśród najczęściej wskazywanych odpowiedzi były: planowanie i kontrola wydatków (32%), zarabianie pieniędzy na potrzeby swojej rodziny (17%) i życie codzienne – zakupy, rachunki (17%). Natomiast prawie co czwarta osoba (19%) nie potrafiła podać odpowiedzi na pytanie: „ W jakich sytuacjach w Pana(i) zachowaniu przejawia się bycie osobą odpowiedzialną finansowo?”. Nowe światło na tę sprawę rzucają odpowiedzi respondentów na pytanie, o odkładanie pieniędzy z myślą o przyszłości. Znaczna część - 40% badanych, zamiast odkładać pieniądze, woli przeznaczać je na konsumpcję, argumentując to tym, że nigdy i tak nie wiadomo co się stanie.

A jednak nowy telewizor…

REKLAMA

Badania ING Życie pokazują, że polskie społeczeństwo czuje się i chce być odpowiedzialne. Jednak pomiędzy deklaracjami, a rzeczywistym postępowaniem występuje rozdźwięk, zwłaszcza w sferze finansów. Polacy przyznają się do nierozważnych zachowań i decyzji finansowych. Co piąty badanych (21%) wskazał, że zdarzają mu się impulsywne, niepotrzebne zakupy. Mniej osób przyznało się do życia ponad stan, trwonienia pieniędzy (6%), rozrzutności (5%) i niepłacenia rachunków, rat, kredytów, pożyczek (4%).

„Większość z nas uważa się za osoby odpowiedzialne finansowo (zadeklarowało tak 83% Polaków), co przejawia się m.in. w planowaniu naszego budżetu, terminowym płaceniu rachunków i zarabianiu pieniędzy na potrzeby swoje i rodziny. Jednocześnie jednak blisko 40% Polaków deklaruje, że wolałoby wydać pieniądze na nowy telewizor niż je odłożyć z myślą o przyszłości, co pokazuje jak bardzo „deklaratywna” może być ta odpowiedzialność” – mówi Łukasz Bielewicz z MillwardBrown SMG/KRC.

Zobacz także: Kalkulator milionera

Postawa Polaków może być skutkiem niskiej świadomości w zakresie odpowiedzialności finansowej. W poprzednim systemie to państwo i jego instytucje ponosiły obowiązek odpowiedzialności za finansową przyszłość obywateli. Obecnie to indywidualne decyzje kształtują sytuację finansową jednostek. Konieczna jest zatem edukacja społeczeństwa. Słuszność tego stwierdzenia, potwierdzają odpowiedzi dot. rozumienia odpowiedzialności finansowej wśród grup z wyższym i zawodowym wykształceniem. Dla tych pierwszych odpowiedzialność finansowe to planowanie i kontrola wydatków oraz niezależność finansowa. Natomiast dla osób z wykształceniem zawodowym postawa ta była postrzegana jako zarabianie pieniędzy na zaspokojenie bieżących potrzeb rodziny.

Informacje o badaniu

Badanie prowadzone było etapowo. Najpierw prowadzone były pogłębione badania jakościowe (tzw. fokusy – FGI oraz wywiady indywidualne – IDI). W badaniu udział wzięli mieszkańcy trzech miast: Warszawy, Katowic i Radomia, w wieku 25-50 lat. Łącznie przeprowadzono 8 fokusów i 12 wywiadów indywidualnych. Następnie przeprowadzono sondaż telefoniczny na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej w wieku 25-50 lat, o liczebności 1000 osób. Termin realizacji: kwiecień 2010. Agencja realizująca badanie: Instytut MillwardBrown SMG/KRC.

ING Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA