| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Gry losowe w Internecie mogą być zakazane

Gry losowe w Internecie mogą być zakazane

Celem zapobiegania oszustwom i przestępczości oraz w celu ochrony konsumentów państwo członkowskie ma prawo zakazać prowadzenia gier losowych w Internecie - uznał w zeszłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

Państwo członkowskie może zakazać prowadzenia gier losowych w Internecie. Ze względu na specyfikę oferowania gier losowych przez Internet, taki zakaz może być uznany za uzasadniony celem w postaci zwalczania oszustw i przestępczości - uznał Trybunał.

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym został złożony prze Holenderski Hoge Raad der Nederlanden w wyniku złożonej kasacji, będącej skutkiem sporu zaistniałego między holenderską fundacją prawa niderlandzkiego „De Lotto” a dwiema prywatnymi spółkami Ladbrokes i Betfair.

Niderlandzkie uregulowanie dotyczące gier losowych zupełnie zakazuje oferowania interaktywnych gier losowych przez Internet i oparte jest na systemie wyłącznych zezwoleń. Do organizowania tradycyjnych gier losowych czy zakładów sportowych niezbędne jest w Holandii uzyskanie zezwolenia administracyjnego, którego organy krajowe udzielają tylko jednemu monopoliście dla każdej z dozwolonych gier losowych.

„De Lotto”, będąca fundacją prawa prywatnego o celach niezarobkowych, ma zezwolenie na organizowanie zakładów sportowych, gry lotto i gier liczbowych. Zyski rozdzielane są pomiędzy instytucje prowadzące działalność publiczną związaną ze sportem, opieką społeczną i zdrowiem publicznym oraz kulturą.

Z kolei Land Brokers i Betfair, zarejestrowane w Wielkiej Brytanii, zajmują się organizowaniem przez Internet zakładów sportowych i działalnością bukmacherską z przeznaczeniem dla Holendrów, na które spółki te nie miały zezwolenia wymaganego przez prawo Holenderskie. Powoływały się przy tym na swobodę świadczenia usług w UE (art. 49 WE). W wyniku postępowania tytułem środków zapobiegawczych sąd zablokował dostęp do ich strony internetowej osobom zamieszkującym w Niderlandach i uniemożliwił tym osobom telefoniczne uczestniczenie w zakładach.

Luksemburg uznał iż regulacja prawa niderlandzkiego stanowi ograniczenie swobodnego świadczenia usług zagwarantowanego w art. 49 WE. Zaznaczył przy tym, że Holandia ma prawo stosować takie właśnie uregulowania dotyczące polityki gier losowych, jednakże tego rodzaju ograniczenie może być uzasadnione względami ochrony konsumentów, przeciwdziałania oszustwom i nakłanianiu obywateli do nadmiernych wydatków związanych z grą, jak też względami zapobiegania zakłóceniom porządku publicznego.

Więcej: Trybunał UE: gry losowe w Internecie

Polecamy: Internet.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Röben

Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK