reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Wiadomości > Wykryto kolejne oszustwo podatkowe

Wykryto kolejne oszustwo podatkowe

Dzięki współpracy Wywiadu Skarbowego, Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach i I Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu zatrzymano na terenie województwa śląskiego siedmiu członków zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się zaniżaniem podatku VAT poprzez fikcyjne dostawy towarów - informuje Ministerstwo Finansów.

Czynności kontrolne prowadzone były przez funkcjonariuszy Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Rzeszowie we współpracy z pracownikami resortu finansów pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie.

Rozpracowywana od dłuższego czasu grupa przestępcza zorganizowała sieć powiązanych podmiotów na terenie kilku państw Unii Europejskiej, przede wszystkim Polski, Czech i Słowacji, które dokonywały między sobą fikcyjnych transakcji wewnątrzwspólnotowych w celu uniknięcia zapłaty należnego podatku VAT.

O skali procederu świadczy fakt, że uczestniczące w nim spółki, w większości przypadków nieposiadające majątku ani też zaplecza technicznego, mające siedzibę w niewielkim pomieszczeniu i zatrudniające z reguły jedną lub dwie osoby, zarejestrowane na osoby pochodzące z krajów Ameryki Południowej generowały roczne obroty rzędu 500 mln zł.

Ponadto potwierdzono, że część z tych firm odgrywała w przestępstwie rolę słupów, których zadaniem było wprowadzenie do obrotu fikcyjnych faktur na złom kolorowy.

Działania kontrolne połączone były z przeszukaniami szeregu miejsc zamieszkania na terenie kilku województw, jak również miejsc prowadzenia działalności gospodarczej oraz biur rachunkowych.

W ramach czynności procesowych, na podstawie nakazów prokuratorskich, zatrzymano siedem osób, w tym trzech cudzoziemców pochodzących z krajów Ameryki Południowej – prawdopodobnych organizatorów łańcuchowych transakcji obrotu złomem, a także zabezpieczono całą dokumentację finansowo-księgową spółek stanowiącą materiał dowodowy we wszczętych w tym dniu kontrolach skarbowych, które pozwolą na dokładne wyliczenie strat Skarbu Państwa.

W ramach tych działań na poczet przyszłych zobowiązań zabezpieczone zostały środki finansowe w wysokości ok. 30 mln zł.

Ze wstępnych wyliczeń organów skarbowych wynika, że straty Skarbu Państwa z tytułu działalności grupy przestępczej sięgają kwoty ok. 120 mln zł.

8 czerwca 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie przedstawiła zatrzymanym osobom zarzuty prania pieniędzy oraz uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej.

MF/IN

Polecamy: VAT.wieszjak.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Wolański

ekspert Grupy INELO

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama