Premierzy Rosji i Polski w Katyniu
REKLAMA
REKLAMA
Do Zbrodni Katyńskiej doszło w 1940 roku. Wymordowano wtedy ponad 20 tysięcy Polaków - jeńców wojennych osadzonych w obozach jenieckich NKWD w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz osoby cywilne, aresztowane i osadzone w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich. W skład tej grupy wchodzili m.in. oficerowie Wojska Polskiego.
REKLAMA
Ofiary stalinowskiej zbrodni zostały pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i Piatichatkach na przedmieściu Charkowa.
Wśród ponad 4 tysięcy ofiar ludobójstwa w Katyniu jest 46 osób związanych z polskim więziennictwem. Tylu dotychczas udało się zweryfikować. Wśród nich jest 25 funkcjonariuszy Straży Więziennej, dwóch nauczycieli więziennych, siedmiu przedstawicieli personelu medycznego, ośmiu sędziów - przełożonych więzień przy Sądach Grodzkich i cztery osoby z personelu wojskowych więzień śledczych.
Polecamy: Sprawy karne Wieszjak.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.