REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

2024: można zaoszczędzić na składkach nie czekając miesiącami na wakacje od ZUS. Wystarczy zawiesić działalność gospodarczą - jak zrobić to błyskawicznie

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
By nie płacić składek ZUS w trudnym okresie można po prostu zawiesić działalność gospodarczą; jak to zrobić w 2024 roku
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wiadomo już, że osoby nie mające już prawa do ulgi na start, małego ZUS lub małego ZUS plus – a więc zmuszone do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w pełnej wysokości – muszą w 2024 roku szykować dla ZUS prawie 2 tys. zł miesięcznie. Nawet wtedy gdy brak obrotów i nie ma w ogóle przychodów. Ma ich poratować w takiej sytuacji nowe rozwiązanie – wakacje od ZUS, ale na razie nie wiadomo kiedy ono będzie dostępne. 

Na dodatek najprawdopodobniej z takich wakacji od ZUS można będzie korzystać tylko przez miesiąc gdyż motywem ich wprowadzenia do obrotu prawnego ma być zapewnienie urlopu wypoczynkowego przedsiębiorcy na wzór pracownika. Tymczasem problemy przedsiębiorcy z płatnościami mogą być poważniejsze. 

REKLAMA

Nawet nie najgorzej prosperujący przedsiębiorcy z lękiem patrzą na stawki nowych obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne - to są już kwoty, które nie pozwalają myśleć o przyszłości bez stresu. Co zrobić w takiej sytuacji?

Najprostszym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą bez zatrudniania pracowników jest zawieszenie działalności gospodarczej. Warto wiedzieć, że w tym względzie w ostatnich latach doszło to do wielu zmian i w tej chwili takie posunięcie jest niezwykle proste, a zwłaszcza nie wymaga załatwiania w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – ZUS.
Jak więc to zrobić?

Zawieszenie działalności gospodarczej 2024: jakie warunki

Działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG można zawiesić pod warunkiem, że nie zatrudnia się pracowników - dlatego co do zasady nie trzeba dodatkowo załatwiać formalności w ZUS

Zawieszając działalność gospodarczą można zaoszczędzić na składkach ZUS. W trakcie zawieszenia nie można prowadzić działalności i osiągać z tego tytułu bieżących przychodów. Nie ma też obowiązku płacenia składek na ubezpieczenia społeczne ani składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG można zawiesić pod warunkiem, że nie zatrudnia się pracowników.

Najważniejsza korzyść w okresie zawieszenia to brak konieczności opłacania składek ZUS i podatków dochodowych – za okres zawieszenia nie wpłaca się zaliczek, ryczałtu czy karty podatkowej.

Nie trzeba też składać deklaracji ZUS ani VAT.

Działalność gospodarczą można zawiesić z dowolnego powodu, na przykład jeśli ma się przejściowe problemy z prowadzeniem firmy, nie ma takich dochodów jakie zakładał biznesplan czy pojawiły się nowe okoliczności: na przykład z przyczyn osobistych nie można poświęcić firmie wystarczająco dużo czasu lub pojawiła się atrakcyjna oferta pracy na etacie.

Na jak długo można teraz zawieszać działalność gospodarczą

Zawiesić działalność można na dowolnie długi okres (również bezterminowo), nie krótszy jednak niż 30 dni i dokonywać tego dowolną ilość razy.

Data rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można też wskazać datę wcześniejszą lub późniejszą niż złożenie wniosku.

Po wznowieniu zawieszonej działalności można ją ponownie zawiesić w dowolnym terminie. Przy ponownym zawieszeniu obowiązują te same zasady, co przy pierwszym zawieszeniu.

By zawiesić działalność gospodarczą, wypełnij formularz CEIDG-1 – Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej/ wniosek o wpis informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej i złóż go w urzędzie gminy. Możesz go także wysłać listem poleconym lub skorzystać z formularza elektronicznego.

Informacja o zawieszeniu działalności zostanie przekazana przez CEIDG do ZUS lub KRUS, do właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

REKLAMA

Przy czym podatnik korzystający z opodatkowania w formie karty podatkowej, to niezależnie od procedury zawieszenia działalności gospodarczej, może zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego przerwę w wykonywaniu działalności, trwającą nieprzerwanie co najmniej 10 dni. Trzeba to zrobić najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia.
Wtedy nie płaci się określonego w decyzji podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. O zakończeniu przerwy należy poinformować w tym samym trybie, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień zakończenia. Jeżeli przerwa podyktowana jest chorobą należy ją zgłosić najpóźniej w dniu wznowienia działalności po tej przerwie.

Ponadto, jeżeli zawiesi się działalność w CEIDG na dłużej niż 30 dni, to nie ma już potrzeby składania w urzędzie skarbowym zawiadomienia dotyczącego przerwy w prowadzeniu działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej.

Inaczej też przebiega procedura zawieszenia działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej.

ZUS przy zawieszeniu działalności 2024

Co do zasady zgłoszenie wyrejestrowania działalności gospodarczej w CEIDG sprawia, że samo wyrejestrowanie z ubezpieczeń społecznych przedsiębiorcy wykona ZUS.

Na podstawie informacji z CEIDG sam ZUS sporządzi odpowiednie formularze:

  • ZUS ZWPA – wyrejestrowanie płatnika składek,
  • ZUS ZWUA – wyrejestrowanie z ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność gospodarczą  oraz wyrejestrowanie z ubezpieczeń osób współpracujących,
  • ZUS ZCNA – wyrejestrowanie członków rodziny osoby ubezpieczonej – osoby prowadzącej działalność gospodarczą oraz osoby współpracującej.

Nie ma obowiązku samodzielnego sporządzania ani przekazywania tych dokumentów do ZUS.

Tylko jeśli dodatkowo ma się zgłoszonych do ubezpieczenia członków rodziny, jeszcze przed zgłoszeniem do CEIDG zawieszenia trzeba wyrejestrować wszystkich zgłoszonych członków rodzin (na formularzu ZUS ZCNA).

Dodatkowo warto pamiętać, że jako przedsiębiorca również ma się prawo do zawieszenia działalność gospodarczej na 36 miesięcy, gdy chce się sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem. Wówczas zgłasza się w CEIDG „normalne” zawieszenie, a w ZUS załatwia pozostałe formalności dotyczące świadczeń z ZUS przysługujących jako przedsiębiorcy, który opiekuje się dzieckiem.
Jakich formalności w ZUS trzeba dopełnić przy zawieszeniu w tym specjalnym trybie, szczegółowo wyjaśnione jest na oficjalnej stronie internetowej ZUS.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pożyczka dla firm: Szansa na rozwój czy ryzyko?

Prowadzisz firmę? Na pewno doświadczasz różnych wyzwań związanych z zarządzaniem własnym biznesem. Zmieniające się trendy, rosnąca konkurencja, potrzeba implementowania nowych technologii – to tylko niektóre z powodów, dla których musisz stale szukać sposobów na rozwój i reklamę. Pytanie nierzadko brzmi, skąd wziąć na to pieniądze?

Prognozy: zamiast powrotu Koniunktury, europejskie firmy może dotknąć fala bankructw na niespotykaną dotąd skalę

Po kilku latach wysokiej inflacji i restrykcyjnej polityki pieniężnej banków centralnych, europejskie przedsiębiorstwa z nadzieją patrzyły na rok 2025, oczekując wreszcie wzrostu gospodarczego. W obecnej sytuacji geopolitycznej trudno jednak zachować optymizm.

Kontrole podatkowe. 2025 rok przyniósł ważną zmianę, ale to dopiero początek ułatwień

Urzędy skarbowe przeprowadzają kontrole podatkowe od kiedy tylko istnieją podatki. Zmienia się jedynie charakter służb kotrolnych oraz zasady przeprowadzania samych kontroli. Kluczowe zmiany w kontroli podatkowej nastąpiły z początkiem 2025 roku, choć nie wszyscy o nich pamiętają.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA

Reputacja przedsiębiorcy to jedno z kluczowych aktywów firmy. Tak uważa coraz więcej właścicieli firm w Polsce

Firmy w Polsce coraz częściej traktują reputację jako kapitał, który warto chronić, nawet kosztem wyników finansowych. To po części efekt walki stereotypu przedsiębiorcy, który chce osiągać zyski za wszelką cenę. Jest on wciąż głęboko zakorzeniony w świadomości społecznej.

Badania Uniwersytetu Stanford: Polscy programiści odnoszą największe korzyści z AI [KOMENTARZ]

Polska błyszczy wśród europejskich krajów pod względem produktywności programistów korzystających z AI. Jednak niska adopcja technologii i wysoki poziom poprawek stawiają pytania o jakość i przyszłość. O tym, jak interpretować wyniki badań ze Stanford opowiedział członek zespołu badawczego.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Obligacje korporacyjne: wciąż wysoki popyt u inwestorów

W pierwszym kwartale tego roku emitenci przeprowadzili cztery publiczne emisje obligacji korporacyjnych o wartości 286,5 mln zł. Popyt inwestorów ponownie przekroczył wartość emisji i wyniósł 747 mln zł, a średni poziom redukcji dla emisji sięgnął 44 proc.

REKLAMA

Przedsiębiorcy na całym świecie już nie patrzą w przyszłość optymistycznie

Spada poziom optymizmu przedsiębiorców na świecie. Powodem niepewność i nieprzewidywalność w globalnym handlu i wysokie stopy procentowe, tak wynika z przeprowadzonego przez Dun & Bradstreet badania na próbie ponad 10 tys. przedsiębiorców.

Wystawianie faktur przez freelancerów w 2025 r. Zasady, narzędzia, terminy, opłaty, najczęstsze błędy przy wystawianiu faktur

Praca freelancera daje dużą swobodę – pozwala samodzielnie zarządzać czasem, projektami i klientami. Z tą niezależnością wiąże się jednak także odpowiedzialność za kwestie formalne, takie jak wystawianie faktur. Kto może wystawiać faktury jako freelancer? Co powinno znaleźć się na fakturze? Jakie są najczęstsze błędy?

REKLAMA