REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkoła cyfrowa. Jak technologia zmienia naukę?

e-szkoła
e-szkoła
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejsze klasy nie wyglądają już tak, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Do lamusa odchodzą tablice na kredę, tzw. sprawdziany-kserówki czy żmudne robienie notatek. Z pomocą przychodzi m.in. wirtualna rzeczywistość, która pomaga łatwiej przyswajać informacje i wyrównywać poziom edukacji w szkołach. Z jakich rozwiązań korzystają polskie szkoły?

Cyfryzacja oświaty

Przejście na naukę zdalną przyspieszyło cyfryzację systemu oświaty. Nauczyciele musieli niejako dostosować się do nowych warunków, przekonać do nowoczesnych technologii. Choć dziś edukacja odbywa się znów stacjonarnie, młodzież zyskała nowe narzędzia do nauki. Wciąż jednak dla wielu szkół jest to nowość. Zaawansowane oprogramowanie wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy na temat jego obsługi. Digitalizacja placówek powinna iść w parze z odpowiednim kształceniem kadry. Dobry nauczyciel, mający do dyspozycji zaawansowane narzędzia i umiejący je zastosować w ciekawy sposób, może pomóc odnosić lepsze efekty.

REKLAMA

Wyzwania cyfrowej edukacji

Szkoła musi dziś sprostać wyzwaniu angażowania uczniów. Problem z koncentracją to prawdziwa zmora naszych czasów. Przyzwyczajeni do konsumowania krótkich treści (czego dowodem jest triumf formatów takich jak rolki na Instagramie czy aplikacji TikTok), nie potrafimy skupiać się na zadaniach, które wymagają dłuższej koncentracji. Jak wskazuje portal Statista.com, w 2020 roku przeciętnie spędzaliśmy w mediach społecznościowych dziennie 2,5 godziny, a jeszcze w 2012 roku jedynie 1,5 godziny. Taka tendencja nie pozostaje bez wpływu na zdolność skupiania uwagi. Doczekaliśmy się nawet utworzenia pojęcia „shorttermizmu” – czyli działania krótkookresowego. Naturalne jest, że musi zmienić się również sposób nauki. Umysły przyzwyczajone do krótkich treści i częstych zmian podejmowanych aktywności muszą być stymulowane w inny sposób.

Edukacja przez technologię – czy gry komputerowe zastąpią laboratoria?

REKLAMA

Z pomocą przychodzą różnorodne narzędzia dydaktyczne. I to niekoniecznie najbardziej oczywiste. Już od kilku lat mówi się o wykorzystywaniu przez nauczycieli gier komputerowych (niekoniecznie tych edukacyjnych). To pomocne m.in. w budowaniu wyobraźni przestrzennej, ćwiczeniu umiejętności logicznych i strategicznych.

Innym przykładem jest program, który umożliwia przeprowadzanie eksperymentów chemicznych przy pomocy wirtualnej rzeczywistości. Dotychczas praktyczna nauka chemii nie była dostępna w każdej szkole – nie wszystkie placówki dysponowały bezpiecznymi laboratoriami czy środkami na odczynniki i sprzęt. Przeniesienie tego do świata VR jest nie tylko oszczędne, ale i bezpieczne.

REKLAMA

Wirtualne laboratorium umożliwia każdemu uczniowi bezpieczne przeprowadzenie ćwiczenia: jeśli kolejność czynności jest zła, na ekranie pojawia się informacja, by przeprowadzić eksperyment od nowa. Osoba wykonująca doświadczenie ma na sobie gogle VR, a klasa ogląda przebieg na rzutniku. Dzięki temu każdy może wziąć udział w ćwiczeniu i uczyć się przez praktykę. Oswajamy w ten sposób przedmiot, który przez wielu jest postrzegany jako mało atrakcyjny czy trudny. Być może przełoży się to na oceny i lepszy start w dorosłość bądź przekonanie się do studiów medycznych czy inżynieryjnych. Z tego oprogramowania korzysta dziś ponad 700 szkół.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inny system pomaga zarówno w administracji, jak i w procesie dydaktycznym. Liczy 6 tysięcy zasobów multimedialnych – kart pracy, filmów, plansz, quizów itd. Dzięki temu nauczyciele mogą udostępniać materiały zarówno jeszcze przed lekcją, jak i po niej. Platforma umożliwia wymienianie się wiadomościami i plikami pomiędzy nauczycielem a uczniem – i może w ten sposób być wykorzystywana do realizacji zadań domowych. Krótka, interaktywna forma treści jest łatwiejsza do przyswojenia. Co więcej – digitalizacja kontaktu nauczyciel-uczeń umożliwia m.in. przeprowadzanie sprawdzianów online czy szybkich klasówek na telefonach. Pomaga także skupić się na uczniach potrzebujących więcej uwagi, a w konsekwencji wyrównywać poziom edukacji.

Influencerzy wspomagają naukę

Uczniowie sami szukają ciekawszych form poszerzania wiedzy, a wielu z nich korzysta z filmów tworzonych przez popularnych youtuberów. Najpopularniejsze są kanały dotyczące matematyki, języka polskiego i angielskiego.

Niewykluczone więc, że młodzi ludzie chętnie będą korzystać z nowoczesnych technologii, które uatrakcyjnią zdobywanie wiedzy. Treści muszą być różnorodne i przekazywane zrozumiałym językiem, a przy tym nastawione na ciągłe podtrzymywanie uwagi i obrazowe przedstawianie informacji. To niewątpliwie kierunek, w którym będzie podążać technologia w sektorze edukacji.

Autor: Łukasz Woch, manager VULCAN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA