REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szkoła cyfrowa. Jak technologia zmienia naukę?

e-szkoła
e-szkoła
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiejsze klasy nie wyglądają już tak, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Do lamusa odchodzą tablice na kredę, tzw. sprawdziany-kserówki czy żmudne robienie notatek. Z pomocą przychodzi m.in. wirtualna rzeczywistość, która pomaga łatwiej przyswajać informacje i wyrównywać poziom edukacji w szkołach. Z jakich rozwiązań korzystają polskie szkoły?

Cyfryzacja oświaty

Przejście na naukę zdalną przyspieszyło cyfryzację systemu oświaty. Nauczyciele musieli niejako dostosować się do nowych warunków, przekonać do nowoczesnych technologii. Choć dziś edukacja odbywa się znów stacjonarnie, młodzież zyskała nowe narzędzia do nauki. Wciąż jednak dla wielu szkół jest to nowość. Zaawansowane oprogramowanie wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy na temat jego obsługi. Digitalizacja placówek powinna iść w parze z odpowiednim kształceniem kadry. Dobry nauczyciel, mający do dyspozycji zaawansowane narzędzia i umiejący je zastosować w ciekawy sposób, może pomóc odnosić lepsze efekty.

REKLAMA

Wyzwania cyfrowej edukacji

Szkoła musi dziś sprostać wyzwaniu angażowania uczniów. Problem z koncentracją to prawdziwa zmora naszych czasów. Przyzwyczajeni do konsumowania krótkich treści (czego dowodem jest triumf formatów takich jak rolki na Instagramie czy aplikacji TikTok), nie potrafimy skupiać się na zadaniach, które wymagają dłuższej koncentracji. Jak wskazuje portal Statista.com, w 2020 roku przeciętnie spędzaliśmy w mediach społecznościowych dziennie 2,5 godziny, a jeszcze w 2012 roku jedynie 1,5 godziny. Taka tendencja nie pozostaje bez wpływu na zdolność skupiania uwagi. Doczekaliśmy się nawet utworzenia pojęcia „shorttermizmu” – czyli działania krótkookresowego. Naturalne jest, że musi zmienić się również sposób nauki. Umysły przyzwyczajone do krótkich treści i częstych zmian podejmowanych aktywności muszą być stymulowane w inny sposób.

Edukacja przez technologię – czy gry komputerowe zastąpią laboratoria?

REKLAMA

Z pomocą przychodzą różnorodne narzędzia dydaktyczne. I to niekoniecznie najbardziej oczywiste. Już od kilku lat mówi się o wykorzystywaniu przez nauczycieli gier komputerowych (niekoniecznie tych edukacyjnych). To pomocne m.in. w budowaniu wyobraźni przestrzennej, ćwiczeniu umiejętności logicznych i strategicznych.

Innym przykładem jest program, który umożliwia przeprowadzanie eksperymentów chemicznych przy pomocy wirtualnej rzeczywistości. Dotychczas praktyczna nauka chemii nie była dostępna w każdej szkole – nie wszystkie placówki dysponowały bezpiecznymi laboratoriami czy środkami na odczynniki i sprzęt. Przeniesienie tego do świata VR jest nie tylko oszczędne, ale i bezpieczne.

REKLAMA

Wirtualne laboratorium umożliwia każdemu uczniowi bezpieczne przeprowadzenie ćwiczenia: jeśli kolejność czynności jest zła, na ekranie pojawia się informacja, by przeprowadzić eksperyment od nowa. Osoba wykonująca doświadczenie ma na sobie gogle VR, a klasa ogląda przebieg na rzutniku. Dzięki temu każdy może wziąć udział w ćwiczeniu i uczyć się przez praktykę. Oswajamy w ten sposób przedmiot, który przez wielu jest postrzegany jako mało atrakcyjny czy trudny. Być może przełoży się to na oceny i lepszy start w dorosłość bądź przekonanie się do studiów medycznych czy inżynieryjnych. Z tego oprogramowania korzysta dziś ponad 700 szkół.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inny system pomaga zarówno w administracji, jak i w procesie dydaktycznym. Liczy 6 tysięcy zasobów multimedialnych – kart pracy, filmów, plansz, quizów itd. Dzięki temu nauczyciele mogą udostępniać materiały zarówno jeszcze przed lekcją, jak i po niej. Platforma umożliwia wymienianie się wiadomościami i plikami pomiędzy nauczycielem a uczniem – i może w ten sposób być wykorzystywana do realizacji zadań domowych. Krótka, interaktywna forma treści jest łatwiejsza do przyswojenia. Co więcej – digitalizacja kontaktu nauczyciel-uczeń umożliwia m.in. przeprowadzanie sprawdzianów online czy szybkich klasówek na telefonach. Pomaga także skupić się na uczniach potrzebujących więcej uwagi, a w konsekwencji wyrównywać poziom edukacji.

Influencerzy wspomagają naukę

Uczniowie sami szukają ciekawszych form poszerzania wiedzy, a wielu z nich korzysta z filmów tworzonych przez popularnych youtuberów. Najpopularniejsze są kanały dotyczące matematyki, języka polskiego i angielskiego.

Niewykluczone więc, że młodzi ludzie chętnie będą korzystać z nowoczesnych technologii, które uatrakcyjnią zdobywanie wiedzy. Treści muszą być różnorodne i przekazywane zrozumiałym językiem, a przy tym nastawione na ciągłe podtrzymywanie uwagi i obrazowe przedstawianie informacji. To niewątpliwie kierunek, w którym będzie podążać technologia w sektorze edukacji.

Autor: Łukasz Woch, manager VULCAN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA