REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inteligentne systemy w ochronie przed cyberprzestępczością - hakerzy też mają słabe punkty

Cyberprzestępczość jak ochronić system przed hakerami
Cyberprzestępczość jak ochronić system przed hakerami
rawpixel.com Aew
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zrobią wszystko, co w ich mocy, aby zapobiec skutecznemu włamaniu, ale wiedzą też, że ograniczanie dostępu do zasobów organizacji jest zupełnie niepraktyczne. Największym przełomem ostatnich lat jest wykorzystanie uczenia maszynowego do wykrywania, kiedy próba naruszenia zabezpieczeń zakończyła się sukcesem.

Wykrywanie anomalii w ruchu sieciowym

Czy ruch sieciowy generowany przez złośliwe oprogramowanie powoduje uruchomienie alarmów w momencie jego wykrycia? Okazuje się, że niekoniecznie. Jak wyjaśnia Christian Putz (Vectra AI), dzieje się tak z kilku powodów.

REKLAMA

REKLAMA

– Przyjęcie normy bazowego działania zwykłych użytkowników jest wysoce problematyczne. Atakujący wiedzą, jak obejść wykrywanie anomalii. Będą maskować swoje działania, aby wyglądały, jakby były częścią normalnych operacji. Na przykład, ataki w rodzaju command and control będą wyglądały jak próba nagłośnienia danej kwestii (beaconing) — w sieci widoczne będą okresowe wzrosty ruchu. I to jest krok pierwszy. Ale krok pierwszy obejmie również każdą aplikację mobilną, która kiedykolwiek istniała, ponieważ powiadomienia push wyglądają dokładnie tak samo – mówi.

W pierwszej kolejności należy zająć się konkretnym problemem bezpieczeństwa, który należy rozwiązać – pozwala to uniknąć problemu z nadzorowanym lub nienadzorowanym wstępnym uczeniem maszynowym.

– Jeśli próbujemy sprostać wyzwaniu związanemu z bezpieczeństwem, musimy zrozumieć najpierw, jaki problem rozwiązujemy. Należy rozpocząć od zidentyfikowania problemu z analitykami bezpieczeństwa. Na przykład, chcę znaleźć atak typu command and control w ruchu sieciowym HTTPS. Współpracujemy, aby zrozumieć najlepszą metodę rozwiązania problemu. Czy problem dotyczy klasyfikacji? Czy jest to może problem wskazania anomalii? – tłumaczy przedstawiciel Vectra AI.

Hakerzy też mają słabe punkty

REKLAMA

Hakerzy mają jedną zaletę. Postępują zgodnie z tym samym typem procedury, niezależnie od konkretnej topologii sieci. Okazuje się, że dla atakujących nie ma rozróżnienia między wewnętrzną siecią LAN, lokalnym centrum danych lub dowolną liczbą zdalnych chmur — dla nich to tylko jedna sieć. Ich cele są takie same, a zatem podejście w zakresie infiltracji, samopropagacji i przemieszczania się, ataku command and control, zbierania danych poświadczających, eksfiltracji danych czy szyfrowania jest bardzo mocno ustandaryzowane. Poprzez nauczenie się typowych działań atakujących, odpowiednio stworzone algorytmy mogą ustalić wzorce i odpowiednio zareagować.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym bardziej, że praca zdalna sprawiła, że zmieniła się powierzchnia atakuzwiększone wykorzystanie usług w chmurze, większa liczba usług wymaganych do wykonania codziennej pracy i inne czynniki, takie jak rosnąca obecność IIoT i IoT w Sieci TCP/IP. Rozszerzony obszar ataku jest jednym z tematów dokładnie zbadanych przez Gartner Security Operations Hype Cycle.

Niezależnie od tego, skąd pochodzi atak i za pomocą którego mechanizmu atakujący zdobywają punkt zaczepienia, istnieją oczywiście wskazówki dotyczące obecności złośliwych aktorów.

Relacja między atakującym a punktem końcowym, który znajduje się w środku sieci, zawsze wygląda na odwróconą w stosunku do przypadku normalnego użytkownika końcowego i serwera po drugiej stronie. Aby atak command and control mógł zadziałać, relacja jest odwrócona, inicjatywa zawsze jest po stronie atakującego, klient odpowiada z wewnątrz sieci – mówi Putz.

Inteligentne narzędzia wymagają eksperckiej wiedzy

Narzędzia mogą być inteligentne, ale organizacje nie powinny zakładać, że personel ds. cyberbezpieczeństwa może być przez to mniej wykwalifikowany. Każde narzędzie cyberbezpieczeństwa nadal wymaga wiedzy fachowej, bez niej nie da się wyciągnąć klarownych wniosków z bardzo dynamicznego zestawu wyników.

– Narzędzia pomagają wykwalifikowanemu personelowi wykonywać swoją pracę bardziej efektywnie, a w krytycznej sytuacji nieuniknionego naruszenia reagować o wiele szybciej – wyjaśnia ekspert Vectra AI.

Jego zdaniem, obecnie nowoczesne narzędzia są niezbędne, ponieważ natura sieci bardzo się zmieniła i będzie nadal ewoluować. Definicja sieci musi się zmienić, ponieważ większość ludzi postrzega ją jako centrum danych, ale to znacznie więcej.

– Obecnie niezwykle ważne jest zapewnienie naprawdę czystego sygnału sieciowego, przyglądamy się również technologiom chmurowym. Niezależnie od tego, czy jest to infrastruktura jako usługa, platforma jako usługa, oprogramowanie, czy jako centrum danych; należy zapewnić widoczność całej powierzchni ataku, aby móc śledzić napastników, gdy się przemieszczają – podsumowuje Christian Putz.

Źródło: Vectra AI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA