Co wpisać w świadectwie pracy o zajęciu komorniczym, które nie było realizowane
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Mają Państwo obowiązek zamieścić w świadectwie pracy informację o zajęciu komorniczym, nawet jeśli potrącenia nie były realizowane. W ust. 6 tego dokumentu należy wpisać: oznaczenie komornika, numer sprawy egzekucyjnej oraz wartość potrąconych kwot, która w tym przypadku będzie wynosić 0 zł.
REKLAMA
Przy dokonywaniu potrąceń z wynagrodzenia pracodawca musi pozostawić pracownikowi kwotę wolną od zajęcia komorniczego (art. 881 § 2–3 Kodeksu postępowania cywilnego). Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości (art. 871 Kodeksu pracy):
● minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne,
● 75% minimalnego wynagrodzenia – przy potrącaniu zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,
● 90% minimalnego wynagrodzenia – przy potrącaniu kar pieniężnych.
Przedstawione wartości są proporcjonalnie zmniejszane w przypadku zatrudnienia na część etatu.
Jeśli pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy jest wynagradzany ustawową stawką minimalną, wówczas pracodawca pozostawia mu całą pensję mimo zajęcia komorniczego. Czyni tak jedynie w sytuacji, gdy zajęcie dotyczy innych należności niż alimenty.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Co wpisać w świadectwie pracy o zajęciu komorniczym, które nie było realizowane
W artykule omówiono również obowiązki komornika i pracodawcy w przypadku zajęcia komorniczego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.