REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie kwoty najbogatsze i najbiedniejsze kraje otrzymują w przekazach pieniężnych?

Globalne przekazy pieniężne zmniejszą się o około 20% w 2020 r. ze względu na zredukowane płace i zatrudnienie pracowników migracyjnych.
Globalne przekazy pieniężne zmniejszą się o około 20% w 2020 r. ze względu na zredukowane płace i zatrudnienie pracowników migracyjnych.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przekazy pieniężne mogą okazać się szczególnie istotne w czasach kryzysu. Jak pokazują nowe dane Banku Światowego przepływy przekazów pieniężnych pozostały odporne na globalne spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią koronawirusa.

Spadek przekazów pieniężnych

Odnotowane przepływy przekazów pieniężnych do krajów o niskich i średnich dochodach wyniosły 540 miliardów dolarów w 2020 roku, tylko o 1,6% mniej niż w 2019 roku, w którym ich suma wynosiła 548 miliardów dolarów. Stało się to w tym samym czasie, gdy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do krajów o niskim i średnim dochodzie (z wyłączeniem Chin) spadł o ponad 30%.

REKLAMA

Z wcześniejszych prognoz Banku Światowego wynikało, że globalne przekazy pieniężne zmniejszą się o około 20% w 2020 r. ze względu na zredukowane płace i zatrudnienie pracowników migracyjnych.

Analitycy MoneyTransfers korzystając z danych Banku Światowego, ustalili że 10 krajów o najwyższym PKB na mieszkańca otrzymało 17,8 miliarda dolarów w przekazach pieniężnych w 2020 roku, w porównaniu do 6,2 miliarda dolarów otrzymanych przez 10 krajów o najniższym PKB na mieszkańca.

przekazy 1

REKLAMA

Jak można się było spodziewać, stanowiły one większą część ogólnego PKB w biedniejszych krajach, w tym aż 35,3% w ogarniętej wojną Somalii. Pomijając ten wyjątek, przekazy pieniężne stanowiły średnio 2,43% PKB w pozostałych dziewięciu krajach, podczas gdy w dziesięciu najbogatszych krajach stanowiły średnio zaledwie 0,55%.

Pomiędzy krajami bogatszymi i biedniejszymi istniały jednak duże różnice w poziomie wysyłanych przekazów. Zdecydowanie najwięcej przekazów otrzymały Stany Zjednoczone – 6,2 miliarda dolarów. Ze względu na ogromne rozmiary gospodarki tego kraju – która pozostaje największą na świecie – przekazy stanowiły zaledwie 0,03% PKB, najmniej w pierwszej dziesiątce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei Islandia otrzymała najniższą kwotę przekazów pieniężnych – 166 milionów dolarów – ale stanowiły one najwyższy udział w jej całkowitym PKB wśród bogatych krajów, na poziomie 0,8%.

Jakie są tendencje w przepływach przekazów pieniężnych?

Chociaż Stany Zjednoczone otrzymują duże kwoty w przekazach pieniężnych, mają one również najwyższy na świecie wskaźnik przekazów pieniężnych wychodzących, wysyłając za granicę ogromną sumę 68 miliardów dolarów w 2020 roku. Wynika to z dużej ilości pracowników migracyjnych i korytarza gospodarczego z Meksykiem.

Indie pozostały krajem o najwyższym napływie przekazów pieniężnych, otrzymując w 2020 roku 83 miliardy dolarów. W porównaniu z rokiem ubiegłym było to tylko niewielki spadek, o 0,2%.

Kolejne miejsca zajęły Chiny i Meksyk, otrzymując odpowiednio 59,5 miliarda i 42,9 miliarda dolarów. W Chinach oznacza to spadek o 13% w porównaniu do ubiegłego roku, w Meksyku natomiast wzrost o 9,9%.

REKLAMA

Tak gwałtowny spadek w przypadku Chin tłumaczyć mogą surowe ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli tego kraju wprowadzone od początku pandemii. Wzrost przekazów pieniężnych do Meksyku był prawdopodobnie spowodowany tym, że Meksykanie mający krewnych w USA otrzymywali od nich dodatkowe wsparcie, które miało im pomóc przetrwać duży kryzys gospodarczy i kryzys sektora zdrowia publicznego, mimo iż USA zmagało się z własnymi problemami.

W skali globalnej wpływy z przekazów pieniężnych wzrosły o 6,5% w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, o 5,2% w Azji Południowej i o 2,3% na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Spadły za to o 7,9 % w Azji Wschodniej i w regionie Pacyfiku, o 9,7 % w Europie i Azji Środkowej oraz o 12,5 % w Afryce Subsaharyjskiej, do którego spadku przyczyniła się głównie Nigeria.

przekazy 2

Przepływy przekazów pieniężnych w Europie

Gospodarki europejskie również odnotowały znaczną liczbę przychodzących i wychodzących przekazów pieniężnych, chociaż mają one zazwyczaj mniejsze znaczenie dla ich gospodarek.

Mimo iż Szwajcaria jest małym odbiorcą przekazów pieniężnych, z 2,6 miliardami dolarów, jest za to zdecydowanie ich największym nadawcą spośród dziesięciu największych gospodarek europejskich. W 2020 roku wysłała za granicę 28 miliardów dolarów, co stanowiło ogromne 3,7% jej PKB.

Turcja natomiast plasuje się na końcu skali zarówno w zakresie przelewów przychodzących, jak i wychodzących, które w 2020 r. wyniosły odpowiednio 795 milionów dolarów i 1,3 miliarda dolarów.

Gospodarki Turcji i Szwajcarii są podobnej wielkości pod względem całkowitego PKB, od 700 do 800 miliardów dolarów, jednak PKB na mieszkańca Szwajcarii przewyższa PKB Turcji, wynosząc 81 867 dolarów w porównaniu do 9 126 dolarów.

Turcja ma największą na świecie liczbę uchodźców – jednak to potencjalne źródło przekazów pieniężnych nie dorównuje innym krajom o wyższych wskaźnikach zatrudnienia i bardziej lukratywnych rynkach pracy. Oficjalne dane pokazują , że Szwajcaria, która spełnia te warunki, również ma wysoką liczbę osób urodzonych za granicą wynoszącą 25%.

Przelewy pieniężne w Polsce

Tylko około 6% ludności Polski urodziło się za granicą, co jest najniższym odsetkiem wśród największych gospodarek europejskich. Mimo to przekazy pieniężne wychodzące stanowiły w Polsce w 2020 r. około 1,1% PKB, będąc na poziomie 6,5 miliarda dolarów – więcej niż przekazy pieniężne przychodzące, które wynosiły 5,9 miliardów dolarów, co stanowi 1% PKB. Wprawdzie wartość przekazów pieniężnych wychodzących z Polski spadła, w porównaniu do 7,1 miliardów dolarów w 2019 r., to jest ona nadal znacznie wyższa niż dziesięć lat temu, kiedy to wynosiła 1,3 miliardów dolarów.

Metodologia

Dane Banku Światowego dotyczące globalnych przepływów przekazów pieniężnych, opublikowane w maju 2021 r., porównano z rankingami PKB per capita krajów, zaczerpniętymi z Międzynarodowego Funduszu Walutowego World Economic Outlook (październik – 2020) za pośrednictwem Statistics Times i Banku Światowego .

Singapur został wykluczony z grupy 10 krajów o najwyższym PKB per capita ze względu na brak danych dotyczących przekazów pieniężnych.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA