REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie kwoty najbogatsze i najbiedniejsze kraje otrzymują w przekazach pieniężnych?

Globalne przekazy pieniężne zmniejszą się o około 20% w 2020 r. ze względu na zredukowane płace i zatrudnienie pracowników migracyjnych.
Globalne przekazy pieniężne zmniejszą się o około 20% w 2020 r. ze względu na zredukowane płace i zatrudnienie pracowników migracyjnych.
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przekazy pieniężne mogą okazać się szczególnie istotne w czasach kryzysu. Jak pokazują nowe dane Banku Światowego przepływy przekazów pieniężnych pozostały odporne na globalne spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią koronawirusa.

Spadek przekazów pieniężnych

Odnotowane przepływy przekazów pieniężnych do krajów o niskich i średnich dochodach wyniosły 540 miliardów dolarów w 2020 roku, tylko o 1,6% mniej niż w 2019 roku, w którym ich suma wynosiła 548 miliardów dolarów. Stało się to w tym samym czasie, gdy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do krajów o niskim i średnim dochodzie (z wyłączeniem Chin) spadł o ponad 30%.

REKLAMA

Z wcześniejszych prognoz Banku Światowego wynikało, że globalne przekazy pieniężne zmniejszą się o około 20% w 2020 r. ze względu na zredukowane płace i zatrudnienie pracowników migracyjnych.

Analitycy MoneyTransfers korzystając z danych Banku Światowego, ustalili że 10 krajów o najwyższym PKB na mieszkańca otrzymało 17,8 miliarda dolarów w przekazach pieniężnych w 2020 roku, w porównaniu do 6,2 miliarda dolarów otrzymanych przez 10 krajów o najniższym PKB na mieszkańca.

przekazy 1

REKLAMA

Jak można się było spodziewać, stanowiły one większą część ogólnego PKB w biedniejszych krajach, w tym aż 35,3% w ogarniętej wojną Somalii. Pomijając ten wyjątek, przekazy pieniężne stanowiły średnio 2,43% PKB w pozostałych dziewięciu krajach, podczas gdy w dziesięciu najbogatszych krajach stanowiły średnio zaledwie 0,55%.

Pomiędzy krajami bogatszymi i biedniejszymi istniały jednak duże różnice w poziomie wysyłanych przekazów. Zdecydowanie najwięcej przekazów otrzymały Stany Zjednoczone – 6,2 miliarda dolarów. Ze względu na ogromne rozmiary gospodarki tego kraju – która pozostaje największą na świecie – przekazy stanowiły zaledwie 0,03% PKB, najmniej w pierwszej dziesiątce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei Islandia otrzymała najniższą kwotę przekazów pieniężnych – 166 milionów dolarów – ale stanowiły one najwyższy udział w jej całkowitym PKB wśród bogatych krajów, na poziomie 0,8%.

Jakie są tendencje w przepływach przekazów pieniężnych?

Chociaż Stany Zjednoczone otrzymują duże kwoty w przekazach pieniężnych, mają one również najwyższy na świecie wskaźnik przekazów pieniężnych wychodzących, wysyłając za granicę ogromną sumę 68 miliardów dolarów w 2020 roku. Wynika to z dużej ilości pracowników migracyjnych i korytarza gospodarczego z Meksykiem.

Indie pozostały krajem o najwyższym napływie przekazów pieniężnych, otrzymując w 2020 roku 83 miliardy dolarów. W porównaniu z rokiem ubiegłym było to tylko niewielki spadek, o 0,2%.

Kolejne miejsca zajęły Chiny i Meksyk, otrzymując odpowiednio 59,5 miliarda i 42,9 miliarda dolarów. W Chinach oznacza to spadek o 13% w porównaniu do ubiegłego roku, w Meksyku natomiast wzrost o 9,9%.

REKLAMA

Tak gwałtowny spadek w przypadku Chin tłumaczyć mogą surowe ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli tego kraju wprowadzone od początku pandemii. Wzrost przekazów pieniężnych do Meksyku był prawdopodobnie spowodowany tym, że Meksykanie mający krewnych w USA otrzymywali od nich dodatkowe wsparcie, które miało im pomóc przetrwać duży kryzys gospodarczy i kryzys sektora zdrowia publicznego, mimo iż USA zmagało się z własnymi problemami.

W skali globalnej wpływy z przekazów pieniężnych wzrosły o 6,5% w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, o 5,2% w Azji Południowej i o 2,3% na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Spadły za to o 7,9 % w Azji Wschodniej i w regionie Pacyfiku, o 9,7 % w Europie i Azji Środkowej oraz o 12,5 % w Afryce Subsaharyjskiej, do którego spadku przyczyniła się głównie Nigeria.

przekazy 2

Przepływy przekazów pieniężnych w Europie

Gospodarki europejskie również odnotowały znaczną liczbę przychodzących i wychodzących przekazów pieniężnych, chociaż mają one zazwyczaj mniejsze znaczenie dla ich gospodarek.

Mimo iż Szwajcaria jest małym odbiorcą przekazów pieniężnych, z 2,6 miliardami dolarów, jest za to zdecydowanie ich największym nadawcą spośród dziesięciu największych gospodarek europejskich. W 2020 roku wysłała za granicę 28 miliardów dolarów, co stanowiło ogromne 3,7% jej PKB.

Turcja natomiast plasuje się na końcu skali zarówno w zakresie przelewów przychodzących, jak i wychodzących, które w 2020 r. wyniosły odpowiednio 795 milionów dolarów i 1,3 miliarda dolarów.

Gospodarki Turcji i Szwajcarii są podobnej wielkości pod względem całkowitego PKB, od 700 do 800 miliardów dolarów, jednak PKB na mieszkańca Szwajcarii przewyższa PKB Turcji, wynosząc 81 867 dolarów w porównaniu do 9 126 dolarów.

Turcja ma największą na świecie liczbę uchodźców – jednak to potencjalne źródło przekazów pieniężnych nie dorównuje innym krajom o wyższych wskaźnikach zatrudnienia i bardziej lukratywnych rynkach pracy. Oficjalne dane pokazują , że Szwajcaria, która spełnia te warunki, również ma wysoką liczbę osób urodzonych za granicą wynoszącą 25%.

Przelewy pieniężne w Polsce

Tylko około 6% ludności Polski urodziło się za granicą, co jest najniższym odsetkiem wśród największych gospodarek europejskich. Mimo to przekazy pieniężne wychodzące stanowiły w Polsce w 2020 r. około 1,1% PKB, będąc na poziomie 6,5 miliarda dolarów – więcej niż przekazy pieniężne przychodzące, które wynosiły 5,9 miliardów dolarów, co stanowi 1% PKB. Wprawdzie wartość przekazów pieniężnych wychodzących z Polski spadła, w porównaniu do 7,1 miliardów dolarów w 2019 r., to jest ona nadal znacznie wyższa niż dziesięć lat temu, kiedy to wynosiła 1,3 miliardów dolarów.

Metodologia

Dane Banku Światowego dotyczące globalnych przepływów przekazów pieniężnych, opublikowane w maju 2021 r., porównano z rankingami PKB per capita krajów, zaczerpniętymi z Międzynarodowego Funduszu Walutowego World Economic Outlook (październik – 2020) za pośrednictwem Statistics Times i Banku Światowego .

Singapur został wykluczony z grupy 10 krajów o najwyższym PKB per capita ze względu na brak danych dotyczących przekazów pieniężnych.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA