Kategorie

Jakie kwoty najbogatsze i najbiedniejsze kraje otrzymują w przekazach pieniężnych?

Globalne przekazy pieniężne zmniejszą się o około 20% w 2020 r. ze względu na zredukowane płace i zatrudnienie pracowników migracyjnych.
Shutterstock
Przekazy pieniężne mogą okazać się szczególnie istotne w czasach kryzysu. Jak pokazują nowe dane Banku Światowego przepływy przekazów pieniężnych pozostały odporne na globalne spowolnienie gospodarcze spowodowane pandemią koronawirusa.

Spadek przekazów pieniężnych

Odnotowane przepływy przekazów pieniężnych do krajów o niskich i średnich dochodach wyniosły 540 miliardów dolarów w 2020 roku, tylko o 1,6% mniej niż w 2019 roku, w którym ich suma wynosiła 548 miliardów dolarów. Stało się to w tym samym czasie, gdy napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do krajów o niskim i średnim dochodzie (z wyłączeniem Chin) spadł o ponad 30%.

Z wcześniejszych prognoz Banku Światowego wynikało, że globalne przekazy pieniężne zmniejszą się o około 20% w 2020 r. ze względu na zredukowane płace i zatrudnienie pracowników migracyjnych.

Analitycy MoneyTransfers korzystając z danych Banku Światowego, ustalili że 10 krajów o najwyższym PKB na mieszkańca otrzymało 17,8 miliarda dolarów w przekazach pieniężnych w 2020 roku, w porównaniu do 6,2 miliarda dolarów otrzymanych przez 10 krajów o najniższym PKB na mieszkańca.

Reklama

Jak można się było spodziewać, stanowiły one większą część ogólnego PKB w biedniejszych krajach, w tym aż 35,3% w ogarniętej wojną Somalii. Pomijając ten wyjątek, przekazy pieniężne stanowiły średnio 2,43% PKB w pozostałych dziewięciu krajach, podczas gdy w dziesięciu najbogatszych krajach stanowiły średnio zaledwie 0,55%.

Pomiędzy krajami bogatszymi i biedniejszymi istniały jednak duże różnice w poziomie wysyłanych przekazów. Zdecydowanie najwięcej przekazów otrzymały Stany Zjednoczone – 6,2 miliarda dolarów. Ze względu na ogromne rozmiary gospodarki tego kraju – która pozostaje największą na świecie – przekazy stanowiły zaledwie 0,03% PKB, najmniej w pierwszej dziesiątce.

Z kolei Islandia otrzymała najniższą kwotę przekazów pieniężnych – 166 milionów dolarów – ale stanowiły one najwyższy udział w jej całkowitym PKB wśród bogatych krajów, na poziomie 0,8%.

Jakie są tendencje w przepływach przekazów pieniężnych?

Chociaż Stany Zjednoczone otrzymują duże kwoty w przekazach pieniężnych, mają one również najwyższy na świecie wskaźnik przekazów pieniężnych wychodzących, wysyłając za granicę ogromną sumę 68 miliardów dolarów w 2020 roku. Wynika to z dużej ilości pracowników migracyjnych i korytarza gospodarczego z Meksykiem.

Indie pozostały krajem o najwyższym napływie przekazów pieniężnych, otrzymując w 2020 roku 83 miliardy dolarów. W porównaniu z rokiem ubiegłym było to tylko niewielki spadek, o 0,2%.

Kolejne miejsca zajęły Chiny i Meksyk, otrzymując odpowiednio 59,5 miliarda i 42,9 miliarda dolarów. W Chinach oznacza to spadek o 13% w porównaniu do ubiegłego roku, w Meksyku natomiast wzrost o 9,9%.

Reklama

Tak gwałtowny spadek w przypadku Chin tłumaczyć mogą surowe ograniczenia w przemieszczaniu się obywateli tego kraju wprowadzone od początku pandemii. Wzrost przekazów pieniężnych do Meksyku był prawdopodobnie spowodowany tym, że Meksykanie mający krewnych w USA otrzymywali od nich dodatkowe wsparcie, które miało im pomóc przetrwać duży kryzys gospodarczy i kryzys sektora zdrowia publicznego, mimo iż USA zmagało się z własnymi problemami.

W skali globalnej wpływy z przekazów pieniężnych wzrosły o 6,5% w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach, o 5,2% w Azji Południowej i o 2,3% na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Spadły za to o 7,9 % w Azji Wschodniej i w regionie Pacyfiku, o 9,7 % w Europie i Azji Środkowej oraz o 12,5 % w Afryce Subsaharyjskiej, do którego spadku przyczyniła się głównie Nigeria.

Przepływy przekazów pieniężnych w Europie

Gospodarki europejskie również odnotowały znaczną liczbę przychodzących i wychodzących przekazów pieniężnych, chociaż mają one zazwyczaj mniejsze znaczenie dla ich gospodarek.

Mimo iż Szwajcaria jest małym odbiorcą przekazów pieniężnych, z 2,6 miliardami dolarów, jest za to zdecydowanie ich największym nadawcą spośród dziesięciu największych gospodarek europejskich. W 2020 roku wysłała za granicę 28 miliardów dolarów, co stanowiło ogromne 3,7% jej PKB.

Turcja natomiast plasuje się na końcu skali zarówno w zakresie przelewów przychodzących, jak i wychodzących, które w 2020 r. wyniosły odpowiednio 795 milionów dolarów i 1,3 miliarda dolarów.

Gospodarki Turcji i Szwajcarii są podobnej wielkości pod względem całkowitego PKB, od 700 do 800 miliardów dolarów, jednak PKB na mieszkańca Szwajcarii przewyższa PKB Turcji, wynosząc 81 867 dolarów w porównaniu do 9 126 dolarów.

Turcja ma największą na świecie liczbę uchodźców – jednak to potencjalne źródło przekazów pieniężnych nie dorównuje innym krajom o wyższych wskaźnikach zatrudnienia i bardziej lukratywnych rynkach pracy. Oficjalne dane pokazują , że Szwajcaria, która spełnia te warunki, również ma wysoką liczbę osób urodzonych za granicą wynoszącą 25%.

Przelewy pieniężne w Polsce

Tylko około 6% ludności Polski urodziło się za granicą, co jest najniższym odsetkiem wśród największych gospodarek europejskich. Mimo to przekazy pieniężne wychodzące stanowiły w Polsce w 2020 r. około 1,1% PKB, będąc na poziomie 6,5 miliarda dolarów – więcej niż przekazy pieniężne przychodzące, które wynosiły 5,9 miliardów dolarów, co stanowi 1% PKB. Wprawdzie wartość przekazów pieniężnych wychodzących z Polski spadła, w porównaniu do 7,1 miliardów dolarów w 2019 r., to jest ona nadal znacznie wyższa niż dziesięć lat temu, kiedy to wynosiła 1,3 miliardów dolarów.

Metodologia

Dane Banku Światowego dotyczące globalnych przepływów przekazów pieniężnych, opublikowane w maju 2021 r., porównano z rankingami PKB per capita krajów, zaczerpniętymi z Międzynarodowego Funduszu Walutowego World Economic Outlook (październik – 2020) za pośrednictwem Statistics Times i Banku Światowego .

Singapur został wykluczony z grupy 10 krajów o najwyższym PKB per capita ze względu na brak danych dotyczących przekazów pieniężnych.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  14 cze 2021
  Zakres dat:

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?

  Co piąta firma zamierza zatrudnić nowych pracowników

  Przedsiębiorcy myślą intensywnie o tym, jak najlepiej wykorzystać sytuację rosnącej konsumpcji. Blisko 18 proc. firm planuje inwestycje, głównie w sprzęt i maszyny. Równocześnie rośnie poziom zatrudnienia.

  Rejestr REGON. Przybyło nowych firm

  W maju w rejestrze REGON zarejestrowano 32,76 tys. firm, +5,0 proc. mdm - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ile firm zawiesiło swoją działalność?

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Luzowanie obostrzeń - większe limity w hotelach, otwarte dyskoteki

  Od 26 czerwca zwiększa się maksymalne obłożenie hoteli. Podniesiony zostanie też limit osób na targach, konferencjach i koncertach. Do limitów osób nie będą wliczały się osoby zaszczepione.

  Jacek Bisiński (Google): Agroturystyka wysoko w wyszukiwarkach [PODCAST]

  Jak podaje Google, w ostatnim miesiącu 7 na 10 wyszukiwań związanych z podróżami dotyczyło miejsc w Polsce, a 31% było związanych z zagranicą. Jakie kierunki najczęściej wpisujemy do wyszukiwarki? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Łączenie w jednym oświadczeniu różnych zgód - wyrok NSA

  Czy łączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i zgody na telemarketing w jednym oświadczeniu klienta jest zgodne z prawem?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Subskrypcyjny model sprzedaży - zagrożenia dla firm

  76 % internautów nie rozumie powodów, dla których należałoby płacić za dostęp do artykułów w sieci. Jest to poważna bariera dla rozwoju modelu subskrypcyjnego w polskich mediach.