REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

Biznes kontra nauka
Współpraca biznesu z nauką - przedsiębiorca i uczelnia.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?
dr Tomasz Zawadzki

 

dr Tomasz Zawadzki – marketer i przedsiębiorcą z ponad 18-letnim doświadczeniem. Doktor nauk o zarządzaniu i jakości (doktorat z zakresu innowacji marketingowych) oraz absolwent studiów Executive MBA. Moderator i prelegent spotkań branżowych sektora stacji paliw. Osoba z doświadczeniem jako wykładowca akademicki.

Źródło zewnętrzne

Doktorat i biznes

REKLAMA

W moim przypadku pierwszą myślą, która przychodzi do głowy po usłyszeniu hasła „biznes kontra uczelnie” są studia doktoranckie, na które decydują się przedstawiciele biznesu, zarówno Ci młodzi (jak było w moim przypadku), jak i Ci z kilkudziesięcioletnim stażem. Jednymi z głównych korzyści w biznesie jaką niesie posiadanie „dr” przed nazwiskiem są zwiększenie wiarygodności (szczególnie przydatne podczas wystąpień publicznych na konferencjach branżowych) oraz polepszenie szeroko rozumianego wizerunku, szczególnie gdy dbamy o markę osobistą. Z własnego doświadczenia, bazując na wieloletniej historii wystąpień na komercyjnych konferencjach branżowych, mogę zdradzić, że posiadanie stopnia naukowego określonej dziedziny nauki w zakresie danej dyscypliny naukowej zdecydowanie zmienia postrzeganie prezentowanych materiałów. Można wręcz rzec, że działa swoisty efekt „aureoli” a wygłaszane wyniki badań są wówczas „prawdziwsze”, rzetelniejsze i bardziej wiarygodne. 

REKLAMA

Z drugiej strony, wielką korzyścią dla studentów, są doktoranci, którzy przychodzą ze „świata biznesu”. W studenckich ankietach semestralnych dotyczących oceny zajęć dydaktycznych studenci przyznają wysokie oceny praktykom biznesu – czyż nie lepiej uczyć się zarządzania na case study rzeczywiście działającego przedsiębiorstwa niż na wyimaginowanym bycie podręcznikowym? Niemalże zawsze moi studenci wybierali na prowadzonych przeze mnie ćwiczeniach taką oto formę przyswajania wiedzy i umiejętności a zajęcia pod tytułem „biznesowe q&a” cieszyły się powodzeniem.

Studia Executive MBA dla kadry kierowniczej przedsiębiorstw

Warto także wspomnieć o studiach Executive MBA, które wybierane są przez kadrę kierowniczą przedsiębiorstwa jako formę zaawansowanych studiów podyplomowych, często ocenianych lepiej niż „substytucyjne” studia doktoranckie. Niewątpliwą zaletą podjęcia studiów Executive MBA są ich uczestnicy a dokładniej to kontakty biznesowe, które można i należy wynieść z takich studiów. Zarówno w relacji student – student, jak i student – uczelnia. 

Z mojego przypadku mogę powiedzieć, że z „kolegą z ławki” (pozdrowienia dla Krzysztofa Kaczmarka) ze studiów Executive MBA (pomimo upływu 10 lat) wciąż mam bardzo dobry kontakt a z posiadanej wiedzy „branżowej” powstało kilka artykułów naukowych, które przyczyniły się do opublikowania monografii. 

Współpraca uczelnia - biznes

REKLAMA

Współpraca pomiędzy uczelniami a biznesem może przynosić benefity także w postaci tworzenia przez uczelnie spółek celowych czy laboratoriów, których oferta skierowana jest wprost do biznesu. Szczególnie teraz w dobie nacisku na działania B+R czy programy dofinansowań typu „Ścieżka Smart”. Przykładowo Spółka Celowa Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w okresie od października 2014 do grudnia 2022 roku zrealizowała ponad 350 projektów rozwojowych dla 200 przedsiębiorstw i instytucji publicznych a w ramach UE Poznań działają między innymi laboratoria takie jak CustomerLab. Laboratorium to zajmuje się zaawansowanymi badaniami marketingowymi, których to wyniki mogą ulepszyć kształt oferty handlowej przedsiębiorstwa. To właśnie na uczelni możemy zbadać jak Klient porusza się po naszym sklepie online czy też jak forma narracji w mediach społecznościowych może wpłynąć na ostateczną zdolność Klienta do zakupu towaru.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie można także zapomnieć o konkursach organizowanych przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, gdzie wspólne wnioski konkursowe tworzą właśnie przedsiębiorcy połączeni z kadrą naukową uczelni. Wspólna praca naukowców i przedstawicieli biznesu nad projektami badawczymi może prowadzić do innowacyjnych rozwiązań i nowych produktów. Ścisła współpraca pomiędzy biznesem a uczelniami wpisuje się w koncepcję tzw. otwartych innowacji, które są stosunkowo nowym paradygmatem, bardzo często w publikacjach wskazywane są jako źródło przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw.

Podsumowując, uczelnie są kuźnią kadr dla biznesu i innowacji a efekt synergii pomiędzy światem biznesu a uczelni jest widoczny na wielu płaszczyznach.

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA