REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mikołaj Zając: L4 - czyli ile nadużycia zwolnień chorobowych kosztują pracodawców? [PODCAST]

shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaka jest skala nadużyć zwolnień chorobowych w Polsce? Jak im zapobiegać? W jaki sposób pracodawca może weryfikować zasadność zwolnienia chorobowego pracownika?

W 2020 roku, w Polsce, zarejestrowano ponad 24 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę prawie 297 mln dni absencji chorobowej. W porównaniu do 2019 roku, nastąpił wzrost zarówno liczby dni absencji chorobowej (o 4,4%), jak i liczby zaświadczeń lekarskich (o 0,3%).

REKLAMA

Pandemia COVID-19 nie mogła pozostać bez wpływu na te statystki, jednak coraz częściej podnosi się problem nadużywania przez pracowników zwolnień chorobowych, czyli tzw. L4.  

Jak często są one wykorzystywane w celu innym niż powrót do zdrowia? Jakich branży najczęściej dotyka ten problem? Jak pracodawcy mogą zadbać o pracownika, aby zapobiegać temu zjawisku?

Gościem Szymona Glonka (Infor.pl) w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Mikołaj Zając, prezes firmy doradczej Conperio, specjalizującej się w problematyce absencji chorobowej.

Jaka jest skala nadużyć zwolnień chorobowych w Polsce?

Z naszych statystyk wynika, że około jedna trzecia zwolnień chorobowych jest wystawiana w sytuacjach, w których niekoniecznie musiałyby być wystawione. W tak dużej puli odnotowujemy naruszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomnę, że kontrolujemy około 30 tysięcy druków rocznie, czyli 10% pracy ZUS, wykonujemy my – mówi Mikołaj Zając.

Czym różni się kontrola pracownika przez ZUS od kontroli przez firmę zewnętrzną?

ZUS pracuje w zupełnie inny sposób i używa zupełnie innej metodyki, a także koncentruje się na zupełnie innej grupie niż my. Większość kontroli ZUS dotyczy prywatnych przedsiębiorców, prowadzących nieduże działalności.

Natomiast my działamy na zlecenie pracodawcy. Wykorzystujemy do tego przepisy, które umożliwiają kontrolę zwolnienia chorobowego z ramienia pracodawcy.

Przeprowadzamy faktyczną, fizyczną kontrolę w miejscu zamieszkania takiego pracownika: czy tam przebywa, czy stosuje się do zaleceń lekarskich i czy nie wykorzystuje tego zwolnienia chorobowego niezgodnie z jego przeznaczeniem – wyjaśnia Zając.

Jakie sygnały powinny zaniepokoić pracodawcę?

Najpierw przeprowadzamy wstępną analizę zwolnień chorobowych oraz ich kwantyfikację.

Algorytm, który jest "zaszyty" w naszej aplikacji, analizuje czy te zwolnienia są wykorzystywane np. cyklicznie. Czy są wystawiane przez tych samych lekarzy? Czy są wystawiane w specyficznych okresach, np. świątecznych lub długich weekendów? Czy są to zwolnienia, występujące w równych odstępach czasu? Czy dany pracownik ma tych zwolnień dużo?

Na tej podstawie powstaje scoring, który jest pewną podpowiedzią dla pracodawcy, które zwolnienie warto byłoby zweryfikować – tłumaczy Zając.

Jak pracodawca może zapobiegać nadużywaniu zwolnień chorobowych?  

Warto zaprojektować odpowiedni system finansowy. Warto też zadbać o rozwój swojego pracownika. Stworzyć mu macierz kompetencji, które będzie pozyskiwał.

REKLAMA

W mojej ocenie, żeby zachęcić pracowników do pracy, powinno się założyć, że ten pracownik wcale nie będzie u nas pracował długo. Powinno mu się przedstawić, na zasadzie korzyści, możliwość uzyskania u nas pewnych umiejętności, które będą dla niego uniwersalne.

Oczywiście, chęć rozwoju i podnoszenia swoich kompetencji, została, niestety, bardzo mocno ograniczona w Polsce. Ludzie nie bardzo wierzą w to, że się rozwiną, że zdobędą nowe kwalifikacje i stanowiska.

Czytałem wyniki badań, z których wynika, że Polacy są narodem, który najmniej wierzy w doszkalanie się po zakończeniu cyklu swojej edukacji. Mimo wszystko, uważam, że powinno się takie możliwości zapewniać – podkreśla Mikołaj Zając.

Mikołaj Zając – prezes zarządu firmy Conperio, zajmującej się audytem, doradztwem i wdrażaniem kompleksowych rozwiązań problemu absencji chorobowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA