REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mikołaj Zając: L4 - czyli ile nadużycia zwolnień chorobowych kosztują pracodawców? [PODCAST]

Szymon Glonek
Szymon Glonek
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jaka jest skala nadużyć zwolnień chorobowych w Polsce? Jak im zapobiegać? W jaki sposób pracodawca może weryfikować zasadność zwolnienia chorobowego pracownika?

W 2020 roku, w Polsce, zarejestrowano ponad 24 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy na łączną liczbę prawie 297 mln dni absencji chorobowej. W porównaniu do 2019 roku, nastąpił wzrost zarówno liczby dni absencji chorobowej (o 4,4%), jak i liczby zaświadczeń lekarskich (o 0,3%).

REKLAMA

Pandemia COVID-19 nie mogła pozostać bez wpływu na te statystki, jednak coraz częściej podnosi się problem nadużywania przez pracowników zwolnień chorobowych, czyli tzw. L4.  

Jak często są one wykorzystywane w celu innym niż powrót do zdrowia? Jakich branży najczęściej dotyka ten problem? Jak pracodawcy mogą zadbać o pracownika, aby zapobiegać temu zjawisku?

Gościem Szymona Glonka (Infor.pl) w podcaście "DGPtalk: Obiektywnie o biznesie" jest Mikołaj Zając, prezes firmy doradczej Conperio, specjalizującej się w problematyce absencji chorobowej.

Jaka jest skala nadużyć zwolnień chorobowych w Polsce?

Z naszych statystyk wynika, że około jedna trzecia zwolnień chorobowych jest wystawiana w sytuacjach, w których niekoniecznie musiałyby być wystawione. W tak dużej puli odnotowujemy naruszenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przypomnę, że kontrolujemy około 30 tysięcy druków rocznie, czyli 10% pracy ZUS, wykonujemy my – mówi Mikołaj Zając.

Czym różni się kontrola pracownika przez ZUS od kontroli przez firmę zewnętrzną?

ZUS pracuje w zupełnie inny sposób i używa zupełnie innej metodyki, a także koncentruje się na zupełnie innej grupie niż my. Większość kontroli ZUS dotyczy prywatnych przedsiębiorców, prowadzących nieduże działalności.

Natomiast my działamy na zlecenie pracodawcy. Wykorzystujemy do tego przepisy, które umożliwiają kontrolę zwolnienia chorobowego z ramienia pracodawcy.

Przeprowadzamy faktyczną, fizyczną kontrolę w miejscu zamieszkania takiego pracownika: czy tam przebywa, czy stosuje się do zaleceń lekarskich i czy nie wykorzystuje tego zwolnienia chorobowego niezgodnie z jego przeznaczeniem – wyjaśnia Zając.

Jakie sygnały powinny zaniepokoić pracodawcę?

Najpierw przeprowadzamy wstępną analizę zwolnień chorobowych oraz ich kwantyfikację.

Algorytm, który jest "zaszyty" w naszej aplikacji, analizuje czy te zwolnienia są wykorzystywane np. cyklicznie. Czy są wystawiane przez tych samych lekarzy? Czy są wystawiane w specyficznych okresach, np. świątecznych lub długich weekendów? Czy są to zwolnienia, występujące w równych odstępach czasu? Czy dany pracownik ma tych zwolnień dużo?

Na tej podstawie powstaje scoring, który jest pewną podpowiedzią dla pracodawcy, które zwolnienie warto byłoby zweryfikować – tłumaczy Zając.

Jak pracodawca może zapobiegać nadużywaniu zwolnień chorobowych?  

Warto zaprojektować odpowiedni system finansowy. Warto też zadbać o rozwój swojego pracownika. Stworzyć mu macierz kompetencji, które będzie pozyskiwał.

REKLAMA

W mojej ocenie, żeby zachęcić pracowników do pracy, powinno się założyć, że ten pracownik wcale nie będzie u nas pracował długo. Powinno mu się przedstawić, na zasadzie korzyści, możliwość uzyskania u nas pewnych umiejętności, które będą dla niego uniwersalne.

Oczywiście, chęć rozwoju i podnoszenia swoich kompetencji, została, niestety, bardzo mocno ograniczona w Polsce. Ludzie nie bardzo wierzą w to, że się rozwiną, że zdobędą nowe kwalifikacje i stanowiska.

Czytałem wyniki badań, z których wynika, że Polacy są narodem, który najmniej wierzy w doszkalanie się po zakończeniu cyklu swojej edukacji. Mimo wszystko, uważam, że powinno się takie możliwości zapewniać – podkreśla Mikołaj Zając.

Mikołaj Zając – prezes zarządu firmy Conperio, zajmującej się audytem, doradztwem i wdrażaniem kompleksowych rozwiązań problemu absencji chorobowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA