| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zatrudniasz do 19 pracowników? Zdecyduj szybko o PPK i uniknij kłopotów

Zatrudniasz do 19 pracowników? Zdecyduj szybko o PPK i uniknij kłopotów

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, właścicielem małej firmy, to pewnie zastanawiasz się, co myśleć o PPK i co powinieneś zrobić zanim… no właśnie. Dowiedz się więcej, co warto zrobić przed 23 kwietnia. Pamiętaj: PPK jest obowiązkowe dla pracodawcy.

.

Przedsiębiorcy zatrudniający od 1 do 19 pracowników mają czas do 23 kwietnia 2021 r. na decyzję o wdrożeniu PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych dla swoich pracowników. Wbrew pozorom, nie zostało już dużo czasu.

Program PPK ruszył w 2019 r. Najpierw wdrażały go największe firmy (ponad 250 pracowników), potem kolejno coraz mniejsze. Teraz przyszedł czas na małe firmy, do 19 zatrudnionych. Celem programu jest zgromadzenie środków na dodatkowe emerytury dla pracujących. Składki wpłacają solidarnie pracownicy i pracodawcy, przy wsparciu państwa. Prawo zobowiązuje każdą firmę do udziału w programie, a za zlekceważenie tego obowiązku można finalnie dostać karę.

Kto pomoże?

Termin zbliża się wielkimi krokami, więc nie ma czasu do stracenia. Najlepiej po prostu skontaktować się z instytucją finansową oferującą PPK. Mocną pozycję na tym rynku ma Aviva Investors TFI, która zapewnia pełne wsparcie firmom wdrażającym program.

Najprostszym rozwiązaniem jest kontakt przez stronę www – konsultant Avivy oddzwoni i odpowie na pytania dotyczące PPK.

AVIVA PPK

Taka rozmowa to dobra okazja dla pracodawcy, aby zastanowić się chwilę nad swoim podejściem do wynagradzania, pozyskiwania i utrzymywania pracowników. Pandemia pokazuje, jak ważne dla pracowników jest zabezpieczenie zdrowotne, ale też bezpieczeństwo finansowe. W dłuższym horyzoncie oznacza ono też emeryturę pozwalającą na godne życie.

Jak wygląda wdrażanie PPK?

Na początku PPK wydaje się skomplikowane, ale po rozmowie z konsultantem i zapoznaniu się z podstawowymi informacjami ten obraz się zmienia.

Początkiem wdrożenia jest umowa o zarządzenie PPK, którą można zawrzeć w pełni online dosłownie w kilka minut. Koniecznie trzeba to zrobić do 23 kwietnia.

Potem pracodawca otrzymuje gotowe materiały informacyjne dla pracowników. Osoba w firmie zajmująca się sprawami kadrowo-płacowymi (lub obsługujące firmę biuro rachunkowe) otrzymuje z kolei szkolenia online i materiały instruktażowe o tym, jak wdrożyć PPK online i zintegrować z systemem kadrowo-płacowym w firmie. Chodzi o to, aby maksymalnie zautomatyzować ten proces, ograniczając żmudną pracę.

Jeśli firma korzysta z systemu Comarch lub Sage, standardem jest bezpośredni (bezplikowy) transfer danych i składek. Aviva zapewnia bezpłatną aplikację Serwis PPK do przekazywania plików z danymi i listami składek. Pracując na każdym innym systemie płacowo-kadrowym można go przetestować w Avivie – dostępna jest wersja demo PPK Serwis.

Pozostaje sprawdzenie, czy firma ma aktualne i kompletne dane o pracownikach. W małej firmie nie zajmie to dużo czasu, a pozwoli uniknąć błędów i korekt. Potem zawieramy umowę o prowadzeniu PPK i program rusza.

To nie koniec wsparcia

Aviva przejmuje też na siebie obowiązki związane z informowaniem pracowników na temat stanu ich indywidualnych rachunków PPK. Najwygodniejszy jest serwis online MojaAviva, który umożliwia pełny wgląd 24/7 w rachunek, a więc możliwość śledzenia wpłat pracownika i pracodawcy oraz bonusów od państwa, a także aktualną wartość zebranych środków. Są też dostępne zniżki dla uczestników PPK na inne produkty Avivy oraz platforma benefitowa. W obecnej sytuacji epidemiologicznej pełny, zdalny dostęp do PPK jest bardzo istotny – poprzez MojąAvivę dostępna jest też opcja zwrot-wypłata z PPK.

Raz w roku Aviva wysyła do klientów pełną informację o ich wpłatach i stanie konta (tzw. list rocznicowy), a raz na kwartał newsletter inwestycyjny z informacją o wynikach i prostym opisem wydarzeń na rynku finansowym w danym kwartale.

Nie takie trudne

Wdrożenie PPK nie jest trudne, zwłaszcza gdy wybierze się dobrego partnera. Aviva posiada praktyczne doświadczenie, bo wdrożyła PPK w ponad 4 200 dużych i średnich firmach w Polsce. Można to zrobić bezpiecznie, sprawnie i zdalnie. To ważne zwłaszcza, w sytuacji kiedy nie zostało dużo czasu, a za brak wdrożenia PPK grożą poważne konsekwencje, także finansowe.

Więcej informacji –  https://www.aviva.pl/pracownicze-plany-kapitalowe/

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Artykuł partnerski
Rozliczamy najem. Przykłady, wypełnione druki24.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

Ostatnio na forum

Dotacje dla firm

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »