REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzinny biznes, czyli co robią dzieci polskich milionerów

Rodzinny biznes, czyli co robią dzieci polskich milionerów/ fot. Fotolia
Rodzinny biznes, czyli co robią dzieci polskich milionerów/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzieci polskich milionerów w zasadzie nie muszą robić nic, ponieważ ich rodzice dobrze zadbali o to, żeby do końca życia niczego im nie brakowało. Mimo to, wielu z nich dołącza do rodzinnych biznesów, angażują się w ich budowę. Inni natomiast wybierają własną ścieżkę kariery i realizują się z dala od rodzinnych imperiów. Przyjrzyjmy się, co robią dzieci polskich milionerów?

REKLAMA

Sebastian i Dominika Kulczykowie, to obecnie najbogatsi Polacy i najbogatsze rodzeństwo w Polsce. Majątek, wart według „Forbes” 15 mld dolarów, odziedziczyli po zmarłym w 2015 roku ojcu – Janie Kulczyku, twórcy Kulczyk Investments, spółki będącej właścicielem aktywów w branży energetycznej, browarniczej, infrastrukturze, nieruchomościach. Kulczyk Investments ma udziały m.in. w PKN Orlen czy SABMiller (właściciel m.in. piw: Żubr, Tyskie, Lech).

Wczesna sukcesja

Sebastian i Dominika do pracy w rodzinnym imperium byli przygotowywani kilka lat. Sebastian już pod koniec 2013 roku przejął stery w biznesie ojca, zostając prezesem zarządu Kulczyk Investment. Z firmą ojca związany jest od 2010 roku. Dominika zasiada w radzie nadzorczej firmy. Do jej zadań należy koordynowanie działań z zakresu odpowiedzialnego biznesu i relacji międzynarodowych. Jest też zaangażowana w wiele innych przedsięwzięć. Jest m.in. współzałożycielką i prezesem Kulczyk Foundation, organizacji filantropijnej współpracującej z polskimi i międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi, zachęcającej do aktywnego włączania się w wolontariat w krajach rozwijających się. Jest także  współzałożycielką, fundatorką i wiceprezesem polskiego oddziału Green Cross International, trzeciej, co do wielkości pozarządowej globalnej organizacji ekologicznej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak skutecznie połączyć naukę z biznesem?

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości

Przez wszystkie działy

W rodzinny biznes zaangażował się również Tobias Solorz, syn drugiego najbogatszego Polaka – Zygmunta Solorz-Żaka, twórcy Telewizji Polsat. Tobias jest prezesem zarządu Cyfrowego Polsatu. Funkcję tę pełni od grudnia 2015 roku. Do firmy ojca dołączył już w 2003 roku. Zaczynał na stanowisku asystenta zarządu Telewizji Polsat. Dość szybko rodzinnym biznesem zainteresował się także Mikołaj Placek, syn twórcy Oknoplastu. Razem z ojcem zajmuje 87. miejsce na liście najbogatszych Polaków „Forbesa”, a jego majątek szacowany jest na 377 mln zł. Mikołaj już w wieku 20 lat aktywnie włączał się w działalność firmy. Przeszedł w niej przez niemal wszystkie stanowiska. Pracował w działach: logistyka, sprzedaż, marketing i reklama. W 2008 roku ojciec przekazał mu stołek prezesa wraz z 51-proc. pakietem udziałów. W ślad rodziców poszli także Sylwia i Adam Mokryszowie. To dzieci twórców grupy Mokate, firmy, oferującej herbaty, kawy, zabielacze. Sylwia odpowiada w za marketing i PR działu herbacianego oraz PR Lavazza w Polsce. Adam jest natomiast prezesem zarządu Mokate. Odpowiada za rozwój nowych kierunków biznesowych firmy, tworzy jej strategię i tożsamość międzynarodową, a także prowadzi działania mające na celu dalszą ekspansję marki Mokate na całym świecie.

Sukcesja rodzinnej firmy - jednoosobowa działalność a spółka


Na swoim

Zaangażować się w rodzinny biznes postanowili też Arkadiusz Likus i Tomasz Domogała. Arkadiusz Likus, syn Wiesława Likusa, współwłaściciela licznych nieruchomości (m.in. hotelu Grand w Łodzi, Copernicus w Krakowie, Pasażu Handlowego Rynek 13 w Krakowie, Wolf Bracka w Warszawie), kieruje należącym do rodziny domem handlowym VitkAc. Oferuje on marki premium, m.in. Gucci, Marc Jacobs, YSL czy Bottega Veneta. Tomasz Domogała z kolei, kieruje spółką TDJ, kontrolującą m.in. Farmura, producenta maszyn i urządzeń dla przemysłu wydobywczego: górnictwa głębinowego i odkrywkowego oraz wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego. Spółkę TDJ zbudował jego ojciec – Jacek Domogała. Majątek Tomasza szacuje się na 571 mln zł.

Firmy rodzinne w dobrej kondycji według PwC

Własną drogą

Z dala od rodzinnego biznesu trzyma się natomiast Nicole Soszyńska, córka właścicieli kosmetycznego giganta – firmy Oceanic. Miała zostać architektem, ale w trakcie studiów w Paryżu poczuła smykałkę do mody. Zafascynowana francuskim szykiem,   postanowiła przenieść go na warszawskie ulice.  Jest właścicielką dwóch monobrandowych butików z paryskimi markami – Tara Jarmon przy ul. Mokotowskiej 63 i Gerard Darel w Galerii Mokotów.  Własną drogą poszedł też Łukasz Wjechert, syn Jana, współtwórcy grupy ITI, która do niedawna była właścicielem telewizji TVN. Łukasz, zamiast włączyć się w budowę telewizyjnego giganta, zainteresował się nowymi technologiami. Był prezesem portalu Onet, a obecnie jest współwłaścicielem spółki Dirlango, która ma udziały m.in. w Virgin Mobile. Do rodzinnego biznesu nie ciągnie też Tomasza Gudzowatego, syna zmarłego w 2013 roku Aleksandra Gudzowatego. Zamiast firmą ojca, zajął się fotografią. Jest laureatem wielu nagród, w tym World Press Photo, Pictures of the Year i NPPA Best of Photojournalism. Jego specjalnością jest fotografia sportowa, wcześniej znany był z reportaży społecznych i fotografii przyrodniczej.

Autor: Portal Skarbiec.biz S.A. największy, niezależny serwis o prawie, finansach i gospodarce.

Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA