REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Łukasz Kościjańczuk
Łukasz Kościjańczuk
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Jakie problemy związane z finansowaniem publicznym aktualnie obserwuje Pan w branży biotechnologicznej?

REKLAMA

Łukasz Kościjańczuk: Problemów jest sporo. Jeszcze kilkanaście lat temu faktycznie zaufano temu sektorowi i zauważono, że ma on istotny potencjał i może przynieść wartość dodaną dla gospodarki. Było to widać z perspektywy funduszy unijnych. Z podsumowania, które przygotowaliśmy w CRIDO na koniec poprzedniej perspektywy wynika, iż siedmiu na dziesięciu beneficjentów pomocy w Polsce reprezentuje ten sektor. Dzięki realizowanym projektom sektor ten dynamicznie się rozwijał. W pewnym momencie nie było jednak konkretnych efektów. Mimo relatywnie dużych kwot ze strony publicznych instytucji nie ma spektakularnych sukcesów globalnych czy europejskich. To spowodowało z początkiem obecnej perspektywy 2021-2017 istotne zahamowanie.

Jak ważny jest czynnik finansowy?

Sektor biotechnologiczny przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt ostatnich miesięcy mierzy się z bardzo dużym problemem w dostępie do środków publicznych. Pokazują to tez dane rynkowe. Wiele podmiotów mierzy się dzisiaj z walką o przetrwanie, co widać m.in. po decyzjach komunikowanych publicznie, związanych przykładowo z redukcją zatrudnienia, przekształceniami tych podmiotów, z decyzjami o tym, żeby zaprzestać pewnych projektów. Czynnik finansowy wprawdzie nie jest krytyczny czy kluczowy, jednak bardzo istotny dla stabilnego i długoterminowego rozwoju.

A jakie są perspektywy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na szczęście z pomocną dłonią przychodzi Komisja Europejska, która w zeszłym roku opublikowała rozporządzenie STEP. Jest to rozporządzenie definiujące sektory strategiczne i technologie krytyczne z poziomu unijnego. Chodzi tu o trzy technologie i biotechnologia jest jedną z nich. To wyzwoliło cykl kolejnych akcji na poziomie unijnym. Komisja też wielokrotnie podkreśliła rolę sektora biotechnologii jako bardzo ważnego ogniwa w budowaniu pozycji konkurencyjnej Unii Europejskiej. Dzięki temu mamy cały cykl inicjatyw, które faktycznie niebawem będą przekształcać się – mam nadzieję – w konkretne już propozycje inicjatyw i działań na poziomie unijnym. Na razie są w fazie dokumentów, planów i strategii, ale już rysują horyzont, w którym zostaną podjęte pewne działania z poziomu europejskiego.

Co już wiemy o tych inicjatywach?

Przede wszystkim dzisiaj mamy już wytyczony kierunek w postaci kompasu konkurencyjności. Kompas ten rysuje cały wachlarz inicjatyw, które mają być podejmowane na poziomie unijnym. Jest ich około siedemdziesięciu. Część z nich jest związana z tym obszarem, o którym dzisiaj dyskutujemy. Zostały w nim zaplanowane aktywności w zakresie przede wszystkim Life Science Strategy, która ma się pojawić się w drugim kwartale. Jest to również European Biotech Act czy Bioeconomy Strategy, która też jest zaplanowana w kompasie, a także już zasygnalizowany i opublikowany na początku marca Critical Medicines Act. Dotyczą one różnych obszarów rynku. Są to akty skierowane bezpośrednio do producentów leków, oferujących rozwiązania przede wszystkim generyczne, ale są też akty, które w sposób jasny dowodzą, że trzeba także rozwijać duże przełomowe innowacje. To w sprzężeniu z przywołanym przeze mnie rozporządzeniem STEP pokazuje środowisko, w którym będziemy funkcjonować. Biotechnologia jest jednym z kluczowych kierunków, w którym Unia Europejska powinna się rozwijać, wkrótce z konkretnym planem inicjatyw. Mam nadzieję, że to będzie też jasny, klarowny, bardzo precyzyjny sygnał wysłany w kierunku naszej polskiej administracji, iż jest to obszar, który ponownie musi uzyskać odpowiednią wagę.

Czy w ślad za nowymi projektami pójdą kolejne środki finansowe?

REKLAMA

Postaram się wytłumaczyć, jak to wygląda dziś i wkrótce. Zasadniczo obecnie inicjatywa STEP jest wdrażana w ramach istniejących w Unii Europejskiej programów z pewnymi środkami, które są dostępne w ramach obecnych funduszy. Na poziomie krajowym w Polsce została wygospodarowana kwota 900 mln euro w ramach programu FENG, czyli Funduszu Europejskiego dla Nowoczesnej Gospodarki. W ramach tego programu stworzono nowy priorytet inwestycyjny skupiony wokół technologii STEP. Biotechnologia jest jedną z nich. Drugim obszarem są technologie zeroemisyjne, a trzeci obszar to szeroko rozumiane technologie cyfrowe. Środki te zostały uzyskane z innych programów i w ramach pierwotnie dostępnej puli dla Polski.

Co istotne, jesteśmy po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów zmian w FENG-u. Miało to miejsce w ostatnich dniach marca. Ministerstwo Funduszy i Polityk Regionalnej oczekuje, że na początku czerwca program ten finalnie uzyska akceptację komisji i będzie można uruchamiać nabory. Drugi, europejski wymiar STEP-u, sprowadza się do włączenia go w inicjatywy i programy finansowe, które są już dziś dostępne. Takim pierwszym rezerwuarem są środki programu Horyzont Europa. Pierwsze uruchomione programy pozwalają finansować projekty w trzech technologiach wiodących. Część krajów, podobnie jak Polska, uruchomiła już swoje instrumenty. Jeśli chodzi o biotech, to obecnie jest ich niewiele. Pierwsze programy uruchomili Włosi, Rumuni i Niemcy, a na poziomie unijnym mamy takie inicjatywy jak Accelerator Challenge i SkyLab. Warto zatem podkreślić, iż dystrybucja środków w STEP-ie odbywa się w ramach istniejących już programów i instrumentów zarówno na poziomie europejskim, jak i na poziomie poszczególnych państw członkowskich. Jeśli chodzi o Polskę, to jeszcze kwartał do przodu i będziemy w momencie, w którym pojawią się konkretne programy na rynku, z określonymi budżetami. Jest to prawie 4 mld zł, które będą czekać zarówno na firmy realizujące projekty badawczo-rozwojowe, ale też projekty inwestycyjne, bo STEP zawiera również taki komponent.

Jest Pan zatem spokojny o kwestie finansowe na ten rok?

Tak, jeśli chodzi o krótkoterminową wizję, czyli rok 2025, 2026, a nawet 2027, to wydaje się, że jest wystarczająco dużo środków, biorąc pod uwagę moment, w którym się obecnie znajdujemy. Martwi mnie jednak długoterminowa perspektywa i misja. Nie znamy jeszcze szczegółów Biotech Act czy nawet Strategy Life Sciene. Są to na razie tylko sygnały wysyłane z poziomu Unii Europejskiej.

Oczywiście one dziś rysują pewien dość spójny i jednolity kierunek, który ma być adresowany, jednak jest komunikowany z poziomu unijnego na bardzo dużym poziomie ogólności.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W świadomej podróży po spokój

Rozmowa z Olą Krzemińską, twórczynią i CEO agencji Power, promotorką aktywnego stylu życia, o mądrym zarządzaniu energią w życiu i biznesie, zmianach w kulturze pracy oraz trendach w organizacji wydarzeń i wyjazdów firmowych.

Upały w pracy – od 2027 roku nowe przepisy. Co musisz wiedzieć już dziś?

Rząd zapowiada zmiany w przepisach BHP. Od 1 stycznia 2027 r. pracodawcy będą musieli przestrzegać nowych zasad dotyczących pracy w wysokich temperaturach. Zanim jednak wejdą one w życie, już teraz warto znać swoje prawa.

Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

REKLAMA

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA