REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Łukasz Kościjańczuk
Łukasz Kościjańczuk
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Jakie problemy związane z finansowaniem publicznym aktualnie obserwuje Pan w branży biotechnologicznej?

REKLAMA

Łukasz Kościjańczuk: Problemów jest sporo. Jeszcze kilkanaście lat temu faktycznie zaufano temu sektorowi i zauważono, że ma on istotny potencjał i może przynieść wartość dodaną dla gospodarki. Było to widać z perspektywy funduszy unijnych. Z podsumowania, które przygotowaliśmy w CRIDO na koniec poprzedniej perspektywy wynika, iż siedmiu na dziesięciu beneficjentów pomocy w Polsce reprezentuje ten sektor. Dzięki realizowanym projektom sektor ten dynamicznie się rozwijał. W pewnym momencie nie było jednak konkretnych efektów. Mimo relatywnie dużych kwot ze strony publicznych instytucji nie ma spektakularnych sukcesów globalnych czy europejskich. To spowodowało z początkiem obecnej perspektywy 2021-2017 istotne zahamowanie.

Jak ważny jest czynnik finansowy?

Sektor biotechnologiczny przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt ostatnich miesięcy mierzy się z bardzo dużym problemem w dostępie do środków publicznych. Pokazują to tez dane rynkowe. Wiele podmiotów mierzy się dzisiaj z walką o przetrwanie, co widać m.in. po decyzjach komunikowanych publicznie, związanych przykładowo z redukcją zatrudnienia, przekształceniami tych podmiotów, z decyzjami o tym, żeby zaprzestać pewnych projektów. Czynnik finansowy wprawdzie nie jest krytyczny czy kluczowy, jednak bardzo istotny dla stabilnego i długoterminowego rozwoju.

A jakie są perspektywy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na szczęście z pomocną dłonią przychodzi Komisja Europejska, która w zeszłym roku opublikowała rozporządzenie STEP. Jest to rozporządzenie definiujące sektory strategiczne i technologie krytyczne z poziomu unijnego. Chodzi tu o trzy technologie i biotechnologia jest jedną z nich. To wyzwoliło cykl kolejnych akcji na poziomie unijnym. Komisja też wielokrotnie podkreśliła rolę sektora biotechnologii jako bardzo ważnego ogniwa w budowaniu pozycji konkurencyjnej Unii Europejskiej. Dzięki temu mamy cały cykl inicjatyw, które faktycznie niebawem będą przekształcać się – mam nadzieję – w konkretne już propozycje inicjatyw i działań na poziomie unijnym. Na razie są w fazie dokumentów, planów i strategii, ale już rysują horyzont, w którym zostaną podjęte pewne działania z poziomu europejskiego.

Co już wiemy o tych inicjatywach?

Przede wszystkim dzisiaj mamy już wytyczony kierunek w postaci kompasu konkurencyjności. Kompas ten rysuje cały wachlarz inicjatyw, które mają być podejmowane na poziomie unijnym. Jest ich około siedemdziesięciu. Część z nich jest związana z tym obszarem, o którym dzisiaj dyskutujemy. Zostały w nim zaplanowane aktywności w zakresie przede wszystkim Life Science Strategy, która ma się pojawić się w drugim kwartale. Jest to również European Biotech Act czy Bioeconomy Strategy, która też jest zaplanowana w kompasie, a także już zasygnalizowany i opublikowany na początku marca Critical Medicines Act. Dotyczą one różnych obszarów rynku. Są to akty skierowane bezpośrednio do producentów leków, oferujących rozwiązania przede wszystkim generyczne, ale są też akty, które w sposób jasny dowodzą, że trzeba także rozwijać duże przełomowe innowacje. To w sprzężeniu z przywołanym przeze mnie rozporządzeniem STEP pokazuje środowisko, w którym będziemy funkcjonować. Biotechnologia jest jednym z kluczowych kierunków, w którym Unia Europejska powinna się rozwijać, wkrótce z konkretnym planem inicjatyw. Mam nadzieję, że to będzie też jasny, klarowny, bardzo precyzyjny sygnał wysłany w kierunku naszej polskiej administracji, iż jest to obszar, który ponownie musi uzyskać odpowiednią wagę.

Czy w ślad za nowymi projektami pójdą kolejne środki finansowe?

REKLAMA

Postaram się wytłumaczyć, jak to wygląda dziś i wkrótce. Zasadniczo obecnie inicjatywa STEP jest wdrażana w ramach istniejących w Unii Europejskiej programów z pewnymi środkami, które są dostępne w ramach obecnych funduszy. Na poziomie krajowym w Polsce została wygospodarowana kwota 900 mln euro w ramach programu FENG, czyli Funduszu Europejskiego dla Nowoczesnej Gospodarki. W ramach tego programu stworzono nowy priorytet inwestycyjny skupiony wokół technologii STEP. Biotechnologia jest jedną z nich. Drugim obszarem są technologie zeroemisyjne, a trzeci obszar to szeroko rozumiane technologie cyfrowe. Środki te zostały uzyskane z innych programów i w ramach pierwotnie dostępnej puli dla Polski.

Co istotne, jesteśmy po zatwierdzeniu przez Radę Ministrów zmian w FENG-u. Miało to miejsce w ostatnich dniach marca. Ministerstwo Funduszy i Polityk Regionalnej oczekuje, że na początku czerwca program ten finalnie uzyska akceptację komisji i będzie można uruchamiać nabory. Drugi, europejski wymiar STEP-u, sprowadza się do włączenia go w inicjatywy i programy finansowe, które są już dziś dostępne. Takim pierwszym rezerwuarem są środki programu Horyzont Europa. Pierwsze uruchomione programy pozwalają finansować projekty w trzech technologiach wiodących. Część krajów, podobnie jak Polska, uruchomiła już swoje instrumenty. Jeśli chodzi o biotech, to obecnie jest ich niewiele. Pierwsze programy uruchomili Włosi, Rumuni i Niemcy, a na poziomie unijnym mamy takie inicjatywy jak Accelerator Challenge i SkyLab. Warto zatem podkreślić, iż dystrybucja środków w STEP-ie odbywa się w ramach istniejących już programów i instrumentów zarówno na poziomie europejskim, jak i na poziomie poszczególnych państw członkowskich. Jeśli chodzi o Polskę, to jeszcze kwartał do przodu i będziemy w momencie, w którym pojawią się konkretne programy na rynku, z określonymi budżetami. Jest to prawie 4 mld zł, które będą czekać zarówno na firmy realizujące projekty badawczo-rozwojowe, ale też projekty inwestycyjne, bo STEP zawiera również taki komponent.

Jest Pan zatem spokojny o kwestie finansowe na ten rok?

Tak, jeśli chodzi o krótkoterminową wizję, czyli rok 2025, 2026, a nawet 2027, to wydaje się, że jest wystarczająco dużo środków, biorąc pod uwagę moment, w którym się obecnie znajdujemy. Martwi mnie jednak długoterminowa perspektywa i misja. Nie znamy jeszcze szczegółów Biotech Act czy nawet Strategy Life Sciene. Są to na razie tylko sygnały wysyłane z poziomu Unii Europejskiej.

Oczywiście one dziś rysują pewien dość spójny i jednolity kierunek, który ma być adresowany, jednak jest komunikowany z poziomu unijnego na bardzo dużym poziomie ogólności.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

REKLAMA

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

REKLAMA