REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Długa kolejka do windykatorów. Wszyscy chcą odzyskać choć część wierzytelności z przeterminowanych faktur

Grudzień i styczeń to miesiące gdy firmy windykacyjne dostają najwięcej zleceń, dlaczego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Remanenty na koniec roku wymagane przez przepisy z zakresu podatków dochodowych mobilizują firmy także do robienia bilansu z zaległymi fakturami. Firmy windykacyjne pozyskują w grudniu i styczniu często więcej zleceń niż przez pozostałe miesiące roku.

A windykować jest co – według szacunków co czwarta faktura jest płacona po terminie, z czego wiele czeka na uregulowanie miesiącami.

REKLAMA

Chcemy odzyskać pieniądze przed końcem roku

REKLAMA

Grudzień i styczeń to czas szturmu na agencje windykacyjne. Przedsiębiorcy szykując podsumowania roku, chcą zrobić wszystko, by uzyskać jak najwięcej pieniędzy przed prawidłowym rozliczeniem lub przygotować kompletny raport zaległości na otwarcie kolejnego roku kalendarzowego.

- Grudzień to dla nas najbardziej pracowity czas w roku. Klienci przychodzą czasem ze stertą faktur i zaległych rachunków, które nie zostały uregulowane od wielu miesięcy i proszą o szubką windykację. Czasem to są drobne kwoty, a czasem potężne środki, które powinny trafić na konto klienta już wiele miesięcy wcześniej – mówi detektyw i windykator Małgorzata Marczulewska. 

Jak tłumaczy ekspertka, niektórzy w  ostatnim tygodniu roku dochodzą do wniosku, że „faktury im się nie zgadzają” i robią wszystko, by odzyskać jak najwięcej pieniędzy. W grudniu do windykatorów trafiają więc niezapłacone faktury i rachunki z lutego czy marca.

– Odzyskanie takich pieniędzy nie jest prostą sprawą, szczególnie, gdy podmiot mający zaległości jest np. w stanie upadłości albo jeszcze głębszych problemów finansowych – przyznaje Małgorzata Marczulewska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długi trzymane… na czarną godzinę?!

Niezapłacone faktury to poważny problem w krajowej gospodarce. Szacuje się, że nawet 25% wszystkich wystawianych faktur jest płaconych nie w terminie. Wiele z nich regulowanych jest z opóźnieniem, a wiele czeka na realizację długimi miesiącami.

Dla windykatorów kłopotliwe jest, że wiele rachunków, które do nich docierają to zaległości sprzed wielu miesięcy.

Ekspertka mówi, że jeżeli w lutym widnykuje się niezapłacone faktury z lutego albo z marca poprzedniego roku, to jest to trudna praca i nie zawsze skuteczna.

– Klienci często mówią, że nie zauważyli zaległości, nie byli ich świadomi albo chcieli porozumieć się z dłużnikiem dobrowolnie – opowiada Małgorzata Marczulewska.

Inni windykatorzy dodają, że niektóre niezapłacone faktury trzymane są… „na czarną godzinę”. Przedsiębiorcy chcą mieć dłużników, by w razie swoich problemów finansowych móc pozyskać od nich pieniądze.

Firmy budowlane i gastronomia pod presją windykacji

REKLAMA

Jakie branże mają największy problem z regularnym płaceniem na czas?
Jak mówi detektyw i windykator Małgorzata Marczulewska, to bardzo indywidualna sprawa. W czasie pandemii dominowało hotelarstwo i gastronomia, w czasie wojny z Ukrainą w turbulencje finansowe wpadł transport i sektor logistyczny. Obecnie lider jest zupełnie inny.

– Niestety najwięcej zgłoszeń mamy z branży budowlanej. To jest obecnie około 30 procent wszystkich naszych zgłoszeń. Trudna sytuacja dotyczy wciąż także gastronomii. Tutaj najwięcej zaległości mają restauracje względem dostawców i hurtowników. Sporo zaległości ma również handel– mówi Małgorzata Marczulewska.

Windykacje dotyczą braku zapłaty za wykonane usługi lub dostarczone towary, ale coraz częściej także za niezapłacone na czas czynsze lub rachunki za media.

Jak podkreśla ekspertka, największym problemem przy windykacji zaległych rachunków pozostaje fakt, że w wielu przypadkach przedsiębiorcy, którzy nie uregulowali wpłat zamknęli firmy, są w stanie upadłości lub restrukturyzacji.

– Dlatego najważniejsze jest, by nie czekać z decyzją o windykacji miesiącami. Najskuteczniejsza jest ona wtedy gdy rachunek dopiero co się przeterminował – sugeruje Małgorzata Marczulewska.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA