REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?

Subskrybuj nas na Youtube
Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?
Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?

REKLAMA

REKLAMA

Przez lata prowadzono szeroko zakrojone badania nad związkiem między bogactwem a IQ, które w znacznym stopniu potwierdziły tezę, że inteligencja osobista wpływa na status finansowy. Zgromadzone dane niekoniecznie jednak dają pełny obraz sytuacji.

Bogactwo a poziom IQ

Amerykański biznesmen Robert T. Kiyosaki powiedział kiedyś: "Inteligencja rozwiązuje problemy i produkuje pieniądze". Jednak jak silny jest związek pomiędzy mocą mózgu a wielkością konta bankowego? Analitycy Moneytransfers.com porównali średnie IQ różnych krajów europejskich ze średnią zamożnością ich obywateli i przeanalizowali wyniki.

REKLAMA

Polski średni wynik testu IQ jest o trzy punkty wyższy niż wynik Francji, ale już polskie PKB na głowę mieszkańca jest o 24 802 USD niższe.

Kilka krajów wykazało silną korelację między średnim IQ a PKB na głowę mieszkańca, ale jak wyjaśniamy poniżej, to czynniki zewnętrzne, zdają się mieć tutaj większe znaczenie. Z analizy wynika, że wysokie IQ niekoniecznie oznacza, że będziesz zarabiać więcej pieniędzy. Jak wykazały wcześniejsze badania naukowe, kraj, w którym się urodziłeś, może mieć na to dużo większy wpływ.

bogactwo 1

IQ i poziom PKB

REKLAMA

W krajach europejskich, które wzięto pod uwagę, istniała pewna korelacja między średnimi wynikami testów IQ a PKB na głowę mieszkańca. Kraje takie jak Serbia, Chorwacja czy Ukraina miały wyniki testu IQ poniżej średniej i niski wskaźnik PKB na mieszkańca.

Jednak nie w każdym przypadku tak było. Kraje o jednych z najwyższych wskaźników PKB na głowę mieszkańca, takie jak Irlandia, Szwajcaria i Norwegia, miały przeciętne wyniki testu IQ. Wszystkie te kraje mają stosunkowo niewielką ilość ludności, a głównymi czynnikami wpływającymi na ich PKB są ogromne zasoby naturalne w przypadku Norwegii czy niskie stawki podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku Irlandii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analizując dalsze części wykresu odkryto, że wynik IQ nie jest najlepszym zwiastunem PKB. Przykładowo Francja uplasowała się tuż poniżej średniej pod względem IQ, z wynikiem 99, podczas gdy Polska uzyskała ponadprzeciętny wynik 102. Mimo to PKB Francji jest siódmym co do wielkości PKB na świecie, wynoszącym 2,6 biliona USD, z PKB na mieszkańca w wysokości 40 496,40 USD. PKB Polski wynosi za to 595,9 miliarda USD, z PKB na mieszkańca w wysokości 15 694,70 USD.

REKLAMA

Wielka Brytania ma średni wynik IQ na poziomie 102, plasując się w pierwszej dziesiątce krajów, które wzięliśmy pod uwagę. Wielka Brytania ma również szóstą co do wielkości gospodarkę na świecie, z PKB wynoszącym 2,6 biliona USD. Jednak już jej PKB na głowę mieszkańca nie jest szczególnie wysokie, gdyż wynosi 42 328,90 USD, dając jej już tylko 16 miejsce w naszym zestawieniu.

Niemieckie średnie IQ wynosi 101, ale mają oni wyższe PKB, który wynosi 3,7 biliona USD - będąc czwartym co do wielkości na świecie - oraz PKB na mieszkańca wynoszącym 46 467,50 USD. Tym samym, mimo iż Niemcy nie znalazły się w pierwszej dziesiątce pod względem wyników testu IQ, zajęły one 14 miejsce na naszej liście PKB na mieszkańca.

Według danych Hiszpanie są równie bystrzy jak Brytyjczycy, ze średnim IQ wynoszącym 102. Hiszpańska gospodarka pozostaje czternastą największą na świecie, z PKB wynoszącym 1,3 biliona USD. Jednak utrzymujące się wysokie bezrobocie i problemy strukturalne sprawiają, że PKB na mieszkańca wynosi zaledwie 29 564,70 USD.

bogactwo new

Co na to nauka?

Przez lata prowadzono szeroko zakrojone badania nad związkiem między bogactwem a IQ, które w znacznym stopniu potwierdziły tezę, że inteligencja osobista wpływa na status finansowy. Zgromadzone dane niekoniecznie jednak dają pełny obraz sytuacji.

Na przykład, badanie przeprowadzone w 2015 r. na Uniwersytecie George'a Masona wykazało, że związek między IQ danej osoby a jej dochodami jest stosunkowo niewielki, niezależnie od badanego kraju. Jeden punkt IQ pozwalał przewidzieć tylko o 1% wyższy dochód na osobę.

Jak się okazało, znacznie większe znaczenie miała średnia inteligencja kraju, w którym dana osoba mieszkała. We wszystkich krajach jeden dodatkowy punkt IQ pozwalał przewidzieć o 6% wyższy dochód na osobę. Ekonomista Garett Jones zbadał ten związek w swojej książce "Hive Mind: How Your Nation's IQ Matters So Much More Than Your Own” (“Umysł roju: Jak IQ Twojego narodu liczy się bardziej niż Twoje własne"). "Jeśli coś wydaje się mieć większe znaczenie dla narodu niż dla jednostki, to może mieć to pozytywne skutki uboczne" - powiedział Jones.

Jones zidentyfikował cztery "pozytywne skutki uboczne" życia w "mądrym" kraju. Są to - związek między IQ a cierpliwością, współpraca, wydajność zespołu i produktywność osób z otoczenia. Według niego wszystkie z nich mogą zwiększyć średni dochód.

W 2007 roku na Uniwersytecie Stanowym Ohio przeprowadzono badanie na 7500 obywatelach USA, które na pierwszy rzut oka wykazało, że dobre wyniki w teście na inteligencję w młodym wieku korelowały z wyższymi przychodami w późniejszym życiu. Osoba z 2% najlepszych wyników zarabiała rocznie o około 12 000 USD więcej niż osoba z przeciętnym wynikiem, a jej przychody wynosiły prawie 128 000 USD w porównaniu do 58 000 USD w przypadku osób z przeciętnym wynikiem.

Jednak gdy badacze uwzględnili takie czynniki jak dziedziczenie, wybór stylu życia czy stan cywilny, związek ten zaniknął. Rozwód i palenie papierosów miały większy wpływ na ostateczną wysokość przychodów niż wynik IQ w młodości. W rzeczywistości, po uwzględnieniu dodatkowych czynników, osoby z nieco ponadprzeciętnym IQ miały na ogół wyższe przychody niż osoby z wyższym IQ.

Zatem, czy wielki mózg zapewni ci wysokie saldo na koncie w banku? Może pomóc. Ale kraj i status społeczno-ekonomiczny, w którym się urodziłeś, prawdopodobnie pomoże Ci o wiele bardziej.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

O badaniu

Zebrano średnie wyniki IQ krajów ze strony arealme.com i porównano je z najnowszymi danymi na temat PKB na głowę mieszkańca z Banku Światowego.

Jak wspomniano powyżej, należy pamiętać, że na PKB na mieszkańca i ogólne PKB danego kraju mogą mieć wpływ różne czynniki historyczne, społeczne, polityczne i geograficzne, które mogą wpływać na gospodarkę kraju, niezależnie od inteligencji jego obywateli.

Wynik IQ jest generowany na podstawie serii ujednoliconych testów oceniających zdolności poznawcze w różnych obszarach, takich jak rozwiązywanie problemów abstrakcyjnych oraz rozumowanie numeryczne i werbalne. Należy również zauważyć, że według niektórych naukowców, takie testy są kulturowo stronnicze i nie biorą pod uwagę innych form inteligencji, takich jak inteligencja społeczna, kreatywność i pamięć.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA