REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?

Subskrybuj nas na Youtube
Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?
Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?

REKLAMA

REKLAMA

Przez lata prowadzono szeroko zakrojone badania nad związkiem między bogactwem a IQ, które w znacznym stopniu potwierdziły tezę, że inteligencja osobista wpływa na status finansowy. Zgromadzone dane niekoniecznie jednak dają pełny obraz sytuacji.

Bogactwo a poziom IQ

Amerykański biznesmen Robert T. Kiyosaki powiedział kiedyś: "Inteligencja rozwiązuje problemy i produkuje pieniądze". Jednak jak silny jest związek pomiędzy mocą mózgu a wielkością konta bankowego? Analitycy Moneytransfers.com porównali średnie IQ różnych krajów europejskich ze średnią zamożnością ich obywateli i przeanalizowali wyniki.

REKLAMA

Polski średni wynik testu IQ jest o trzy punkty wyższy niż wynik Francji, ale już polskie PKB na głowę mieszkańca jest o 24 802 USD niższe.

Kilka krajów wykazało silną korelację między średnim IQ a PKB na głowę mieszkańca, ale jak wyjaśniamy poniżej, to czynniki zewnętrzne, zdają się mieć tutaj większe znaczenie. Z analizy wynika, że wysokie IQ niekoniecznie oznacza, że będziesz zarabiać więcej pieniędzy. Jak wykazały wcześniejsze badania naukowe, kraj, w którym się urodziłeś, może mieć na to dużo większy wpływ.

IQ i poziom PKB

REKLAMA

W krajach europejskich, które wzięto pod uwagę, istniała pewna korelacja między średnimi wynikami testów IQ a PKB na głowę mieszkańca. Kraje takie jak Serbia, Chorwacja czy Ukraina miały wyniki testu IQ poniżej średniej i niski wskaźnik PKB na mieszkańca.

Jednak nie w każdym przypadku tak było. Kraje o jednych z najwyższych wskaźników PKB na głowę mieszkańca, takie jak Irlandia, Szwajcaria i Norwegia, miały przeciętne wyniki testu IQ. Wszystkie te kraje mają stosunkowo niewielką ilość ludności, a głównymi czynnikami wpływającymi na ich PKB są ogromne zasoby naturalne w przypadku Norwegii czy niskie stawki podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku Irlandii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analizując dalsze części wykresu odkryto, że wynik IQ nie jest najlepszym zwiastunem PKB. Przykładowo Francja uplasowała się tuż poniżej średniej pod względem IQ, z wynikiem 99, podczas gdy Polska uzyskała ponadprzeciętny wynik 102. Mimo to PKB Francji jest siódmym co do wielkości PKB na świecie, wynoszącym 2,6 biliona USD, z PKB na mieszkańca w wysokości 40 496,40 USD. PKB Polski wynosi za to 595,9 miliarda USD, z PKB na mieszkańca w wysokości 15 694,70 USD.

REKLAMA

Wielka Brytania ma średni wynik IQ na poziomie 102, plasując się w pierwszej dziesiątce krajów, które wzięliśmy pod uwagę. Wielka Brytania ma również szóstą co do wielkości gospodarkę na świecie, z PKB wynoszącym 2,6 biliona USD. Jednak już jej PKB na głowę mieszkańca nie jest szczególnie wysokie, gdyż wynosi 42 328,90 USD, dając jej już tylko 16 miejsce w naszym zestawieniu.

Niemieckie średnie IQ wynosi 101, ale mają oni wyższe PKB, który wynosi 3,7 biliona USD - będąc czwartym co do wielkości na świecie - oraz PKB na mieszkańca wynoszącym 46 467,50 USD. Tym samym, mimo iż Niemcy nie znalazły się w pierwszej dziesiątce pod względem wyników testu IQ, zajęły one 14 miejsce na naszej liście PKB na mieszkańca.

Według danych Hiszpanie są równie bystrzy jak Brytyjczycy, ze średnim IQ wynoszącym 102. Hiszpańska gospodarka pozostaje czternastą największą na świecie, z PKB wynoszącym 1,3 biliona USD. Jednak utrzymujące się wysokie bezrobocie i problemy strukturalne sprawiają, że PKB na mieszkańca wynosi zaledwie 29 564,70 USD.

Co na to nauka?

Przez lata prowadzono szeroko zakrojone badania nad związkiem między bogactwem a IQ, które w znacznym stopniu potwierdziły tezę, że inteligencja osobista wpływa na status finansowy. Zgromadzone dane niekoniecznie jednak dają pełny obraz sytuacji.

Na przykład, badanie przeprowadzone w 2015 r. na Uniwersytecie George'a Masona wykazało, że związek między IQ danej osoby a jej dochodami jest stosunkowo niewielki, niezależnie od badanego kraju. Jeden punkt IQ pozwalał przewidzieć tylko o 1% wyższy dochód na osobę.

Jak się okazało, znacznie większe znaczenie miała średnia inteligencja kraju, w którym dana osoba mieszkała. We wszystkich krajach jeden dodatkowy punkt IQ pozwalał przewidzieć o 6% wyższy dochód na osobę. Ekonomista Garett Jones zbadał ten związek w swojej książce "Hive Mind: How Your Nation's IQ Matters So Much More Than Your Own” (“Umysł roju: Jak IQ Twojego narodu liczy się bardziej niż Twoje własne"). "Jeśli coś wydaje się mieć większe znaczenie dla narodu niż dla jednostki, to może mieć to pozytywne skutki uboczne" - powiedział Jones.

Jones zidentyfikował cztery "pozytywne skutki uboczne" życia w "mądrym" kraju. Są to - związek między IQ a cierpliwością, współpraca, wydajność zespołu i produktywność osób z otoczenia. Według niego wszystkie z nich mogą zwiększyć średni dochód.

W 2007 roku na Uniwersytecie Stanowym Ohio przeprowadzono badanie na 7500 obywatelach USA, które na pierwszy rzut oka wykazało, że dobre wyniki w teście na inteligencję w młodym wieku korelowały z wyższymi przychodami w późniejszym życiu. Osoba z 2% najlepszych wyników zarabiała rocznie o około 12 000 USD więcej niż osoba z przeciętnym wynikiem, a jej przychody wynosiły prawie 128 000 USD w porównaniu do 58 000 USD w przypadku osób z przeciętnym wynikiem.

Jednak gdy badacze uwzględnili takie czynniki jak dziedziczenie, wybór stylu życia czy stan cywilny, związek ten zaniknął. Rozwód i palenie papierosów miały większy wpływ na ostateczną wysokość przychodów niż wynik IQ w młodości. W rzeczywistości, po uwzględnieniu dodatkowych czynników, osoby z nieco ponadprzeciętnym IQ miały na ogół wyższe przychody niż osoby z wyższym IQ.

Zatem, czy wielki mózg zapewni ci wysokie saldo na koncie w banku? Może pomóc. Ale kraj i status społeczno-ekonomiczny, w którym się urodziłeś, prawdopodobnie pomoże Ci o wiele bardziej.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

O badaniu

Zebrano średnie wyniki IQ krajów ze strony arealme.com i porównano je z najnowszymi danymi na temat PKB na głowę mieszkańca z Banku Światowego.

Jak wspomniano powyżej, należy pamiętać, że na PKB na mieszkańca i ogólne PKB danego kraju mogą mieć wpływ różne czynniki historyczne, społeczne, polityczne i geograficzne, które mogą wpływać na gospodarkę kraju, niezależnie od inteligencji jego obywateli.

Wynik IQ jest generowany na podstawie serii ujednoliconych testów oceniających zdolności poznawcze w różnych obszarach, takich jak rozwiązywanie problemów abstrakcyjnych oraz rozumowanie numeryczne i werbalne. Należy również zauważyć, że według niektórych naukowców, takie testy są kulturowo stronnicze i nie biorą pod uwagę innych form inteligencji, takich jak inteligencja społeczna, kreatywność i pamięć.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

Family Business Future Summit - podsumowanie po konferencji

Pod koniec kwietnia niniejszego roku, odbyła się druga edycja wydarzenia Family Business Future Summit, które dedykowane jest przedsiębiorczości rodzinnej. Stolica Warmii i Mazur przez dwa dni gościła firmy rodzinne z całej Polski, aby esencjonalnie, inspirująco i innowacyjne opowiadać i rozmawiać o sukcesach oraz wyzwaniach stojących przed pionierami polskiej przedsiębiorczości.

REKLAMA

Fundacja rodzinna po dwóch latach – jak zmienia się myślenie o sukcesji?

Jeszcze kilka lat temu o sukcesji w firmach mówiło się niewiele. Przedsiębiorcy odsuwali tę kwestię na później, często z uwagi na brak gotowości, aby się z nią zmierzyć. Mówienie o śmierci właściciela, przekazaniu firmy i zabezpieczeniu rodziny wciąż należało do tematów „na później”.

Potencjał 33 GW z wiatraków na polskim morzu. To 57% zapotrzebowania kraju na energię. Co dalej z farmami wiatrowymi w 2026 i 2027 r.

Polski potencjał na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków na morzu (offshore) wynosi 33 GW. To aż 57% rocznego zapotrzebowania kraju na energię. W 2026 i 2027 r. powstaną nowe farmy wiatrowe Baltic Power i Baltica 2. Jak zmieniają się przepisy? Co dalej?

Jak zwiększyć rentowność biura rachunkowego bez dodatkowych wydatków?

Branża księgowa to jedna z dziedzin, w których wynagrodzenie za świadczone usługi często jest mocno niedoszacowane, mimo tego, że błędy w księgowości mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami dla przedsiębiorców. W związku z tak doniosłą rolą biur rachunkowych powinny one dbać o poziom rentowności, który pozwoli właścicielom skupić się na podnoszeniu jakości świadczonych usług oraz większego spokoju, co niewątpliwie pozytywnie wpływa na dobrostan właścicieli biur oraz ich pracowników.

Samozatrudnieni i małe firmy w odwrocie? wzrasta liczba likwidowanych i zawieszanych działalności gospodarczych, co się dzieje

Według znawców tematu, czynniki decydujące ostatnio o likwidacji takich firm nie różnią się od tych sprzed roku. Znaczenie mają m.in. koszty prowadzenia biznesu, w tym składki zusowskie, a także oczekiwania finansowe pracowników.

REKLAMA

Szybki wzrost e-commerce mocno zależny od rozwoju nowych technologii: co pozwoli na zwiększenie zainteresowania zakupami online ze strony klientów

E-commerce czyli zakupy internetowe przestają być jedynie wygodną alternatywą dla handlu tradycyjnego – stają się doświadczeniem, którego jakość wyznaczają nie tylko oferta i cena, lecz także szybkość, elastyczność i przewidywalność dostawy oraz prostota ewentualnego zwrotu.

Przedsiębiorczość w Polsce ma się dobrze, mikroprzedsiębiorstwa minimalizując ryzyko działalności gospodarczej coraz częściej zaczynają od franczyzy

Najliczniejszą grupę firm zarejestrowanych w Polsce stanowią mikroprzedsiębiorstwa, a wśród nich ponad 87 tys. to podmioty działające w modelu franczyzowym. Jak zwracają uwagę ekonomiści ze Szkoły Głównej Handlowej, Polska jest liderem franczyzy w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA