Kategorie

Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?

Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?
Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?
Przez lata prowadzono szeroko zakrojone badania nad związkiem między bogactwem a IQ, które w znacznym stopniu potwierdziły tezę, że inteligencja osobista wpływa na status finansowy. Zgromadzone dane niekoniecznie jednak dają pełny obraz sytuacji.

Bogactwo a poziom IQ

Amerykański biznesmen Robert T. Kiyosaki powiedział kiedyś: "Inteligencja rozwiązuje problemy i produkuje pieniądze". Jednak jak silny jest związek pomiędzy mocą mózgu a wielkością konta bankowego? Analitycy Moneytransfers.com porównali średnie IQ różnych krajów europejskich ze średnią zamożnością ich obywateli i przeanalizowali wyniki.

Polski średni wynik testu IQ jest o trzy punkty wyższy niż wynik Francji, ale już polskie PKB na głowę mieszkańca jest o 24 802 USD niższe.

Kilka krajów wykazało silną korelację między średnim IQ a PKB na głowę mieszkańca, ale jak wyjaśniamy poniżej, to czynniki zewnętrzne, zdają się mieć tutaj większe znaczenie. Z analizy wynika, że wysokie IQ niekoniecznie oznacza, że będziesz zarabiać więcej pieniędzy. Jak wykazały wcześniejsze badania naukowe, kraj, w którym się urodziłeś, może mieć na to dużo większy wpływ.

IQ i poziom PKB

W krajach europejskich, które wzięto pod uwagę, istniała pewna korelacja między średnimi wynikami testów IQ a PKB na głowę mieszkańca. Kraje takie jak Serbia, Chorwacja czy Ukraina miały wyniki testu IQ poniżej średniej i niski wskaźnik PKB na mieszkańca.

Jednak nie w każdym przypadku tak było. Kraje o jednych z najwyższych wskaźników PKB na głowę mieszkańca, takie jak Irlandia, Szwajcaria i Norwegia, miały przeciętne wyniki testu IQ. Wszystkie te kraje mają stosunkowo niewielką ilość ludności, a głównymi czynnikami wpływającymi na ich PKB są ogromne zasoby naturalne w przypadku Norwegii czy niskie stawki podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku Irlandii.

Analizując dalsze części wykresu odkryto, że wynik IQ nie jest najlepszym zwiastunem PKB. Przykładowo Francja uplasowała się tuż poniżej średniej pod względem IQ, z wynikiem 99, podczas gdy Polska uzyskała ponadprzeciętny wynik 102. Mimo to PKB Francji jest siódmym co do wielkości PKB na świecie, wynoszącym 2,6 biliona USD, z PKB na mieszkańca w wysokości 40 496,40 USD. PKB Polski wynosi za to 595,9 miliarda USD, z PKB na mieszkańca w wysokości 15 694,70 USD.

Wielka Brytania ma średni wynik IQ na poziomie 102, plasując się w pierwszej dziesiątce krajów, które wzięliśmy pod uwagę. Wielka Brytania ma również szóstą co do wielkości gospodarkę na świecie, z PKB wynoszącym 2,6 biliona USD. Jednak już jej PKB na głowę mieszkańca nie jest szczególnie wysokie, gdyż wynosi 42 328,90 USD, dając jej już tylko 16 miejsce w naszym zestawieniu.

Niemieckie średnie IQ wynosi 101, ale mają oni wyższe PKB, który wynosi 3,7 biliona USD - będąc czwartym co do wielkości na świecie - oraz PKB na mieszkańca wynoszącym 46 467,50 USD. Tym samym, mimo iż Niemcy nie znalazły się w pierwszej dziesiątce pod względem wyników testu IQ, zajęły one 14 miejsce na naszej liście PKB na mieszkańca.

Według danych Hiszpanie są równie bystrzy jak Brytyjczycy, ze średnim IQ wynoszącym 102. Hiszpańska gospodarka pozostaje czternastą największą na świecie, z PKB wynoszącym 1,3 biliona USD. Jednak utrzymujące się wysokie bezrobocie i problemy strukturalne sprawiają, że PKB na mieszkańca wynosi zaledwie 29 564,70 USD.

Co na to nauka?

Przez lata prowadzono szeroko zakrojone badania nad związkiem między bogactwem a IQ, które w znacznym stopniu potwierdziły tezę, że inteligencja osobista wpływa na status finansowy. Zgromadzone dane niekoniecznie jednak dają pełny obraz sytuacji.

Na przykład, badanie przeprowadzone w 2015 r. na Uniwersytecie George'a Masona wykazało, że związek między IQ danej osoby a jej dochodami jest stosunkowo niewielki, niezależnie od badanego kraju. Jeden punkt IQ pozwalał przewidzieć tylko o 1% wyższy dochód na osobę.

Jak się okazało, znacznie większe znaczenie miała średnia inteligencja kraju, w którym dana osoba mieszkała. We wszystkich krajach jeden dodatkowy punkt IQ pozwalał przewidzieć o 6% wyższy dochód na osobę. Ekonomista Garett Jones zbadał ten związek w swojej książce "Hive Mind: How Your Nation's IQ Matters So Much More Than Your Own” (“Umysł roju: Jak IQ Twojego narodu liczy się bardziej niż Twoje własne"). "Jeśli coś wydaje się mieć większe znaczenie dla narodu niż dla jednostki, to może mieć to pozytywne skutki uboczne" - powiedział Jones.

Jones zidentyfikował cztery "pozytywne skutki uboczne" życia w "mądrym" kraju. Są to - związek między IQ a cierpliwością, współpraca, wydajność zespołu i produktywność osób z otoczenia. Według niego wszystkie z nich mogą zwiększyć średni dochód.

W 2007 roku na Uniwersytecie Stanowym Ohio przeprowadzono badanie na 7500 obywatelach USA, które na pierwszy rzut oka wykazało, że dobre wyniki w teście na inteligencję w młodym wieku korelowały z wyższymi przychodami w późniejszym życiu. Osoba z 2% najlepszych wyników zarabiała rocznie o około 12 000 USD więcej niż osoba z przeciętnym wynikiem, a jej przychody wynosiły prawie 128 000 USD w porównaniu do 58 000 USD w przypadku osób z przeciętnym wynikiem.

Jednak gdy badacze uwzględnili takie czynniki jak dziedziczenie, wybór stylu życia czy stan cywilny, związek ten zaniknął. Rozwód i palenie papierosów miały większy wpływ na ostateczną wysokość przychodów niż wynik IQ w młodości. W rzeczywistości, po uwzględnieniu dodatkowych czynników, osoby z nieco ponadprzeciętnym IQ miały na ogół wyższe przychody niż osoby z wyższym IQ.

Zatem, czy wielki mózg zapewni ci wysokie saldo na koncie w banku? Może pomóc. Ale kraj i status społeczno-ekonomiczny, w którym się urodziłeś, prawdopodobnie pomoże Ci o wiele bardziej.

Więcej informacji znajdziesz w serwisie MOJA FIRMA

O badaniu

Zebrano średnie wyniki IQ krajów ze strony arealme.com i porównano je z najnowszymi danymi na temat PKB na głowę mieszkańca z Banku Światowego.

Jak wspomniano powyżej, należy pamiętać, że na PKB na mieszkańca i ogólne PKB danego kraju mogą mieć wpływ różne czynniki historyczne, społeczne, polityczne i geograficzne, które mogą wpływać na gospodarkę kraju, niezależnie od inteligencji jego obywateli.

Wynik IQ jest generowany na podstawie serii ujednoliconych testów oceniających zdolności poznawcze w różnych obszarach, takich jak rozwiązywanie problemów abstrakcyjnych oraz rozumowanie numeryczne i werbalne. Należy również zauważyć, że według niektórych naukowców, takie testy są kulturowo stronnicze i nie biorą pod uwagę innych form inteligencji, takich jak inteligencja społeczna, kreatywność i pamięć.

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
VAT w e-commerce od 1 lipca 2021 r.
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  1 sty 2000
  23 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in: test Outlandera coupe na prąd

  Mitsubishi Eclipse Cross plug-in pożycza świetnie znany napęd hybrydowy w Outlandera i łączy go z dużo ciekawszą stylizacją. Co z tego wyszło?

  Ładowarka USB-C standardem w całej UE

  Ładowarka USB-C standardem w UE. 23 września 2021 r. Komisja Europejska zaproponowała przepisy, które mają ustalić jeden standard portu ładowania i technologii szybkiego ładowania. USB-C ma być standardowym portem wszystkich smartfonów, tabletów, aparatów fotograficznych, słuchawek, przenośnych głośników i konsoli do gier wideo. Ponadto Komisja proponuje rozdzielenie sprzedaży ładowarek od sprzedaży urządzeń elektronicznych.

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy?

  Kto ma pierwszeństwo przy zmianie pasa na środkowy? To jedna z wątpliwości, którą mogą mieć kierowcy na drogach wielopasmowych. Rozwiejmy ją.

  Używane pickupy do 50 tys. Oto nasza lista

  Używane pickupy do 50 tys. zł? Na naszej liście pojawia się trzech mocnych graczy. I co ciekawe, jeden z nich nie pochodzi ze Stanów!

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu?

  Jak używać sprzęgła przy hamowaniu? To pytanie, które często zadają sobie nie tylko kursanci... Właśnie dlatego warto poznać odpowiedź na nie.

  Kredyty mieszkaniowe - ponad 8 mld udzielonych kredytów w sierpniu

  Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w sierpniu była rekordowa, przekroczyła 8,1 mld zł, a miesiąc przyniósł kontynuację hossy w kredytach wysokokwotowych. Jakość portfela kredytów mieszkaniowych w pandemii poprawiła się - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej przekazanej PAP Biznes.

  Finansowanie programów mieszkaniowych - projekt zmian

  Finansowanie programów mieszkaniowych. Ułatwienie procesu wydatkowania środków publicznych i planowania inwestycji – to tylko niektóre zmiany, które zakłada projekt skierowany 16 września 2021 r. do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Wśród proponowanych zmian jest także likwidacja barier dotyczących angażowania wkładu własnego przez inwestora oraz wymogu całościowego udziału gminy w TBS lub SIM w przypadku remontu pustostanów w rządowym programie wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego, finansowanego z Funduszu Dopłat.

  Jakie auto używane kupić? Te sprzedają się najszybciej i najdłużej

  Jakie auto używane kupić? To ważne pytanie. Dziś przygotowaliśmy listę tych modeli, które najdłużej i najkrócej czekają na nowego właściciela.

  Nowy SUV Lexusa, czyli marka sklonuje Yarisa Cross

  Nowy SUV Lexusa? Tak, wszystko wskazuje na to, że Japończycy rozbudują gamę aut ze zwiększonym prześwitem. Auto ma bazować na Yarisie Cross.

  Z jakim zyskiem można zainwestować 1 mln zł na rynku nieruchomości

  Rynek nieruchomości. Inwestowanie w działki pod budowę mieszkań daje wyższą stopę zwrotu z inwestycji niż kupowanie mieszkania na wynajem.

  Projekty domów do 70 m2 - konkurs architektoniczny (wnioski do 29 września)

  Projekty domów do 70 m2. Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego zapraszają do wzięcia udziału w konkursie architektonicznym na projekty domów do 70 m2 (powierzchni zabudowy), które będą udostępnione wszystkim zainteresowanym do wykorzystania przy zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych. Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie można składać 29 września 2021 r. 17 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Prawo budowlane i ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadzającą ułatwienia administracyjne w budowaniu małych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2.

  Gdzie nie wolno budować domów?

  Gdzie nie wolno budować domów? Polacy chcą budować domy. Jednym przepisy to umożliwiają, a innym utrudniają.

  Audi e-tron GT RS: Batman ma nowe auto. Przetestowałem je i ja!

  Audi e-tron GT RS wygląda jak samochód Batmana, jest szybki jak myśliwiec i lubi ciasne zakręty jak francuski pociąg TGV. Coś tu jednak nie pasuje.

  Konwent Ochrony Danych i Informacji – 6-7 października. RODO – naruszenia, decyzje, kary

  W tym roku czeka nas jubileuszowa 10. edycja Konwentu Ochrony Danych i Informacji. Obejmie aż dwa dni spotkań: 6 i 7 października. Jak co roku uczestnicy wydarzenia spotkają się z ekspertami ze świata nauki, administracji i biznesu, którzy są specjalistami w dziedzinie ochrony danych i bezpieczeństwa informacji. Tegoroczna edycja Konwentu skupiona będzie wokół tematu naruszeń ochrony danych osobowych, decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych i kar. Poza prelekcjami i znanymi już warsztatami #DataProtectionMixer, uczestnicy wydarzenia będą świadkami debaty komentatorskiej, w której wezmą udział zaproszeni eksperci. Portal infor.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

  Kara za brak OC 2022 rok. Od stycznia nawet 6020 zł!

  Kara za brak OC 2022 rok, czyli od stycznia kierujący, który nie wykupi polisy zapłaci aż o 420 zł więcej. Skąd taka kwota? Winne rosnące wynagrodzenia.

  O ile wzrosną ceny energii?

  Ceny energii. Nie możemy nie widzieć rzeczywistości; trzeba liczyć się ze wzrostami cen energii – przyznała 21 września 2021 r. szefowa departamentu rozwoju rynków i spraw konsumenckich URE Małgorzata Kozak. Oceniła przy tym, iż „podgrzewanie atmosfery” perspektywą wzrostu cen np. o 40 proc. jest obecnie niezasadne.

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku. Ile będą wynosić?

  Stawki za odholowanie pojazdu w 2022 roku po raz kolejny wzrosną. Ile będą wynosić? Za odholowanie auta osobowego zapłacimy... 588 zł!

  Kupowanie opon samochodowych: o czym pamiętać?

  Kupowanie opon samochodowych to zadanie odpowiedzialne. Ogumienie gwarantuje bowiem bezpieczeństwo. O czym pamiętać w czasie wyboru opon?

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania

  Kredyt hipoteczny a spadek wartości mieszkania. Czym grozi sytuacja, kiedy po wzięciu kredytu mieszkaniowego (hipotecznego) wartość rynkowa mieszkania spadnie? Czy można się zabezpieczyć przed nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogą utrudnić spłatę rat kredytu? Wyjaśnia Prezes UOKiK w ramach kampanii „Policz i nie przelicz się”.

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne?

  Kredyty mieszkaniowe - oprocentowanie stałe, czy zmienne? Osoby planujące zaciągnięcie kredyt na zakup mieszkania obawiają się wzrostu wysokości rat tego kredytu. W kampanii „Policz i nie przelicz się!” Prezes UOKiK przypomina, że banki powinny oferować również kredyty o stałym oprocentowaniu. Taki kredyt jest nieco droższy, ale kredytobiorca ma gwarancję stałej wysokości raty.

  Samochody z lat 80. O jakich legendach trzeba pamiętać?

  Samochody z lat 80., czyli dziś opowiemy o mieszance szaleństwa, motosportu, innowacji i... trwałości. Oto 10 aut, które na stałe zapisały się w historii.

  Zakup nieruchomości na wynajem - czy zawsze się opłaca?

  Zakup nieruchomości na wynajem. UOKiK w ramach kampanii edukacyjnej „Policz i nie przelicz się” zwraca uwagę m.in. na inwestycje w nieruchomości na wynajem. Polacy postrzegają inwestycję w nieruchomości jako taką, na której nie można stracić – tymczasem przy nieruchomościach komercyjnych ryzyko straty jest jednak istotne. Rzeczywiste zyski z najmu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów, mogą być niezbyt imponujące. Dodatkowo, w razie pojawienia się zawirowań na rynku, może pojawić się także problem z bezstratną odsprzedażą lokalu.

  Fabryka Toyoty w Polsce: podwajają produkcję hybryd

  Fabryka Toyoty w Polsce podwaja produkcję napędów hybrydowych. Wynika to z dużego zapotrzebowania produkcyjnego modeli Yaris i Yaris Cross.

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych niemożliwe?

  Ustalenie beneficjentów rzeczywistych może okazać się niemożliwe do wykonania. Czy jest to sytuacja bez wyjścia?

  Audi Q4 Sportback e-tron: stylowy, elektryczny i dostępny w Polsce

  Audi Q4 Sportback e-tron wygląda jak typowe Audi. Ma wkurzone spojrzenie i mocno sportową linię nadwozia. Jedno nie daje jednak spokoju. Ta cisza...