reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Reklamacja samochodu w leasingu

Reklamacja samochodu w leasingu

Miesiąc temu wziąłem na firmę samochód w leasing. Niedługo później problemy silnika unieruchomiły pojazd. Serwis samochodowy potwierdził, że problemy wynikają z wadliwości silnika, która musiała istnieć już w chwili zakupu. Zwróciłem się z reklamacją do firmy leasingowej, ale oni odesłali mnie do salonu sprzedającego samochód. Czy mają rację? Przecież z salonem nie wiąże mnie żadna umowa.


ODPOWIEDŹ

Z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy, z wyjątkiem uprawnienia odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą.

WYJAŚNIENIE

Na skutek zawarcia umowy leasingu firma leasingowa (finansujący) nabywa przedmiot potrzebny jej klientowi i oddaje mu do korzystania. Regułą w prawie cywilnym jest to, że podmiot oddający rzecz do korzystania odpowiada wobec korzystającego za to, że rzecz będzie się istotnie nadawała do użytku. W przypadku leasingu sytuacja ulega pewnej zmianie, gdyż już w chwili nabywania rzeczy przez firmę leasingową wszystkie uprawienia z tytułu wad tej rzeczy przechodzą z mocy prawa na korzystającego. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie wygodne i praktyczne. Tym bardziej, że firma leasingowa tylko finansuje zakup i z reguły nie posiada wiedzy na temat przydatności rzeczy. Jedyne uprawnienie, które pozostaje przy finansującym, to uprawnienie do odstąpienia od umowy sprzedaży.

W związku z tym w razie spostrzeżenia wad leasingowanej rzeczy (tu: samochodu) należy niezwłocznie zwrócić się bezpośrednio do jej sprzedającego. Odpowiedzialność finansującego jest bowiem ograniczona do sytuacji, w których można by przypisać mu chęć pokrzywdzenia korzystającego. Zgodnie z kodeksem cywilnym finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za wady rzeczy, chyba że wady te powstały na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność. Co ważne, umowa nie może tej odpowiedzialności poszerzyć, gdyż wszelkie postanowienia umowne mniej korzystne dla korzystającego są nieważne.

Wobec byłego właściciela rzeczy korzystający może domagać się niezwłocznej naprawy lub wymiany rzeczy na nową wolną od wad. Jeśli to nie poskutkuje, będzie mógł domagać się obniżenia ceny, czyli w konsekwencji także zmniejszenia własnych rat leasingowych. Jeżeli sprzedający dokonał wymiany, powinien pokryć także związane z tym koszty, czyli np. koszt transportu i opakowania wymienionej rzeczy.

Jeśli żadne z powyższych uprawnień nie zostanie przez sprzedającego zrealizowane bądź też rzecz nadal będzie posiadała wady, wówczas korzystający będzie mógł żądać, aby finansujący odstąpił od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy. Warunkiem jest, by uprawnienie finansującego do odstąpienia wynikało z przepisów prawa lub umowy ze zbywcą. Oznacza to, że finansujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli zbywca niezwłocznie wymienił rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie usunął wady. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne. Co istotne, sam finansujący gdyby spostrzegł wadę zakupionej rzeczy nie może odstąpić od zawartej umowy sprzedaży jeżeli nie zwróci się o to do niego jego klient.

Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

W razie odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, umowa leasingu wygasa. W takiej sytuacji finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze zbywcą. Z reguły szczegóły takich rozliczeń określa umowa leasingu.

Na koniec należy zwrócić uwagę na wymogi, jakim podlega realizacja praw z rękojmi. Korzystający jest bowiem zobowiązany zawiadomić zbywcę o dostrzeżonej wadzie leasingowanej rzeczy niezwłocznie po jej wykryciu. W przeciwnym przypadku wszelkie jego uprawnienia wygasają.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 7098 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama