REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Reklamacja samochodu w leasingu

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Miesiąc temu wziąłem na firmę samochód w leasing. Niedługo później problemy silnika unieruchomiły pojazd. Serwis samochodowy potwierdził, że problemy wynikają z wadliwości silnika, która musiała istnieć już w chwili zakupu. Zwróciłem się z reklamacją do firmy leasingowej, ale oni odesłali mnie do salonu sprzedającego samochód. Czy mają rację? Przecież z salonem nie wiąże mnie żadna umowa.

ODPOWIEDŹ

REKLAMA

Z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy, z wyjątkiem uprawnienia odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą.

WYJAŚNIENIE

REKLAMA

Na skutek zawarcia umowy leasingu firma leasingowa (finansujący) nabywa przedmiot potrzebny jej klientowi i oddaje mu do korzystania. Regułą w prawie cywilnym jest to, że podmiot oddający rzecz do korzystania odpowiada wobec korzystającego za to, że rzecz będzie się istotnie nadawała do użytku. W przypadku leasingu sytuacja ulega pewnej zmianie, gdyż już w chwili nabywania rzeczy przez firmę leasingową wszystkie uprawienia z tytułu wad tej rzeczy przechodzą z mocy prawa na korzystającego. Nie da się ukryć, że jest to rozwiązanie wygodne i praktyczne. Tym bardziej, że firma leasingowa tylko finansuje zakup i z reguły nie posiada wiedzy na temat przydatności rzeczy. Jedyne uprawnienie, które pozostaje przy finansującym, to uprawnienie do odstąpienia od umowy sprzedaży.

W związku z tym w razie spostrzeżenia wad leasingowanej rzeczy (tu: samochodu) należy niezwłocznie zwrócić się bezpośrednio do jej sprzedającego. Odpowiedzialność finansującego jest bowiem ograniczona do sytuacji, w których można by przypisać mu chęć pokrzywdzenia korzystającego. Zgodnie z kodeksem cywilnym finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za wady rzeczy, chyba że wady te powstały na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność. Co ważne, umowa nie może tej odpowiedzialności poszerzyć, gdyż wszelkie postanowienia umowne mniej korzystne dla korzystającego są nieważne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wobec byłego właściciela rzeczy korzystający może domagać się niezwłocznej naprawy lub wymiany rzeczy na nową wolną od wad. Jeśli to nie poskutkuje, będzie mógł domagać się obniżenia ceny, czyli w konsekwencji także zmniejszenia własnych rat leasingowych. Jeżeli sprzedający dokonał wymiany, powinien pokryć także związane z tym koszty, czyli np. koszt transportu i opakowania wymienionej rzeczy.

Jeśli żadne z powyższych uprawnień nie zostanie przez sprzedającego zrealizowane bądź też rzecz nadal będzie posiadała wady, wówczas korzystający będzie mógł żądać, aby finansujący odstąpił od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy. Warunkiem jest, by uprawnienie finansującego do odstąpienia wynikało z przepisów prawa lub umowy ze zbywcą. Oznacza to, że finansujący nie może od umowy odstąpić, jeżeli zbywca niezwłocznie wymienił rzecz wadliwą na rzecz wolną od wad albo niezwłocznie usunął wady. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana, chyba że wady są nieistotne. Co istotne, sam finansujący gdyby spostrzegł wadę zakupionej rzeczy nie może odstąpić od zawartej umowy sprzedaży jeżeli nie zwróci się o to do niego jego klient.

Leasing a kredyt bankowy - co wybrać w czasie kryzysu

W razie odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, umowa leasingu wygasa. W takiej sytuacji finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze zbywcą. Z reguły szczegóły takich rozliczeń określa umowa leasingu.

Na koniec należy zwrócić uwagę na wymogi, jakim podlega realizacja praw z rękojmi. Korzystający jest bowiem zobowiązany zawiadomić zbywcę o dostrzeżonej wadzie leasingowanej rzeczy niezwłocznie po jej wykryciu. W przeciwnym przypadku wszelkie jego uprawnienia wygasają.

PODSTAWA PRAWNA

• art. 7098 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA