reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes i finanse > Jakie są korzyści z wprowadzenia spółki na giełdę

Jakie są korzyści z wprowadzenia spółki na giełdę

Poszukujemy kapitału na rozwój i modernizację przedsiębiorstwa. Jesteśmy średniej wielkości spółką z o.o. Zastanawiamy się nad wprowadzeniem jej na giełdę w celu pozyskania kapitału. Jakie korzyści i zagrożenia się z tym wiążą? Czy lepiej wybrać ofertę publiczną czy prywatną?

 


rada

 


Już wiele przedsiębiorstw przekonało się, że wejście na giełdę to wyjątkowo korzystne rozwiązanie. Jeżeli spółka odnosi sukcesy oraz wszystko wskazuje na to, że dalej będzie się sukcesywnie rozwijać, a potrzebuje środków na rozwój, warto zastanowić się nad wejściem na giełdę. Szczególnie efektywne może się okazać wprowadzenie akcji do obrotu publicznego. Szczegółowe zalety i wady wejścia spółki na giełdę zostały przedstawione w uzasadnieniu.


uzasadnienie


Decyzja, czy podjąć starania o uzyskanie statusu spółki publicznej, powinna być poprzedzona dokładnymi analizami. Przed podjęciem tej decyzji trzeba uświadomić sobie, co taki status daje i z jakimi zjawiskami należy się w związku z tym liczyć. Pomimo istniejących ograniczeń wprowadzenie akcji do obrotu giełdowego jest korzystne dla większości dużych i średnich spółek, w szczególności dla spółek z dynamicznych sektorów gospodarki. Po pozytywnej decyzji pierwszym krokiem powinno być przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną lub zawiązanie spółki akcyjnej i wniesienie do niej majątku przedsiębiorstwa.


Wymieńmy teraz najważniejsze korzyści oraz wady, które należy rozważyć, decydując się na wejście na rynek giełdowy. Do głównych zalet trzeba zaliczyć:

l  Łatwiejszy dostęp do kapitału. Główną korzyścią wejścia na rynek publiczny jest możliwość pozyskania znacznej wielkości, długoterminowego kapitału poprzez emisję akcji. Pozwala to szybko zrealizować długoterminowe cele spółki. W porównaniu z emisją prywatną emisja publiczna jest bardziej efektywna. W przypadku emisji prywatnej spółka może bowiem zaoferować swoje papiery wartościowe jedynie mniej niż 100 podmiotom.

l  Wzrost wiarygodności kredytowej. Spółce publicznej łatwiej będzie w przyszłości pozyskać nowy kapitał lub sfinansować zadłużenie, ponieważ spółka dzięki emisji jest już znana na rynku. Ponadto spółkom notowanym na giełdzie banki przyznają znacznie wyższe limity zadłużenia, nawet bez ustanawiania zabezpieczeń. Uzyskanie kredytu przez spółkę giełdową jest możliwe zazwyczaj także na korzystniejszych warunkach.

l  Płynność akcji. Akcje spółki publicznej można łatwo sprzedać na giełdzie. Dzięki temu w porównaniu z akcjonariuszem spółki prywatnej o wiele łatwiej jest wycofać się z inwestycji. Akcjonariusze nie mają także kłopotu z ustaleniem ceny. Akcje spółki giełdowej są bowiem wyceniane przez nieograniczony krąg inwestorów.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama