REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto stosować karty upominkowe

REKLAMA

Wydawane pracownikom bony towarowe cieszą się niezmiennie bardzo dużą popularnością. Jednak mogą one być z powodzeniem zastąpione przez karty upominkowe (elektroniczne karty przedpłacone), które są bardziej wygodne i funkcjonalne.


Od kilku lat na krajowym rynku dostępna jest nowa usługa bankowa - elektroniczna karta przedpłacona. Jest ona rodzajem pieniądza elektronicznego na okaziciela. Prawie wszystkie dotychczas wydawane w naszym kraju karty były przypisane swoim posiadaczom - na awersie karty widniało imię i nazwisko posiadacza. Tym samym z karty mogła korzystać tylko osoba, której karta była przypisana. W omawianym przypadku tego typu ograniczenie nie istnieje.

REKLAMA


Karta upominkowa jest tak samo funkcjonalna jak bony towarowe, jednak jej posiadacz może dokonać płatności w każdym punkcie akceptującym karty płatnicze. Nie jest ograniczony konkretnym sklepem lub listą/siecią sklepów.


Niewątpliwą przewagą karty upominkowej nad bonem jest również to, że nie trzeba wykorzystywać przy pierwszym zakupie całego nominału karty. Jedną kartą można wykonać kilka płatności w różnych punktach handlowych. Natomiast w przypadku bonów towarowych klient musi wykorzystać go w całości przy pierwszej transakcji, gdyż nie ma możliwości otrzymania reszty.


Nominał karty


Podobnie jak w przypadku kart pre-paid stosowanych w telefonach komórkowych karty upominkowe mają z góry określoną wartość. Jest to 50, 100, 200, 300 lub 500 zł. Koszt zakupu karty wynosi 5 zł dla karty o nominale 50 zł i 10 zł dla pozostałych kart. Zaletą jest numer PIN służący do aktywowania karty. PIN konieczny jest również w momencie dokonywania płatności. W razie kradzieży lub zgubienia osoba korzystająca z karty może ją zastrzec i poprosić bank o wypłatę pozostałych na niej środków (zgłoszenie żądania wykupu pieniądza elektronicznego). W przypadku bonu towarowego znalazca lub złodziej może go wykorzystać podobnie jak gotówkę, a posiadacz bonu nie ma żadnej możliwości odzyskania równowartości bonu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Płatności internetowe


Kolejną zaletą jest możliwość dokonywania kartą płatności internetowych. Jest to opcja, której nie ma nawet wiele wydawanych do konta osobistego kart debetowych. Ponadto wiele osób ma (uzasadnione) obawy przed dokonywaniem zakupów przez Internet z wykorzystaniem standardowych kart płatniczych. Klienci obawiają się, że podany w Internecie numer karty zostanie w nieuczciwy sposób wykorzystany. W przypadku karty upominkowej bez obaw można dokonać płatności w Internecie - ryzykujemy tylko kwotę znajdującą się na karcie.


Na rewersie karty nadrukowany jest również kod CVV, który jest wymagany przy dokonywaniu transakcji internetowych.

Korzystanie z karty upominkowej nie wymaga posiadania konta osobistego, zatem jej użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Także same transakcje bezgotówkowe nie są obarczone żadnymi dodatkowymi prowizjami - posiadacz karty może dokonywać płatności z wykorzystaniem pełnego nominału oznaczonego na jej awersie.


Karta z doładowaniem


Na rynku dostępne są również karty upominkowe z doładowaniem. Wraz z kartą oraz numerem PIN posiadacz karty otrzymuje numer rachunku bankowego (IBAN) umożliwiający zasilenie karty. Aby dokonać zasilenia karty, wystarczy wpłacić (w formie gotówkowej lub bezgotówkowej) określoną przez bank kwotę. Karta ta posiada taką samą funkcjonalność jak karta upominkowa bez doładowania. Różnica polega na tym, że z karty z doładowaniem można korzystać aż do momentu upłynięcia jej terminu wartości. Za wydanie karty bank pobiera opłatę w wysokości 15 zł. Za wpłatę gotówkową na zasilenie karty bank nie pobiera opłat.


Zamiana na gotówkę


Bonów towarowych nie można wymienić na gotówkę. W przypadku kart upominkowych uzależnione jest to od tego, czy karta ma opcję doładowania, czy nie. Karty bez doładowania nie umożliwiają wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Możliwy jest jedynie (obarczony wysoką prowizją) całkowity wykup pieniądza elektronicznego przechowywanego na karcie. Natomiast w przypadku kart z doładowaniem można dokonywać wypłat z bankomatu (również za granicą). W każdym przypadku zostanie jednak pobrana opłata.


Obowiązki podatkowe


Cechą, która łączy bony towarowe i karty upominkowe, jest obowiązek opłacenia (przez osobę, która je otrzymała) podatku dochodowego. Stanowi o tym art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Pracownik nie ma obowiązku zapłacenia podatku dochodowego jedynie od wartości rzeczowych sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (art. 21 pkt 67 updof).


Zamiast koperty

REKLAMA


Pracodawcy zauważyli już, że karta upominkowa może być świetną alternatywą dla bonów towarowych. Firmy kupują karty i następnie przekazują pracownikom jako upominki. Banki pracują również nad kartami upominkowymi, na których znajdzie się logo firmy, która je zamówiła. Z punktu widzenia użytkownika możliwość dokonywania wielokrotnych płatności, w dodatku w dużej liczbie punktów handlowych (również w Internecie), powoduje, że karta ta jest dużo bardziej atrakcyjna niż bon upominkowy (towarowy).


Karty upominkowe mogą nabywać także osoby fizyczne (klienci indywidualni) - w oddziale banku lub w urzędzie pocztowym - i obdarować takim prezentem inną osobę. Z pewnością będzie to ciekawsze rozwiązanie niż tradycyjna koperta z banknotem.


Co to jest kod CVV
Jest to trzycyfrowa liczba umieszczona na rewersie kart z logo organizacji VISA. Kod ten jest wymagany przy autoryzacji transakcji typu MOTOIO (mail order, telephone order, internet order), czyli dokonywanych w Internecie lub za pośrednictwem telefonu. Wprowadzono go ze względu na bezpieczeństwo transakcji wykonywanych bez fizycznej obecności karty.


- art. 12, art. 21 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824

 
Robert Sierant

ekspert w dziedzinie finansów i bankowości

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA