Kategorie

Czy warto stosować karty upominkowe

Wydawane pracownikom bony towarowe cieszą się niezmiennie bardzo dużą popularnością. Jednak mogą one być z powodzeniem zastąpione przez karty upominkowe (elektroniczne karty przedpłacone), które są bardziej wygodne i funkcjonalne.


Od kilku lat na krajowym rynku dostępna jest nowa usługa bankowa - elektroniczna karta przedpłacona. Jest ona rodzajem pieniądza elektronicznego na okaziciela. Prawie wszystkie dotychczas wydawane w naszym kraju karty były przypisane swoim posiadaczom - na awersie karty widniało imię i nazwisko posiadacza. Tym samym z karty mogła korzystać tylko osoba, której karta była przypisana. W omawianym przypadku tego typu ograniczenie nie istnieje.


Karta upominkowa jest tak samo funkcjonalna jak bony towarowe, jednak jej posiadacz może dokonać płatności w każdym punkcie akceptującym karty płatnicze. Nie jest ograniczony konkretnym sklepem lub listą/siecią sklepów.


Niewątpliwą przewagą karty upominkowej nad bonem jest również to, że nie trzeba wykorzystywać przy pierwszym zakupie całego nominału karty. Jedną kartą można wykonać kilka płatności w różnych punktach handlowych. Natomiast w przypadku bonów towarowych klient musi wykorzystać go w całości przy pierwszej transakcji, gdyż nie ma możliwości otrzymania reszty.


Nominał karty


Podobnie jak w przypadku kart pre-paid stosowanych w telefonach komórkowych karty upominkowe mają z góry określoną wartość. Jest to 50, 100, 200, 300 lub 500 zł. Koszt zakupu karty wynosi 5 zł dla karty o nominale 50 zł i 10 zł dla pozostałych kart. Zaletą jest numer PIN służący do aktywowania karty. PIN konieczny jest również w momencie dokonywania płatności. W razie kradzieży lub zgubienia osoba korzystająca z karty może ją zastrzec i poprosić bank o wypłatę pozostałych na niej środków (zgłoszenie żądania wykupu pieniądza elektronicznego). W przypadku bonu towarowego znalazca lub złodziej może go wykorzystać podobnie jak gotówkę, a posiadacz bonu nie ma żadnej możliwości odzyskania równowartości bonu.


Płatności internetowe


Kolejną zaletą jest możliwość dokonywania kartą płatności internetowych. Jest to opcja, której nie ma nawet wiele wydawanych do konta osobistego kart debetowych. Ponadto wiele osób ma (uzasadnione) obawy przed dokonywaniem zakupów przez Internet z wykorzystaniem standardowych kart płatniczych. Klienci obawiają się, że podany w Internecie numer karty zostanie w nieuczciwy sposób wykorzystany. W przypadku karty upominkowej bez obaw można dokonać płatności w Internecie - ryzykujemy tylko kwotę znajdującą się na karcie.


Na rewersie karty nadrukowany jest również kod CVV, który jest wymagany przy dokonywaniu transakcji internetowych.

Korzystanie z karty upominkowej nie wymaga posiadania konta osobistego, zatem jej użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Także same transakcje bezgotówkowe nie są obarczone żadnymi dodatkowymi prowizjami - posiadacz karty może dokonywać płatności z wykorzystaniem pełnego nominału oznaczonego na jej awersie.


Karta z doładowaniem


Na rynku dostępne są również karty upominkowe z doładowaniem. Wraz z kartą oraz numerem PIN posiadacz karty otrzymuje numer rachunku bankowego (IBAN) umożliwiający zasilenie karty. Aby dokonać zasilenia karty, wystarczy wpłacić (w formie gotówkowej lub bezgotówkowej) określoną przez bank kwotę. Karta ta posiada taką samą funkcjonalność jak karta upominkowa bez doładowania. Różnica polega na tym, że z karty z doładowaniem można korzystać aż do momentu upłynięcia jej terminu wartości. Za wydanie karty bank pobiera opłatę w wysokości 15 zł. Za wpłatę gotówkową na zasilenie karty bank nie pobiera opłat.


Zamiana na gotówkę


Bonów towarowych nie można wymienić na gotówkę. W przypadku kart upominkowych uzależnione jest to od tego, czy karta ma opcję doładowania, czy nie. Karty bez doładowania nie umożliwiają wypłaty pieniędzy z bankomatu.

Możliwy jest jedynie (obarczony wysoką prowizją) całkowity wykup pieniądza elektronicznego przechowywanego na karcie. Natomiast w przypadku kart z doładowaniem można dokonywać wypłat z bankomatu (również za granicą). W każdym przypadku zostanie jednak pobrana opłata.


Obowiązki podatkowe


Cechą, która łączy bony towarowe i karty upominkowe, jest obowiązek opłacenia (przez osobę, która je otrzymała) podatku dochodowego. Stanowi o tym art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Pracownik nie ma obowiązku zapłacenia podatku dochodowego jedynie od wartości rzeczowych sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł (art. 21 pkt 67 updof).


Zamiast koperty

Reklama


Pracodawcy zauważyli już, że karta upominkowa może być świetną alternatywą dla bonów towarowych. Firmy kupują karty i następnie przekazują pracownikom jako upominki. Banki pracują również nad kartami upominkowymi, na których znajdzie się logo firmy, która je zamówiła. Z punktu widzenia użytkownika możliwość dokonywania wielokrotnych płatności, w dodatku w dużej liczbie punktów handlowych (również w Internecie), powoduje, że karta ta jest dużo bardziej atrakcyjna niż bon upominkowy (towarowy).


Karty upominkowe mogą nabywać także osoby fizyczne (klienci indywidualni) - w oddziale banku lub w urzędzie pocztowym - i obdarować takim prezentem inną osobę. Z pewnością będzie to ciekawsze rozwiązanie niż tradycyjna koperta z banknotem.


Co to jest kod CVV
Jest to trzycyfrowa liczba umieszczona na rewersie kart z logo organizacji VISA. Kod ten jest wymagany przy autoryzacji transakcji typu MOTOIO (mail order, telephone order, internet order), czyli dokonywanych w Internecie lub za pośrednictwem telefonu. Wprowadzono go ze względu na bezpieczeństwo transakcji wykonywanych bez fizycznej obecności karty.


- art. 12, art. 21 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 249, poz. 1824

 
Robert Sierant

ekspert w dziedzinie finansów i bankowości

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  3 sie 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Check engine: czy można jeździć?

  Check engine: czy można jeździć? Czasami tak, a czasami nie. To wszystko zależy od tego czy pojawieniu się kontrolki towarzyszą dodatkowe objawy.

  Polski Ład. Zmiany w uldze mieszkaniowej

  Ulga mieszkaniowa. Polski Ład zakłada modyfikację przepisów w zakresie ulgi mieszkaniowej. Zmiany dotyczą wydatków na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość. Co ulegnie zmianie?

  Kontrolka silnika: co oznacza?

  Kontrolka silnika: co oznacza? Jej zaświecenie się w czasie jazdy bez wątpienia stanowi ważny sygnał. Ale czy zawsze dalszą podróż należy przerwać?

  Wibracje w samochodzie: skąd się biorą?

  Wibracje w samochodzie, czyli dziś opowiemy o tym, skąd się biorą drgania w kabinie w czasie jazdy. A najczęstszym ich powodem są... opony!

  Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Warszawie?

  Ceny mieszkań w Warszawie. Na koniec połowy 2021 roku po raz pierwszy w historii cena metra kwadratowego mieszkania pozostającego w ofercie w Warszawie przekroczyła 12 tys. zł i była o 7,8 proc. wyższa niż w końcówce 2020 roku.

  Ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umowy najmu lokalu w centrum handlowym

  Najemcom lokali w centrach handlowych pozostały ostatnie 4 dni na wycofanie się z oferty przedłużenia umów najmu – termin mija 6 sierpnia 2021 roku.

  Bezpieczeństwo danych w chmurze - certyfikaty bezpieczeństwa

  Pro dostawca usług w chmurze powinien posiadać niezbędne certyfikaty, które są potwierdzeniem, że nasze dane będą całkowicie bezpieczne. Na praktyki bezpieczeństwa składają się również inne czynności, prowadzone przez dostawcę, na przykład kontrole ryzyka czy audyty wewnętrzne oraz zewnętrzne. W jaki sposób zapewnić bezpieczeństwo danych w chmurze? Którzy z usługodawców działających na polskim rynku są godni zaufania? I czy w ogóle chmura może być bezpieczna?

  Przyczyny wypadków na autostradzie. Co mówią statystyki?

  Przyczyny wypadków na autostradzie? Dziś przyjrzymy się statystykom z polskich dróg. Na jakie nieprawidłowe zachowania kierowców wskazują?

  Zaległości branży fitness rosną [BADANIE]

  Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował. Nie dotyczy to klubów fitness i siłowni, które mają niemal 23 mln zł zaległości.

  Tańsza energia elektryczna. Umowy z cenami dynamicznymi

  Energia elektryczna - ceny. Możliwość uzyskania niższych cen za energię, jako efekt dostosowywania swojego zużycia energii w odpowiedzi na sygnały rynkowe, to najważniejszy dla odbiorców skutek zmian proponowanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska w projekcie nowelizacji ustawy – Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii, wprowadzającym umowy z tzw. cenami dynamicznymi.

  Nowy Peugeot 308 SW w Polsce. Znamy cennik francuskiego kombi!

  Nowy Peugeot 308 SW oficjalnie pojawił się w Polsce. Znamy cennik auta. Za francuskie kombi trzeba zapłacić co najmniej 91 800 zł.

  Volkswagen Passat GTE: test niemieckiej hybrydy plug-in

  Volkswagen Passat GTE ma przestronną kabinę i duży bagażnik. Czy rodzinne nadwozie uzupełnione hybrydą plug-in sprawdza się w praktyce?

  Content marketing w biznesie – jak to robić dobrze

  Content marketing w biznesie. Gdy na marketingowym horyzoncie pojawia się hasło “content”, naturalnym skojarzeniem jest produkcja, dystrybucja i zarządzanie treścią, która z jednej strony dawałaby wymierną wartość dla odbiorcy, a z drugiej – kreowała pożądany wizerunek danej marki. Tyle i aż tyle? W praktyce działania contentowe to o wiele bardziej złożone przedsięwzięcia, a potencjalni twórcy pożądanych materiałów powinni dwa razy się zastanowić przed postawieniem pierwszego przecinka lub kropki.

  Kredyt na samochód. Jaki wybrać i czym się różnią?

  Kredyt na samochód, czyli kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy i leasing konsumencki. Która forma jest najlepsza?

  Wydatki na mieszkanie w budżecie domowym

  Wydatki na mieszkanie. Wydatki na utrzymanie i wyposażenie mieszkania lub domu w Polsce stanowią prawie 25% wydawanych przez nas pieniędzy – wynika z danych Eurostatu. To jeden z najgorszych wyników w Europie. Co ciekawe, jeszcze gorzej jest w Niemczech.

  Rolniczy handel detaliczny - co się zmieni

  Rolniczy handel detaliczny. 30 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia prowadzenia przez rolników rolniczego handlu detalicznego, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Wejście w życie nowych rozwiązań uzależnione jest od przebiegu procesu notyfikacji projektu ustawy w Komisji Europejskiej i w państwach członkowskich UE.

  Bezpieczne wakacje 2021: o czym pamiętać?

  Bezpieczne wakacje 2021 to pojęcie, o którym w tym roku Policja powtarza do znudzenia. Te zasady naprawdę warto jednak przyswoić. Jak brzmią?

  e-Bilety Morskie Oko. Rezerwacja lub nie zaparkujesz!

  e-Bilety Morskie Oko - to jedyny sposób, aby w najbliższych dniach zostawić auto w Palenicy Białczańskiej. Muszą o tym wiedzieć odwiedzający TPN.

  Rynek nieruchomości biurowych w Polsce

  Rynek nieruchomości biurowych. Sytuacja związana z pandemią istotnie wpłynęła na rynek biurowy. Inwestorzy w sektorze biurowym jeszcze mocniej stawiają obecnie, zarówno na rozwiązania energooszczędne, jak również ekologię i udogodnienia z zakresu wellbeingu.

  Trudniej o kredyt hipoteczny - nowa Rekomendacja S

  Kredyty hipoteczne - Rekomendacja S. Od lipca bieżącego roku obowiązują nowe zasady udzielania kredytów mieszkaniowych. Co o „nowej” Rekomendacji S przyszły kredytobiorca wiedzieć powinien?

  Volkswagen Taigo: Niemcy stawiają na SUV-a coupe

  Volkswagen Taigo to nowa propozycja w ofercie marki w Europie. Czym jest Taigo? To tak naprawdę model T-Cross, jednak w wersji coupe.

  Firma w mediach. Na czym polegają skuteczne media relations?

  Firma w mediach. Ogromna konkurencja rynkowa oraz wysokie wymagania ze strony samych konsumentów niejako wymuszają na biznesach cykliczną obecność w mediach. Aby regularnie pojawiać się na łamach prasy, tytułów online czy platformach influencerów należy wyjątkowo poważnie potraktować kwestię kontaktu z poszczególnymi redakcjami. W jaki sposób? Odpowiedzią są skuteczne działania media relations.

  Prawo, a zakłady bukmacherskie!

  2017 rok to przełomowa data w historii polskiej branży zakładów bukmacherskich. Właśnie wtedy weszła w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, którą wprowadziło Prawo i Sprawiedliwość. Co zmieniło się po tej dacie pod kątem prawnym i jak było wcześniej?

  Test: Peugeot 508 SW PSE, czyli francuskie AMG w akcji

  Test: Peugeot 508 PSE, czyli napęd na cztery koła, 360 koni mechanicznych i hybryda plug-in. W skrócie francuskie AMG spisało się na medal.

  Ile lat wstecz sprawdza UFG?

  Ile lat wstecz sprawdza UFG? Czyli za ile lat kierowca może otrzymać karę za brak ubezpieczenia OC? Postanowiliśmy to sprawdzić.