REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Susza rolnicza - co to jest i jak wpływa na polskie rolnictwo?

Susza rolnicza - co to jest i jak wpływa na polskie rolnictwo?
Media

REKLAMA

REKLAMA

Susza rolnicza stała się jednym z najbardziej palących problemów współczesnego rolnictwa. Zmiany klimatyczne, wyższe temperatury i nieregularne opady deszczu prowadzą do poważnych konsekwencji dla rolników i całego sektora rolniczego. Ale co naprawdę oznacza "susza"? Jakie są jej rodzaje i jak wpływa na produkcję rolną?

Co to jest susza rolnicza?

Susza rolnicza jest stanem niedoboru wody, który wpływa negatywnie na produkcję rolną i gospodarstwo. W wyniku nieodpowiedniej ilości opadów deszczu i skrajnie wysokich temperatur, gleba staje się zbyt sucha, aby rośliny mogły skutecznie pobierać wodę i składniki odżywcze. W konsekwencji, plony są zdecydowanie niższe, a często też jakość upraw jest obniżona. Z powodu zmian klimatycznych, susze rolnicze stają się coraz bardziej powszechne na całym świecie, w tym także w Polsce.

REKLAMA

Jakie są rodzaje suszy?

Na podstawie informacji dostępnych na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska klasyfikacja suszy jest następująca, tj. wyróżniana jest: susza meteorologiczna, susza rolnicza, susza hydrologiczna i susza hydrogeologiczna. Przyjrzyjmy się definicjom poszczególnych rodzajów suszy.

Co to jest susza atmosferyczna?

Susza atmosferyczna, znana także jako susza meteorologiczna, pojawia się, gdy występuje deficyt opadów - ich ilość jest poniżej średniej wieloletniej lub w ogóle ich nie ma. Jest to początkowy etap zjawiska suszy. Skutkiem niedoboru opadów jest narastający niedosyt wilgotności, który szczególnie intensyfikuje się w ciepłej porze roku, przyczyniając się do wzrostu parowania i ewapotranspiracji. Skutkuje to naruszeniem zasobów wód glebowych i powierzchniowych. W zależności od warunków środowiskowych i zapotrzebowania na wodę, susza atmosferyczna może prowadzić do suszy rolniczej, hydrologicznej oraz hydrogeologicznej. W Polsce ten typ suszy jest monitorowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB).

Na czym polega susza rolnicza?

Susza rolnicza, inaczej nazywana suszą glebową, występuje, gdy wilgotność gleby jest zbyt niska, aby zaspokoić potrzeby wodne roślin i utrzymanie normalnej działalności w rolnictwie. Jest to bezpośredni efekt długotrwałej suszy atmosferycznej. Warto zauważyć, że nie każdy okres bez opadów i jednoczesny spadek wilgotności gleby oznacza suszę rolniczą. Warunkiem zaistnienia suszy rolniczej jest pojawienie się zmian w stanie roślinności, takich jak objawy stresu wodnego, spadek biomasy i ograniczenie plonowania. Czas wystąpienia i nasilenie deficytu wodnego w glebie zależą bezpośrednio od jej właściwości retencyjnych, a więc są zmiennym zjawiskiem zarówno w czasie, jak i w przestrzeni. Susza rolnicza prowadzi do bezpośrednich strat w ekosystemach naturalnych, ale przede wszystkim powoduje straty w produkcji rolniczej i leśnej. W Polsce monitorowanie suszy rolniczej prowadzi Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - Państwowy Instytut Badawczy (IUNG-PIB).

Co to jest susza hydrologiczna?

Susza hydrologiczna, zwana również "niżówką hydrologiczną", jest związana z długotrwałym obniżeniem ilości wody w rzekach i jeziorach, czyli wodach powierzchniowych. Ten rodzaj suszy występuje, gdy przepływ w rzekach spada poniżej średniej wieloletniej wartości. Stanowi ona kolejny etap pogłębiającej się suszy atmosferycznej i rolniczej. Susza hydrologiczna to okres, w którym zasoby wód powierzchniowych są obniżone w porównaniu do średniej wieloletniej. W Polsce susza hydrologiczna jest monitorowana przez IMGW-PIB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co to jest susza hydrogeologiczna?

Susza hydrogeologiczna to długotrwałe obniżenie zasobów wód podziemnych. Ten rodzaj suszy zazwyczaj następuje po wcześniejszych rodzajach suszy, takich jak atmosferyczna, rolnicza czy hydrologiczna. Wstępna faza tego zjawiska może objawiać się, między innymi, przez wysychanie studni. W Polsce monitorowanie suszy hydrogeologicznej jest prowadzone przez Państwowy Instytut Geologiczny - Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB).

Jak susza wpływa na rolnictwo?

REKLAMA

Susza rolnicza ma katastrofalne skutki dla rolnictwa. Bez odpowiedniej ilości wody, rośliny nie mogą prawidłowo rosnąć ani produkować plonów. W rezultacie, susza może prowadzić do znacznych strat finansowych dla rolników i całego sektora rolniczego.

Na przykład, susza może znacząco zmniejszyć plony zbóż, takich jak pszenica, jęczmień czy kukurydza. Ponadto, susza może wpływać na jakość plonów, co z kolei prowadzi do spadku cen na rynku.

Susza rolnicza wpływa również na hodowlę zwierząt. Brak wody i niskiej jakości pasze mogą prowadzić do spadku produkcji mleka, a także do problemów zdrowotnych u zwierząt.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi System Monitoringu Suszy Rolniczej, który pomaga monitorować i zarządzać suszą rolniczą w Polsce. Dzięki nowoczesnej aplikacji suszowej, rolnicy i eksperci mogą śledzić aktualne dane na temat warunków pogodowych, wilgotności gleby, a także prognozy dotyczące suszy.

Czym jest System Monitoringu Suszy Rolniczej?

REKLAMA

System Monitoringu Suszy Rolniczej, opracowany i uruchomiony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach (IUNG-PIB), zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, to nowoczesne narzędzie, które pozwala na skuteczne monitorowanie suszy w Polsce. Działanie systemu oparte jest na danych pochodzących z automatycznych stacji meteorologicznych, a także na modelach matematycznych pozwalających na prognozowanie stanu wilgotności gleby.

Dzięki Systemowi Monitoringu Suszy Rolniczej, możliwe jest monitorowanie trzech kluczowych aspektów suszy: meteorologicznej, rolniczej i hydrologicznej. Dostępne dane pozwalają na skuteczną ocenę sytuacji oraz podejmowanie odpowiednich działań, mających na celu minimalizację negatywnych skutków suszy.

Podjęcie odpowiednich działań na podstawie danych

System dostarcza precyzyjnych danych na temat warunków pogodowych, poziomu wilgotności gleby i prognoz dotyczących suszy, które pozwalają rolnikom na odpowiednie zaplanowanie działań i minimalizację strat.

Dostęp do informacji w czasie rzeczywistym

Dzięki automatycznym stacjom meteorologicznym, rolnicy mogą monitorować warunki pogodowe na bieżąco i dostosowywać swoje działania.

Wsparcie w zarządzaniu ryzykiem

System Monitoringu Suszy Rolniczej pomaga rolnikom w zarządzaniu ryzykiem związanym z suszą, poprzez dostarczanie niezbędnych informacji do skutecznego planowania i zarządzania gospodarstwem.

System Monitoringu Suszy Rolniczej jest nowoczesnym narzędziem, które ma na celu pomóc polskim rolnikom w walce z suszą. Jego skuteczność zależy od ciągłego dostarczania aktualnych i precyzyjnych danych, które mogą pomóc w odpowiednim planowaniu i zarządzaniu gospodarstwem. Biorąc pod uwagę rosnące zagrożenie suszą, takie systemy stają się nieodzownym elementem współczesnego rolnictwa.

Jakiekolwiek działania mające na celu walkę z suszą muszą być jednak częścią szerszej strategii, uwzględniającej zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi i adaptację do zmian klimatu. Wraz z postępem technologicznym i naukowym, systemy takie jak System Monitoringu Suszy Rolniczej będą zapewne ewoluować, dostarczając coraz więcej informacji i wsparcia dla rolników w walce z tym wymagającym wyzwaniem.

Dzięki nowoczesnym narzędziom jak System Monitoringu Suszy Rolniczej, rolnicy są coraz lepiej przygotowani do walki z suszą i jej negatywnymi skutkami na polskie rolnictwo.

Podsumowanie

Susza rolnicza jest poważnym problemem, który staje się coraz bardziej widoczny w Polsce. W związku z tym, kluczowe jest monitorowanie warunków suszy i wprowadzanie odpowiednich strategii zarządzania, aby minimalizować negatywne skutki dla rolnictwa. W tym celu, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oferuje narzędzia, takie jak System Monitoringu Suszy Rolniczej i aplikacja suszowa, które pomagają rolnikom i ekspertom monitorować i zarządzać suszą rolniczą w Polsce.

Zobacz także: Susza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA