REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekoschematy 2023 - gospodarstwo do 5 ha dostanie 225 euro za hektar

Ekoschematy 2023 -  gospodarstwo do 5 ha dostanie 225 euro za hektar
Ekoschematy 2023 - gospodarstwo do 5 ha dostanie 225 euro za hektar
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Robert Telus, minister rolnictwa zapowiedział uproszczenia w ekoschematach. Płatność ryczałtowa dla gospodarstw do 5 ha wyniesie 225 euro/ha i zastąpi wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich - poinformował minister rolnictwa Robert Telus. Dodał, że będzie ona przyznana na podstawie oświadczenia składanego w ARiMR od 1 do 31 sierpnia br.

Co to są ekoschematy?

Ekoschematy to roczne, płatne praktyki służące realizacji celów środowiskowych i klimatycznych.

REKLAMA

Minister Telus: będą uproszczenia w ekoschematach; gospodarstwo do 5 ha dostanie 225 euro za hektar

"Rada Ministrów przyjęła moją propozycję, aby wprowadzić ryczałtowe wypłaty dla chętnych rolników, którzy mają do 5 ha (...). Są dwa warunki: jest to gospodarstwo, które złożyło wniosek w 2022 r. (...) i musi złożyć wniosek w 2023 r. Te gospodarstwa dostaną ryczałt 225 euro do hektara" - poinformował na czwartkowej konferencji Telus.

Minister rolnictwa wyjaśnił, że w gospodarstwach małych, szczególnie w województwach takich jak małopolskie, podkarpackie, część lubelskiego czy świętokrzyskiego, rolnicy "w małej ilości korzystają z ekoschematów". Poinformował, że tylko niecałe 20 proc. rolników z tych małych gospodarstw zgłosiło wykonanie takich praktyk, a to powoduje, że wielu rolników dostanie mniejsze dopłaty.

Oświadczenia rolnicy muszą złożyć od 1 do 31 sierpnia w biurze powiatowym ARiMR

Płatność ryczałtowa zostanie przyznana na podstawie oświadczenia rolnika, które musi być złożone od 1 do 31 sierpnia w biurze powiatowym ARiMR - zaznaczył Telus.

Wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra doprecyzował, że takie rozwiązanie będzie obowiązywało tylko w 2023 r., a "co do przyszłości, będziemy to jeszcze rozstrzygać". Kwota 225 euro/ha będzie zastępować wszystkie inne płatności - dodał.

Jak mówił, rolnicy posiadający gospodarstwo powyżej 5 ha mogliby się obawiać, że "ryczałtowcy" odbiorą część puli dopłat przeznczonej na ekoschematy. "Ale mogą być spokojni, bo podjęliśmy decyzję, by dołożyć z budżetu krajowego do tej uzupełniającej płatności bezpośredniej 190 mln zł (na cały okres programowania WPR 2023-2027), w tym roku 70 mln euro" - powiedział.

"Oznacza to, że wszyscy beneficjenci dopłat bezpośrednich będą otrzymywali te stawki, na które się umówiliśmy. A umawialiśmy się z rolnikami na przebicie unijnej średniej płatności do hektara, a wszystko to wskazuje, że będzie znaczne przebicie średniej europejskiej dopłat do hektara" - powiedział Ciecióra.

Ważne

Dopłaty do ekoschematów stanowią 25 proc. puli dopłat bezpośrednich.

Kolejne zmiany w ekoschematach. Konieczna akceptacja Komisji Europejskiej

Wiceminister mówił także o kolejnych zmianach w ekoschematach - m.in o odstąpieniu od warunku odnoszącego się do konieczności uzyskania minimalnej liczby punktów czy umożliwieniu łączenia na jednej powierzchni kilku praktyk.
Zmiany te muszą być jeszcze zatwierdzone przez Komisję Europejską. Polska wystąpiła z wnioskiem o zmiany w Planie Strategicznym WPR 20 czerwca br. Potrzebna będzie także zmiana krajowych przepisów - zaznaczył Telus. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska
awy/ pad/

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA