Ułatwienia w prowadzeniu handlu przez rolników. Projekt wraca do komisji
REKLAMA
REKLAMA
Bez opłaty targowej w piątek i sobotę
Chodzi o poselski projekt ustawy dotyczącej ułatwień w prowadzeniu handlu przez rolników i ich domowników, m.in. braku konieczności wnoszenia opłaty targowej, który w pierwotnej wersji miał dotyczyć handlu w soboty i niedziele. Po zmianie dotyczy handlu w piątki i soboty.
REKLAMA
Działkowcy w gronie beneficjentów
Projekt ustawy ponownie wraca do komisji rolnictwa w celu rozpatrzenia zgłoszonych w drugim czytaniu przez koło Polska 2050 poprawek. Jedna z nich przewiduje rozszerzenie grona beneficjentów ustawy o działkowców.
REKLAMA
Jak mówił Jarosław Sachajko (Kukiz'15), przedstawiając główne założenia projektu, chodzi o to, aby rolnicy nie byli przeganiani z targowisk przez zawodowych handlarzy, aby mieli preferencje w sprzedaży zdrowych produktów i by mogli zmieniać nawyki konsumentów.
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Bartosik zaznaczył, że ten projekt jest elementem Polskiego Ładu dla rolnictwa. Dodał, że resort popiera rozwiązania zawarte w poselskim projekcie.
Jak wskazano w uzasadnieniu poselskiego projektu zgłoszonego przez Kukiz'15, celem inicjatywy jest rozpowszechnienie sprzedaży bezpośredniej w miastach m.in. poprzez wprowadzanie przez władze gmin dnia sprzedaży bezpośredniej, kiedy gmina udostępniałaby miejsca dla rolników chcących sprzedawać swoje produkty.
Zaproponowane rozwiązania miałyby przyczynić się do zwiększenia dochodów w gospodarstwach rolnych, a także sprzyjać upowszechnianiu produktów lokalnych oraz skracaniu i dywersyfikacji kanałów dystrybucji "poprzez tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży dla spożywczych produktów lokalnych".
Ograniczenie długich łańcuchów dostaw
REKLAMA
W uzasadnieniu stwierdzono, że polscy konsumenci coraz częściej są zainteresowani możliwością zakupu świeżej żywności, produkowanej w danym rejonie przez lokalnych rolników - bez długich łańcuchów dostaw i pośredników, a przy zapewnieniu bliskich relacji producentów i konsumentów.
"Skupienie handlu w jednym, wyznaczonym w tym celu miejscu, na dogodnych dla rolników warunkach, leży w interesie nie tylko rolników, ale ma także wymiar społeczny i zdrowotny" - napisano.
REKLAMA
REKLAMA