| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Agencja nieruchomości > Jak założyć agencję nieruchomości - biznesplan

Jak założyć agencję nieruchomości - biznesplan

Biorąc pod uwagę popyt w dziedzinie sprzedaży i wynajmu mieszkań - działalność w branży nieruchomości może być dla nas bardzo opłacalna. Podpowiadamy jakimi kryteriami należy kierować się przy zakładaniu agencji nieruchomości, by odnieść sukces.

Logika

To co napisałeś, musi być ze sobą powiązane, spójne i logiczne. Warto w związku z tym przedłożyć taki biznesplan do krytycznej oceny znajomemu, który nie będzie nam schlebiał, ale wytknie błędy. Wielu początkujących przedsiębiorców nie zdaje sobie sprawy np. z konieczności współpracy z księgową, uciążliwych obowiązków wobec Urzędu Skarbowego itd. Warto więc, moim zdaniem, przedłożyć biznesplan osobie będącej przedsiębiorcą – praktykiem lub np. księgowemu.

Realizm

To, jakie wyniki osiągać będzie agencja nieruchomości po pierwszym roku swojej działalności, zależeć będzie od bardzo wielu okoliczności, takich jak doświadczenie,  zdolności interpersonalne, lokalizacja biura, konkurencja na lokalnym rynku, a nawet dostępność kredytów hipotecznych. Z pewnością przedsiębiorcy, który dopiero uczy się pośrednictwa, będzie trudniej sporządzić  trafny biznesplan niż doświadczonemu pośrednikowi, który usamodzielnia się po latach współpracy z biurami nieruchomości obecnymi na lokalnym rynku.

Przykładowy biznesplan

Firma "Anna Kowalska Świat Nieruchomości" założona została przez doświadczoną projektantkę wnętrz. Anna Kowalska chce wykorzystać swoje kontakty branżowe, m.in. z właścicielami wynajmowanych mieszkań i deweloperami. Firma świadczyć ma następujące usługi:

  • Pośrednictwo w obrocie nieruchomościami.
  • Doradztwo dla klientów chcących samodzielnie sprzedać nieruchomość.

Poza tym Anna Kowalska będzie również świadczyła, tak jak dotychczas, usługi polegające na projektowaniu wnętrz. Atelier projektantki mieści się w jej domu, jednak w związku z rozszerzeniem zakresu działalności konieczne jest wynajęcie biura w dobrze skomunikowanej części miejscowości. Anna Kowalska przygotowania do otworzenia biura rozpoczęła półtora roku wcześniej. W tym czasie uzyskała licencję pośrednika w obrocie nieruchomościami.

Rynek branżowy

Firma "Anna Kowalska Świat Nieruchomości" działać będzie w małej, ale bogatej i prestiżowej podwarszawskiej miejscowości. W okolicy działa kilkadziesiąt biur nieruchomości. Aktywni są również agenci dużych, sieciowych firm. Konkurencja na rynku jest więc bardzo silna, co nie sprzyja pozyskiwaniu ofert na wyłączność, na czym szczególnie projektantce zależy.

Klienci

W związku z tym Anna Kowalska postanowiła koncentrować się na nieruchomościach mieszkalnych, głównie apartamentach i prestiżowych posesjach. Anna Kowalska projektowała wnętrza wielu zamożnym klientom, którzy byli zadowoleni z jej usług i rekomendowali je znajomym. Projektankta zamierza wykorzystać ten potencjał.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK