| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

W rozumieniu prawa upadłościowego i naprawczego, wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić każdy z wierzycieli dłużnika. Czy wskazana regulacja dotyczy również wierzyciela rzeczowego, który nie posiada roszczenia osobistego, a ograniczone prawo rzeczowe – hipotekę?

Uprawnienie do zaspokojenia z masy upadłości

Sąd Najwyższy przychylił się do twierdzenia, iż wierzyciel rzeczowy będzie posiadał legitymację czynną do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika. Zgodnie bowiem z art. 189 u.p.u.i.n. wierzycielem jest każdy uprawniony do zaspokojenia z masy upadłości. Jednakże w momencie składania wniosku – masa upadłości nie istnieje, w takiej sytuacji należy przyjąć, iż uprawnienie to będzie dotyczyć zaspokojenia wierzyciela z mienia, które będzie wchodziło w skład masy upadłości. Na tej podstawie należy uznać, że jeżeli obciążona nieruchomość wchodziłaby w skład masy upadłości, wierzyciel będzie miał prawo zaspokoić z niej swoje roszczenie. „(…)Ustawodawca nie wskazuje zatem wprost, że pewna kategoria wierzycieli, w szczególności rzeczowych, jest wyłączona spod działania wskazanych wyżej przepisów(...)”. (…)Z przepisu art.189 prawa upadłościowego i naprawczego wynika nadto, że wierzycielem jest także podmiot, którego wierzytelność nie wymaga zgłoszenia, a z kolei art.236 ust.2 tego prawa wskazuje, że zabezpieczone hipotecznie wierzytelności nieosobiste upadłego umieszcza się na liście z urzędu(…)(uchwała SN, II CZP 23/14).

Na podstawie cytowanej uchwały należy uznać, iż wierzyciel hipoteczny będzie uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika.

Jak egzekwować z udziałów dłużnika w spółce z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »