| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

W rozumieniu prawa upadłościowego i naprawczego, wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić każdy z wierzycieli dłużnika. Czy wskazana regulacja dotyczy również wierzyciela rzeczowego, który nie posiada roszczenia osobistego, a ograniczone prawo rzeczowe – hipotekę?

Uprawnienie do zaspokojenia z masy upadłości

Sąd Najwyższy przychylił się do twierdzenia, iż wierzyciel rzeczowy będzie posiadał legitymację czynną do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika. Zgodnie bowiem z art. 189 u.p.u.i.n. wierzycielem jest każdy uprawniony do zaspokojenia z masy upadłości. Jednakże w momencie składania wniosku – masa upadłości nie istnieje, w takiej sytuacji należy przyjąć, iż uprawnienie to będzie dotyczyć zaspokojenia wierzyciela z mienia, które będzie wchodziło w skład masy upadłości. Na tej podstawie należy uznać, że jeżeli obciążona nieruchomość wchodziłaby w skład masy upadłości, wierzyciel będzie miał prawo zaspokoić z niej swoje roszczenie. „(…)Ustawodawca nie wskazuje zatem wprost, że pewna kategoria wierzycieli, w szczególności rzeczowych, jest wyłączona spod działania wskazanych wyżej przepisów(...)”. (…)Z przepisu art.189 prawa upadłościowego i naprawczego wynika nadto, że wierzycielem jest także podmiot, którego wierzytelność nie wymaga zgłoszenia, a z kolei art.236 ust.2 tego prawa wskazuje, że zabezpieczone hipotecznie wierzytelności nieosobiste upadłego umieszcza się na liście z urzędu(…)(uchwała SN, II CZP 23/14).

Na podstawie cytowanej uchwały należy uznać, iż wierzyciel hipoteczny będzie uprawniony do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnika.

Jak egzekwować z udziałów dłużnika w spółce z o.o.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK