| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Wierzyciel i dłużnik > Podmioty postępowania egzekucyjnego

Podmioty postępowania egzekucyjnego

Podmiotami postępowania egzekucyjnego są podmioty uprawnione do dokonywania czynności postępowania egzekucyjnego i dzielą się na organy procesowe i organy egzekucyjne, uczestników postępowania

Organy procesowe występują w części postępowania egzekucyjnego zwanej postępowaniem klauzulowym (tj. postępowaniem związanym z nadaniem klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu) i są to: przewodniczący sądu orzekającego, referendarz sądowy i sąd.

Organy egzekucyjne występują we właściwym postępowaniu egzekucyjnym i są to: komornik i sąd rejonowy, przy którym działa dany komornik.

Zobacz: Sposób na dłużnika

Sąd rejonowy jako organ egzekucyjny występuje w przypadku egzekucji świadczeń niepieniężnych (tj. egzekucji czynności niezastępowalnych, egzekucji czynności zastępowalnych, egzekucji świadczeń polegających na zaniechaniu dokonywania oznaczonych czynności lub nieprzeszkadzaniu czynnościom wierzyciela) oraz w przypadku egzekucji z nieruchomości we wszystkich jej stadiach poczynając od zakończenia licytacji.

W sprawach, w których organem egzekucyjnym jest sąd pewne czynności wykonuje komornik, ale w takim przypadku nie jest on organem egzekucyjnym, ale jedynie organem spełniającym polecenia sądu.

Uczestnikami postępowania egzekucyjnego są podmioty, które w większym lub mniejszym stopniu są zainteresowane wynikiem postępowania egzekucyjnego, biorące udział w tym postępowaniu.

Będą to więc: strony postępowania (wierzyciel i dłużnik) oraz inni uczestnicy postępowania (nawet ci w ogóle nie zainteresowani wynikiem egzekucji).

Zobacz: Kto pokrywa wydatki w toku egzekucji?

Wierzycielem jest podmiot (najczęściej osoba fizyczna lub prawna) określony w tytule wykonawczym jako uprawniony do świadczenia, na rzecz, którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne.

Dłużnikiem jest natomiast podmiot (najczęściej osoba fizyczna lub prawna) określony w tytule wykonawczym jako zobowiązany do określonego świadczenia, przeciwko któremu prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. Co ważne o tym, kto jest daną stroną musi wyraźnie wynikać z tytułu egzekucyjnego.

Innymi uczestnikami postępowania egzekucyjnego są podmioty wspomagające i uzupełniające dążenia podmiotów (m.in. stron postępowania) zainteresowanych wynikami egzekucji. Innymi uczestnikami postępowania są np.:

  • nabywcy i dozorcy ruchomości;
  • licytanci biorący udział w licytacji ruchomości bądź nieruchomości;
  • dłużnicy zajętej wierzytelności (tzw. trzeciodłużnicy);
  • osoby zainteresowane ochroną własnych praw naruszonych na skutek prowadzenia egzekucji.

Do uczestników postępowania (statusem prawnym bardzo zbliżonym do stron) zaliczamy także: prokuratora, organizację społeczną i powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Węgiel

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »