REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalne strefy ekonomiczne na terenie całej Polski?

Specjalne strefy ekonomiczne na terenie całej Polski w 2018 r? /Fot. Fotolia
Specjalne strefy ekonomiczne na terenie całej Polski w 2018 r? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju planuje rozszerzenie zachęt inwestycyjnych na obszar całej Polski, zamiast jedynie na terenach objętych obecnie specjalnymi strefami ekonomicznymi. Jak tłumaczył wcześniej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ma to w realny sposób zachęcać przedsiębiorstwa do inwestowania w różnych miejscach kraju. Resort chce, aby nowe rozwiązania weszły w życie z początkiem 2018 r.

Zapowiedziany projekt ustawy o utworzeniu specjalnej strefy ekonomicznej na terenie całej Polski to wyraz nowego kierunku w polityce gospodarczej - otwarcie na krajowych inwestorów i postawienie na dobrze płatną pracę - wskazał w poniedziałek w Łodzi wicemarszałek Senatu Michał Seweryński.

REKLAMA

REKLAMA

Wicemarszałek Senatu wziął udział w zorganizowanym w poniedziałek w Łodzi przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną (ŁSSE) śniadaniu biznesowym z inwestorami. Poprzedziło ono rozpoczęcie 10. edycji Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2017 i było poświęcone projektowi nowej ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE).

"Zapowiedziany przez wicepremiera Morawieckiego projekt, na który z niecierpliwością czekamy w parlamencie i Senacie, jest wyrazem nowego kierunku w polityce gospodarczej. Jest on oparty na optymizmie, na daleko sięgających zamierzeniach i na realizmie polegającym na tym, że to co kiedyś wydawało się niemożliwe, teraz okazuje się możliwe" – powiedział Seweryński podczas briefingu prasowego.

Jak dodał, nowa ustawa przede wszystkim ma być otwarciem na krajowych przedsiębiorców. Resort szacuje, że jej wprowadzenie pozwoli na utworzenie do 2027 roku 158,3 tys. miejsc pracy, ale - jak podkreślił wicemarszałek Senatu - chodzi o zatrudnienie dla osób dobrze wykształconych i dobrze wynagradzanych, ponieważ – jak wskazał - inwestorzy będą musieli spełnić "wymagające warunki".

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Seweryński zaznaczył, że w zamian przedsiębiorcy na terenie całego kraju będą mogli liczyć na pomoc publiczną w postaci zwolnienia z podatku dochodowego na realizację nowych inwestycji, tak jak to jest w SSE. Tłumaczył, że ulgi będą uzależnione od miejsca planowanej inwestycji – m.in. poziomu bezrobocia na danym terenie.

"Ma to ożywić mniej rozwinięte regiony kraju, co jest przykładem realizacji hasła zrównoważonego rozwoju. Myślimy bowiem o Polsce powiatowej, która musi dostać swoją szansę rozwoju" – wyjaśnił.

REKLAMA

Wicemarszałek Senatu dodał, że to również szansa dla mniejszych przedsiębiorstw. Jak mówiła wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz, firmy nie będą już zmuszone do prowadzenia zakładu na wyznaczonym przez SSE terenie, lecz będą mogły inwestować w miejscach obecnej działalności.

Z kolei prezes ŁSSE Marek Michalik zwrócił uwagę, że ta koncepcja stwarza nowe możliwości dla samorządów, w których do tej pory nie było specjalnych stref ekonomicznych. Podkreślił także, że ważnym przesłaniem projektu jest zwiększenie szans rozwoju mikroprzedsiębiorców.

Z optymizmem na przedstawioną przez MR propozycję patrzą obecni na konferencji prasowej przedsiębiorcy. Założyciel Ceramiki Paradyż Stanisław Tępiński powiedział, że ułatwi to inwestowanie i rozwój firm, a stawianie na jakość miejsc pracy, a nie tylko ich liczbę zwiększy kwalifikacje kadr i ich wynagrodzenie, co z kolei przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności na rynku. Zwrócił również uwagę, że tworzona ustawa powinna współgrać z inną powstającą ustawą - o szkolnictwie wyższym. "Ważne, by nie skupiać się tylko na tym, kto będzie wybierał rektora, ale jak uczelnia będzie współpracowała z gospodarką i społeczeństwem" – wskazał.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostatnie dni by skorzystać z wakacji składkowych w styczniu 2025. Złóż szybko wniosek do ZUS

Formalnie do końca grudnia 2024 wniosek o wakacje składkowe muszą złożyć przedsiębiorcy, którzy chcą z tego świadczenia skorzystać już w styczniu 2025. Inni mają na to jeszcze jedenaście miesięcy. Co do zasady wniosek trzeba złożyć do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc z wakacjami składkowymi.

Na pieniądze czekała miesiącami. Dlaczego aktorka została sprzątaczką? [WYWIAD]

Ile zarabia w Polsce aktorka? Jak wygląda życie aktorów i aktorek? Co powoduje wypalenie zawodowe? W czym praca sprzątaczki jest lepsza od pracy aktorki? Wyjaśnia Wiktoria Wolańska, aktorka i sprzątaczka, w rozmowie z Piotrem Nowakiem. 

Od 1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać e-Doręczenia. Z rejestrowanego doręczenia elektronicznego będą musieli korzystać także przedsiębiorcy

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że od 1 stycznia 2025 r. zaczną w Polsce powszechnie obowiązywać e-Doręczenia. Korespondencję w tej formie będą musiały prowadzić przede wszystkim urzędy i instytucje publiczne, jednak konieczność stosowania doręczeń cyfrowych dotyczy również części przedsiębiorców.

Przedsiębiorco, zostało Ci kilka dni na optymalizację podatkową

Przedsiębiorco, zostało Ci kilka dni na optymalizację podatkową. Czym jest optymalizacja podatkowa? 65 proc. właścicieli firm szukających sposobów na zmniejszenie obciążeń podatkowych decyduje się na ten krok.

REKLAMA

Świadczenie interwencyjne 2024 - wnioski i zmiana wysokości

Co to jest świadczenie interwencyjne? Dla kogo zostało przewidziane w 2024 roku? Od kiedy można składać wnioski? Jakie zmiany w wysokości świadczenia interwencyjnego zostały poczynione?

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Restrukturyzacja coraz popularniejsza. Dane na 2024 rok i prognozy na 2025

Z grudniowego raportu MGBI wynika, że w 2024 r. liczba postępowań restrukturyzacyjnych w Polsce osiągnęła rekordowe wyniki, co pokazuje, że przedsiębiorcy coraz częściej są świadomi, że jest alternatywa dla upadłości. Jakie są prognozy na 2025 rok?

Kto dzisiaj wysyła tradycyjne kartki świąteczne?

Czy w czasach postępującej cyfryzacji przedsiębiorcy wysyłają jeszcze do kontrahentów tradycyjne kartki świąteczne? Czy elektroniczna forma składania życzeń stała się już tak bardzo powszechna, że mało kto pamięta jeszcze o "analogowych" listach?

REKLAMA

Co trzecia firma nie organizuje wigilii ani innych spotkań integracyjnych dla pracowników

Nie tylko korporacje, ale także mikro, małe i średnie firmy przykładają wagę do inicjatyw integracyjnych dla swoich pracowników. Jednak nie wszystkie. W najmniejszych firmach jednak standardem jest brak zarówno firmowych wigilii, jak i spotkań integracyjnych z innej okazji.

Restrukturyzacja a upadłość. Jakie możliwości ma przedsiębiorca w kryzysie [WYWIAD]

Czy wszystkie firmy mogą skorzystać z restrukturyzacji? Czym różni się ona od upadłości? Co w sytuacji, gdy się nie powiedzie? Odpowiedzi na pytania dla Infor.pl udziela Patryk Kruczek, adwokat i doradca restrukturyzacyjny w kancelarii Kruczek+Partnerzy.

REKLAMA