REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Specjalne strefy ekonomiczne na terenie całej Polski?

Specjalne strefy ekonomiczne na terenie całej Polski w 2018 r? /Fot. Fotolia
Specjalne strefy ekonomiczne na terenie całej Polski w 2018 r? /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Rozwoju planuje rozszerzenie zachęt inwestycyjnych na obszar całej Polski, zamiast jedynie na terenach objętych obecnie specjalnymi strefami ekonomicznymi. Jak tłumaczył wcześniej wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki ma to w realny sposób zachęcać przedsiębiorstwa do inwestowania w różnych miejscach kraju. Resort chce, aby nowe rozwiązania weszły w życie z początkiem 2018 r.

Zapowiedziany projekt ustawy o utworzeniu specjalnej strefy ekonomicznej na terenie całej Polski to wyraz nowego kierunku w polityce gospodarczej - otwarcie na krajowych inwestorów i postawienie na dobrze płatną pracę - wskazał w poniedziałek w Łodzi wicemarszałek Senatu Michał Seweryński.

REKLAMA

REKLAMA

Wicemarszałek Senatu wziął udział w zorganizowanym w poniedziałek w Łodzi przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną (ŁSSE) śniadaniu biznesowym z inwestorami. Poprzedziło ono rozpoczęcie 10. edycji Europejskiego Forum Gospodarczego - Łódzkie 2017 i było poświęcone projektowi nowej ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (SSE).

"Zapowiedziany przez wicepremiera Morawieckiego projekt, na który z niecierpliwością czekamy w parlamencie i Senacie, jest wyrazem nowego kierunku w polityce gospodarczej. Jest on oparty na optymizmie, na daleko sięgających zamierzeniach i na realizmie polegającym na tym, że to co kiedyś wydawało się niemożliwe, teraz okazuje się możliwe" – powiedział Seweryński podczas briefingu prasowego.

Jak dodał, nowa ustawa przede wszystkim ma być otwarciem na krajowych przedsiębiorców. Resort szacuje, że jej wprowadzenie pozwoli na utworzenie do 2027 roku 158,3 tys. miejsc pracy, ale - jak podkreślił wicemarszałek Senatu - chodzi o zatrudnienie dla osób dobrze wykształconych i dobrze wynagradzanych, ponieważ – jak wskazał - inwestorzy będą musieli spełnić "wymagające warunki".

Polecamy: E-wydanie Dziennika Gazety Prawnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Seweryński zaznaczył, że w zamian przedsiębiorcy na terenie całego kraju będą mogli liczyć na pomoc publiczną w postaci zwolnienia z podatku dochodowego na realizację nowych inwestycji, tak jak to jest w SSE. Tłumaczył, że ulgi będą uzależnione od miejsca planowanej inwestycji – m.in. poziomu bezrobocia na danym terenie.

"Ma to ożywić mniej rozwinięte regiony kraju, co jest przykładem realizacji hasła zrównoważonego rozwoju. Myślimy bowiem o Polsce powiatowej, która musi dostać swoją szansę rozwoju" – wyjaśnił.

REKLAMA

Wicemarszałek Senatu dodał, że to również szansa dla mniejszych przedsiębiorstw. Jak mówiła wiceprezes ŁSSE Agnieszka Sygitowicz, firmy nie będą już zmuszone do prowadzenia zakładu na wyznaczonym przez SSE terenie, lecz będą mogły inwestować w miejscach obecnej działalności.

Z kolei prezes ŁSSE Marek Michalik zwrócił uwagę, że ta koncepcja stwarza nowe możliwości dla samorządów, w których do tej pory nie było specjalnych stref ekonomicznych. Podkreślił także, że ważnym przesłaniem projektu jest zwiększenie szans rozwoju mikroprzedsiębiorców.

Z optymizmem na przedstawioną przez MR propozycję patrzą obecni na konferencji prasowej przedsiębiorcy. Założyciel Ceramiki Paradyż Stanisław Tępiński powiedział, że ułatwi to inwestowanie i rozwój firm, a stawianie na jakość miejsc pracy, a nie tylko ich liczbę zwiększy kwalifikacje kadr i ich wynagrodzenie, co z kolei przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności na rynku. Zwrócił również uwagę, że tworzona ustawa powinna współgrać z inną powstającą ustawą - o szkolnictwie wyższym. "Ważne, by nie skupiać się tylko na tym, kto będzie wybierał rektora, ale jak uczelnia będzie współpracowała z gospodarką i społeczeństwem" – wskazał.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA