| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Darmowa pomoc prawna także dla osób młodych

Darmowa pomoc prawna także dla osób młodych

Projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej m.in. dla osób niezamożnych, ludzi młodych - do 26 roku życia i seniorów został pozytywnie zaopiniowany przez sejmowe komisje.

Sejmowe komisje pozytywnie zaopiniowały w poniedziałek projekt ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej m.in. dla osób niezamożnych, ludzi młodych i seniorów. Możliwe, że głosowanie Sejmu nad projektem odbędzie się jeszcze w tym tygodniu.

Za poparciem propozycji zawartych w projekcie opowiedziało się 12 posłów z sejmowych komisji: sprawiedliwości i praw człowieka oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Nikt nie był przeciw, czterech posłów wstrzymało się od głosu.

Zobacz: Zmiany w pomocy de minimis

W pierwszej połowie czerwca prace nad projektem zakończyła sejmowa podkomisja. Wprowadziła ona istotne modyfikacje do planowanej ustawy. Komisje w poniedziałek dodały kilkanaście kolejnych poprawek, przede wszystkim mających już jednak charakter redakcyjny i porządkujący.

Projekt przewidywał pierwotnie taką bezpłatną pomoc dla osób niezamożnych, seniorów po 75. roku życia, kombatantów, weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny i ofiar klęsk żywiołowych. Podkomisja - z poparciem resortu sprawiedliwości - zdecydowała się jednak obniżyć granicę wieku w przypadku seniorów z 75. do 65. roku życia. Wprowadzono także kolejną kategorię osób uprawnionych do tej pomocy, czyli ludzi młodych - do 26. roku życia.

Przewodniczący podkomisji Robert Maciaszek (PO) mówił niedawno PAP, że w odniesieniu do młodych ludzi pomoc ma objąć przede wszystkim osoby rozpoczynające pracę zawodową, które zawsze są w słabszej pozycji na rynku pracy. "Często osoby te dostają umowy śmieciowe, więc będą one mogły przyjść do punktu pomocy i skonsultować, czy proponowana im umowa jest zgodna z prawem" - wyjaśniał.

Zobacz też: Pomoc publiczna udzielana przez ZUS

Z kolei osoby ok. 65. roku życia są tuż przed przejściem na emeryturę. "W tej kategorii jest dużo spraw związanych z kwestiami ubezpieczeń społecznych i opieki społecznej. Ponadto seniorzy są dziś narażeni na bardzo agresywny marketing niektórych firm handlowych, przez co wpadają nawet w kłopoty finansowe" - mówił.

W poniedziałek poparcia nie zyskała poprawka precyzująca, że do bezpłatnej pomocy uprawnione byłyby osoby między 18. a 26. rokiem życia. Jak wskazywali posłowie, taka modyfikacja spowodowałaby, że pomocy nie otrzymaliby na przykład młodociani pracownicy lub małoletnie osoby poszkodowane przestępstwem.

Pierwotnie projekt składał się z trzech części dotyczących: bezpłatnych porad prawnych, informacji prawnej oraz edukacji prawnej. Podkomisja zdecydowała o wykreśleniu drugiej z tych części.

Zobacz: CEIDG, czyli firma przez internet i z pomocą Youtube

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK