| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Deloitte: Polskie firmy skoncentrowanie na lokalnym rynku

Deloitte: Polskie firmy skoncentrowanie na lokalnym rynku

 Polskie firmy chcą szukać rynków zbytu przede wszystkim w kraju - wynika z badań przeprowadzonych przez firmę doradczą Deloitte wśród dyrektorów finansowych spółek (CFO). Poszerzenia działalności na kraje zachodniej Europy chce co dziesiąte przedsiębiorstwo.

 

Jak wynika z badań "Central Europe CFO Survey", zdecydowana większość polskich firm (79 proc.) chce oprzeć wzrost przychodów w kolejnych 12 miesiącach na sprzedaży dóbr i usług w Polsce. Pozostałe spółki deklarują zainteresowanie przede wszystkim rynkiem Europy zachodniej oraz środkowo-wschodniej.

 

Zdaniem partnera Deloitte Krzysztofa Pniewskiego, skoncentrowanie na rynku wewnętrznym świadczy o słabości polskich firm, które nie wykorzystują potencjału związanego z niższymi kosztami pracy w stosunku do krajów zachodniej Europy. "Nasza konkurencyjność nie jest wystarczająca do tego, żeby wykorzystać szansę, która się pojawia" - stwierdził.

 

Jak ocenił dyrektor finansowy Grupy CRH Polska Grzegorz Lato, do tej pory obecność na rynku lokalnym wystarczała polskim firmom do osiągnięcia satysfakcjonujących wyników. "Znak zapytania odnośnie popytu wewnętrznego może być impulsem do szukania nowych rynków, co może być dodatkowo stymulowane kursem złotego" - dodał.

 

Większość ankietowanych CFO (ok. 75 proc.) uznaje przy tym, że ryzyko związane z inwestycjami jest obecnie duże. Odmiennego zdania jest co czwarty dyrektor finansowy. "Skłonność do inwestycji i ryzyka wydaje się rosnąć, choć nadal jest ograniczona" - podkreślono w materiałach Deloitte, przekazanych dziennikarzom podczas czwartkowej konferencji.

 

Co czwarta firma deklaruje sprzedaż niewykorzystywanych gruntów i budynków. "Wiele firm zorientowało się w trakcie kryzysu, że ma majątek, który jest niepotrzebny do działalności i który można spieniężyć. () To wpłynie na rynek nieruchomości" - zapowiada Krzysztof Pieniewski.

 

Polscy dyrektorzy finansowi uważają, że nadal żyjemy w czasach niepewności gospodarczej - taki pogląd wyraziło 69 proc. badanych. Ich zdaniem, wzrost PKB w tym roku wyniesie ok. 4 proc. i ok. 3 proc. w roku 2012. Jednocześnie, rośnie ryzyko inflacji, co może prowadzić do bardziej restrykcyjnej polityki monetarnej w sytuacji, gdy wzrost PKB nie jest wystarczająco silny i trwały.

 

Badanie przeprowadzono w okresie maj-czerwiec 2011 na grupie ok. 40 dyrektorów finansowych polskich spółek znajdujących się na liście 500 największych firm w Europie Środowej (Deloitte CE Top 500). Ankieta była częścią europejskiego badania dyrektorów finansowych "Central Europe CFO Survey", obejmującego oprócz Polski także Czechy, Słowację, Rumunię, Chorwację i Węgry.

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK