REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą deregulacyjną

REKLAMA

23 listopada rząd zajmie się projektem ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców, który m.in. zastępuje oświadczeniami obecnie wymagane zaświadczenia - poinformował wicepremier Waldemar Pawlak.

W poniedziałek projekt zaaprobował Komitet Stały Rady Ministrów. We wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk zapowiadał, że rząd przyjmie projekt jeszcze tego samego dnia. "Okazało się, że w ostatniej chwili uwagi do niego zgłosiło Ministerstwo Finansów. Uznaliśmy więc, że bezpieczniej będzie poczekać tydzień z przyjęciem dokumentu" - poinformował w środę Pawlak.

REKLAMA

REKLAMA

"Projekt zakłada zamianę ponad 220 przypadków zaświadczeń na oświadczenia, lub zlikwidowanie tego typu obowiązków" - powiedział Pawlak dziennikarzom. Zapowiedział, że w najbliższych miesiącach resort skupi się na ograniczeniu obowiązków informacyjnych.

"W związku z kryzysem nie atakowaliśmy ministra finansów Jacka Rostowskiego tymi sprawami - miał głowę zajętą czymś innym. Teraz trzeba się będzie wziąć za te obowiązki informacyjne dotyczące rozliczania podatków i spraw finansowych" - powiedział Pawlak. "W przyszłym roku ten sektor będzie na celowniku zmian zmniejszających obowiązki informacyjne i zmniejszających koszty administracyjne przedsiębiorców" - dodał.

Pawlak powiedział, że część zmian chce przeprowadzić przez Sejm przy pomocy kierowanej obecnie przez Adama Szejnfelda komisji "Przyjazne Państwo". "Chcemy z tej szybkiej ścieżki legislacyjnej korzystać w bezpośrednim kontakcie z posłem Adamem Szejnfeldem. Nowe rozwiązania z przyjemnością będziemy prowadzili bezpośrednio drogą parlamentarną" - powiedział.

REKLAMA

"Ważne, by w prostych rozstrzygnięciach, gdzie sprawy dotyczą decyzji politycznej a nie administracyjnej, wykorzystać tę ścieżkę parlamentarną" - zaznaczył. Według niego, zamiana przewodniczącego komisji z Janusza Palikota na Szejnfelda to poważna i dobra zmiana. "Będzie mniej public relations, a więcej praktyki" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt, którym we wtorek zajmie się rząd, ma ograniczyć biurokrację, zmniejszyć faktyczne koszty działalności gospodarczej, zredukować liczbę zezwoleń, rejestrów, licencji i upoważnień oraz ograniczyć sprawozdawczość - zakłada ministerstwo gospodarki. Zmiany wprowadzane ustawą mają też ułatwić dostęp do wykonywania tzw. wolnych zawodów - poinformowało biuro prasowe resortu.

Ministerstwo gospodarki przeanalizowało w sumie 209 obecnie obowiązujących ustaw. Zaproponowane zmiany dotyczą 96 z nich. W trzech ustawach znoszą one część sankcji karnych, a w 76 zastępują zaświadczenia obecnie wymagane od obywateli i przedsiębiorców - oświadczeniami. Projekt wprowadza też uproszczenia przepisów 26 ustaw.

Zgodnie z analizą MG, obecnie obowiązuje 129 ustaw wprowadzających różnego typu koncesje, zezwolenia, zgody, licencje, pozwolenia i rejestry działalności regulowanej. W ustawach tych znajdują się też przepisy, które co prawda nie ograniczają działalności gospodarczej, ale przewidują licencje bądź zezwolenia na konkretne działanie - np. na wycinkę krzewów.

Zmiana zaświadczeń na oświadczenia - jak mówił Pawlak - to nie jedyne zmiany proponowane w projekcie. Przewiduje on też m.in. rozszerzenie możliwości przekształcania działalności gospodarczej osób fizycznych w spółki, obniża - z obecnych 10 proc. przychodów do 3 proc. - maksymalną wysokość kar nakładanych na firmy, np. za stosowanie niedozwolonych praktyk, wykorzystywanie swojej pozycji rynkowej. Zmiany mają też zapewnić obecnie funkcjonującym spółdzielniom pracy możliwość przekształcenia w spółki prawa handlowego.

Wśród rozwiązań proponowanych w ustawie są m.in. przepisy pozwalające na sprzedaż i picie piwa oraz napojów o zawartości do 4,5 proc. alkoholu w wagonach restauracyjnych i barowych pociągów w komunikacji krajowej - obecnie można to robić tylko w pociągach międzynarodowych. Projekt ma też doprecyzować zasady leasingu konsumenckiego, by rozszerzyć taką formę sprzedaży.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie w połowie 2011 r.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA