| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > ZUS będzie weryfikował ważność podpisu on-line

ZUS będzie weryfikował ważność podpisu on-line

Dokumenty ubezpieczeniowe z krajów UE będą mogły być przesyłane do ZUS drogą elektroniczną i podpisane kwalifikowanym e-podpisem.


Rząd przyjął nowy projekt ustawy o podpisach elektronicznych. Ma ona zastąpić ustawę z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz.U. nr 130, poz. 1450 z późn. zm.). Nowa ustawa dostosowuje nasze przepisy do unijnych przepisów.

- Korzystanie z bezpiecznego podpisu elektronicznego nie jest specyfiką naszego kraju. Nowa ustawa implementuje do polskiego prawa Dyrektywę 1999/93/EC - mówi Wiesław Paluszyński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Wyjaśnia, że wprowadzenie nowych rozwiązań jest konieczne ze względu na konieczność harmonizacji formatów podpisów elektronicznych, tak aby posługując się certyfikatem kwalifikowanym wydanym np. w Polsce, można było bez przeszkód komunikować się z administracją publiczną czy przedsiębiorcami w innych krajach.

Rządowy projekt ustawy zakłada m.in., że płatnik przesyłający dokumenty podpisane bezpiecznym e-podpisem będzie otrzymywać w formie elektronicznej dokumenty z ZUS zawierające m.in. dane osobowe ubezpieczonych. Dodatkowo ZUS będzie mógł wprowadzać nowe rozwiązania potwierdzające tożsamość osoby przesyłającej dokumenty. Konieczne będzie wprowadzenie zmian w systemach informatycznych, aby było możliwe przyjmowanie dokumentów z innych krajów UE podpisanych kwalifikowanym podpisem.

- Na dostosowanie systemu informatycznego KSI do nowej ustawy wystarczy rok - mówi Przemysław Przybylski, rzecznik prasowy ZUS.

Jednocześnie rząd wprowadził do projektu ustawy przepisy, które w sposób jednoznaczny umożliwiają przesyłanie do ZUS e-dokumentów ubezpieczeniowych przez biura rachunkowe.

- Takie rozwiązanie może jednak ograniczyć możliwość przekazywania upoważnień przez płatników innym podmiotom specjalizującym się w przekazywaniu dokumentów drogą elektroniczną do ZUS. To może ograniczyć swobodę gospodarczą, bo nie wiemy, jak firmy w przyszłości powstaną - dodaje Wiesław Paluszyński.

Rząd proponuje też zachować zasadę, że e-podpis będzie przypisany konkretnej osobie fizycznej. W takiej sytuacji nie będzie problemu ze sprawdzeniem, czy dana osoba nadal korzysta z ważnego certyfikatu. Dodatkowo będzie możliwa na bieżąco identyfikacja osoby składającej taki e-podpis.

Bożena Wiktorowska

bozena.wiktorowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »