REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program wsparcia w kryzysie utknął w rządowych gabinetach

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Firmy, które są ofiarami kryzysu, nie powinny liczyć na pomoc ekstra z funduszy unijnych. Opóźnia się wprowadzenie prawa, które pozwoliłoby im uzyskać nawet 2 mln zł wsparcia na inwestycje.

Mimo że projekt rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego regulującego zasady wsparcia dla przedsiębiorców, którzy zostali dotknięci przez kryzys, ujrzał światło dzienne na początku stycznia, to do tej pory nie zajął się nim rząd. Jest to niezbędne, bo tryb udzielania pomocy musi zaakceptować Komisja Europejska. Czasu jest mało, bo kryzysowe dotacje muszą zostać wypłacone do końca roku.

REKLAMA

REKLAMA

Pod koniec 2008 roku Bruksela wprowadziła pakiet antykryzysowy, który miał pobudzić unijną gospodarkę. Jednym z jego elementów są dotacje w wysokości do 500 tys. euro dla firm, które ucierpiały z powodu kryzysu. Dotacje miały mieć formę pomocy bezzwrotnej. Wsparcie ze środków unijnych może wynosić 100 proc. kosztów inwestycji.

Niestety, przez cały ubiegły rok polskim urzędnikom nie udało się przygotować odpowiedniego rozporządzenia. Jego projekt resort rozwoju przedstawił dopiero w pierwszym tygodniu stycznia, choć już we wrześniu został on zaakceptowany przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu. To była ważna decyzja, bo dotacje kryzysowe mają być wypłacane przez samorządy wojewódzkie, a pieniądze na nie mają pochodzić z regionalnych programów operacyjnych.

- Nawet jeśli dotacje zostaną szybko uruchomione, to pieniądze trafią do firm dopiero pod koniec roku. Jeśli przedsiębiorca przetrwał na rynku dwa lata kryzysu, oznacza to, że sobie z nim poradził i nie musi sięgać po specjalną pomoc - mówi Marzena Chmielewska, dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych w PKPP Lewiatan.

Zastrzega jednak, że wejście w życie przepisów, które umożliwią wypłatę dotacji, nie jest równoznaczne z ich uruchomieniem. Województwa w ekspresowym tempie będą musiały wygospodarować środki z własnych programów operacyjnych. Jest to wątpliwe, bo w tym roku w większości regionów wyczerpią się pieniądze na wsparcia inwestycyjne z funduszy unijnych dla firm.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według MRR, kryzysowe dotacje czekają na decyzję rządu, które umożliwią skierowanie programu pomocy do KE. Może się to już stać na początku lutego. Bruksela obiecała, że jej decyzja zapadnie szybko.

- Rozporządzenie jest dodatkowym instrumentem udzielania pomocy w ramach RPO i nie wstrzymuje możliwości wydatkowania środków dla firm w ramach tych programów - mówi Anna Konik-Żurawska, rzecznik prasowy MRR.

Brakuje wsparcia na szkolenia

Kryzysowe wsparcie inwestycyjne dla firm nie jest jedynym, które jeszcze nie ruszyło. Nie wystartował także rządowy program „Szkolenia zamiast zwolnień”, który przewiduje przyznawanie pomocy dla firm na szkolenie pracowników. Z planów rządu wynika, że miały z niego skorzystać przedsiębiorstwa planujące zwolnienia. Mogły one liczyć na maksymalnie 500 tys. euro bezzwrotnej pomocy ze środków unijnych. Jednak do tej pory nie weszły w życie rozporządzenia, które wprowadzałby to rozwiązanie w życie.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA