| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Organizacje przedsiębiorców o korzyściach wejścia Polski do UE

Organizacje przedsiębiorców o korzyściach wejścia Polski do UE

Większy napływ inwestycji zagranicznych, dostęp do dużego rynku unijnego oraz fundusze europejskie wspomagające rozwój biznesu - to zdaniem organizacji przedsiębiorców główne zalety wejścia Polski do Unii Europejskiej.

"Ponadto wahania kursu walut utrudniają właściwe planowanie gospodarcze. Jest to istotna przeszkoda w prawidłowym funkcjonowaniu firmy. Gdy przedsiębiorcy będą mogli łatwiej przewidzieć wysokość swoich przychodów i kosztów, będą mogli realizować długookresowe strategie działania, dotyczące m.in. inwestycji i alokacji kapitału" - dodał prezydent KPP.

Wśród ważnych aktów prawnych, które ułatwiły życie przedsiębiorcom po wejściu Polski do UE, Malinowski wymienił: ustawę o swobodzie działalności gospodarczej, nowelizację Kodeksu spółek handlowych oraz ustawę w sprawie szczególnych zasad przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Jego zdaniem, ostatni akt prawny uprości i przyspieszy prace związane z przygotowaniem inwestycji drogowych. "Ustawa ma również duże znaczenie ze względu na planowane w Polsce Euro 2012" - podkreślił.

Wejście w życie w lipcu 2004 r. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Malinowski określił jako "przełom w sposobie traktowania przedsiębiorców przez państwo".

"Sformułowano w niej zasadę, że podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Ustawa była wielokrotnie nowelizowana. Do najważniejszych zmian, istotnych z punktu prowadzenia biznesu, należało wprowadzenie możliwości zawieszenia prowadzonej działalności gospodarczej bez obowiązku płacenia w tym okresie składek na ubezpieczenie społeczne oraz od dawna postulowanego przez KPP +jednego okienka+" - podkreślił Malinowski.

Z kolei nowela kodeksu spółek handlowych z września 2008 r. - zdaniem prezydenta KPP - ułatwiła spółkom prowadzenie działalności gospodarczej dzięki m.in. zniesieniu obowiązku przekształcenia spółek cywilnych w jawne oraz obniżeniu minimalnego kapitału zakładowego w spółkach kapitałowych.

Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Roman Rewald ocenił, że w polskim prawodawstwie jest widoczne "dążenie do zniesienia biurokracji w sposobie prowadzenia biznesu". "Wyraża się to m.in. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, choć ciągle jest jeszcze miejsce na wiele pozytywnych zmian" - podkreślił.

"Polska jest krajem bardzo zbiurokratyzowanym, co niekoniecznie wynika ze złego prawa, a bardziej ze zwyczajów i zachowań administracji" - dodał.

Rewald ocenił, że głównymi atutami Polski są wykwalifikowani pracownicy oraz "świetna" lokalizacja między Europą Wschodnią a Zachodnią.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »