| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Małe firmy oszczędzają chętniej niż duże

Małe firmy oszczędzają chętniej niż duże

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw deponuje w bankach więcej środków, niż uzyskuje w postaci kredytów.


Według Geoffrey'a Brittona, członka zarządu Europejskiej Federacji Księgowych i Audytorów Małych i Średnich Przedsiębiorstw, dowodzą tego wiarygodne badania przeprowadzone m.in. przez Stowarzyszenie Banków Brytyjskich.

- W większości krajów sektor małych i średnich przedsiębiorstw deponuje więcej środków w ramach systemu bankowego, niż uzyskuje z banków w postaci kredytów - twierdzi Britton.

Podobnie może być w Polsce, co potwierdza przykład średniej wielkości spółki, jaką jest Zakład Energetyki Cieplnej. Małgorzata Grupa, główna księgowa i członek zarządu ZEC, przyznaje, że spółka posiada środki na lokatach bankowych, natomiast unika brania kredytów. Takie postępowanie wynika z obawy przed utratą płynności finansowej związaną z niestabilną sytuacją na rynku i ciągłymi podwyżkami cen węgla.

- Posiadamy duży park maszynowy, który co kilka lat wymaga modernizacji. Jednak środki na ten cel odkładane są z bieżącej działalności i przetrzymywane na lokatach bankowych do momentu ich wykorzystania - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Andrzej Lech, prezes zarządu Warszawskiego Instytutu Bankowości, przyznaje, że wbrew dość powszechnej opinii, sektor małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce wygląda podobnie jak w innych krajach. Prezentuje on podobne cechy i boryka się z podobnymi problemami jak ich odpowiednicy za granicą.

- Prawdopodobnie i u nas sektor małych i średnich przedsiębiorstw może lokować w systemie bankowym więcej, niż uzyskuje w postaci kredytów - uważa nasz rozmówca.

Dodaje, że na podstawie badań przeprowadzonych przez Warszawski Instytut Bankowości w ostatnich latach można powiedzieć jedynie, że nadwyżki środków - najczęściej w swoim macierzystym banku - lokuje ok. 40 proc. firm średnich i blisko 30 proc. firm małych. Są to w zdecydowanej większości lokaty krótko- i średnioterminowe. Jednocześnie ponad 20 proc. firm średnich i ponad 30 proc. firm małych zgłasza, że nie posiada wolnych środków które mogłyby ulokować.

AGNIESZKA POKOJSKA

agnieszka.pokojska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Jaworski

Specjalista do spraw IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »