| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dochodów zwolnionych z podatku nie wykazuje się w informacji PIT-8C

Dochodów zwolnionych z podatku nie wykazuje się w informacji PIT-8C

Podmioty wypłacające osobom fizycznym dotacje w ramach Programów Ograniczenia Niskiej Emisji, które są zwolnione z podatku, nie muszą wykazywać ich w informacji PIT-8C.

INTERPRETACJE

Ministerstwo Finansów w związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi konieczności wystawienia informacji podatkowych PIT-8C przez podmioty wypłacające osobom fizycznym dotacje w ramach Programów Ograniczenia Niskiej Emisji wyjaśniło, że jeżeli przedmiotowe dotacje są dotacjami w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymanymi z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, to korzystają ze zwolnienia od podatku zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Ze względu na fakt, że dochodów zwolnionych nie wykazuje się w informacjach podatkowych, w takiej sytuacji na wypłacającym nie ciąży obowiązek sporządzenia informacji podatkowych.

Jeśli jednak - jak podkreśla MF - otrzymywane środki nie są zwolnione od podatku, to podmiot dokonujący wypłaty jest zobowiązany przekazać podatnikowi oraz właściwemu dla niego urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego informację o wysokości przychodów PIT-8C, w której wykaże wypłaconą osobie fizycznej kwotę. W takim przypadku informacja podatkowa posłuży podatnikowi do prawidłowego rozliczenia się z podatku dochodowego za dany rok podatkowy.

Ważne!

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT wolne od podatku są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetów: państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Ocena, czy mamy do czynienia z dotacją zwolnioną z PIT, może nastąpić po zapoznaniu się z zasadami i trybem przyznawania tego świadczenia

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autor:

Źródło:

GP
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń518.40 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kucharska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »