| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dochodów zwolnionych z podatku nie wykazuje się w informacji PIT-8C

Dochodów zwolnionych z podatku nie wykazuje się w informacji PIT-8C

Podmioty wypłacające osobom fizycznym dotacje w ramach Programów Ograniczenia Niskiej Emisji, które są zwolnione z podatku, nie muszą wykazywać ich w informacji PIT-8C.

INTERPRETACJE

Ministerstwo Finansów w związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi konieczności wystawienia informacji podatkowych PIT-8C przez podmioty wypłacające osobom fizycznym dotacje w ramach Programów Ograniczenia Niskiej Emisji wyjaśniło, że jeżeli przedmiotowe dotacje są dotacjami w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymanymi z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, to korzystają ze zwolnienia od podatku zawartego w art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Ze względu na fakt, że dochodów zwolnionych nie wykazuje się w informacjach podatkowych, w takiej sytuacji na wypłacającym nie ciąży obowiązek sporządzenia informacji podatkowych.

Jeśli jednak - jak podkreśla MF - otrzymywane środki nie są zwolnione od podatku, to podmiot dokonujący wypłaty jest zobowiązany przekazać podatnikowi oraz właściwemu dla niego urzędowi skarbowemu w terminie do końca lutego informację o wysokości przychodów PIT-8C, w której wykaże wypłaconą osobie fizycznej kwotę. W takim przypadku informacja podatkowa posłuży podatnikowi do prawidłowego rozliczenia się z podatku dochodowego za dany rok podatkowy.

Ważne!

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 129 ustawy o PIT wolne od podatku są dotacje, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, otrzymane z budżetów: państwa lub jednostek samorządu terytorialnego. Ocena, czy mamy do czynienia z dotacją zwolnioną z PIT, może nastąpić po zapoznaniu się z zasadami i trybem przyznawania tego świadczenia

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »