| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Najbardziej wzrosną zyski firm budowlanych i medialnych

Najbardziej wzrosną zyski firm budowlanych i medialnych

W 2008 roku zyski spółek notowanych na warszawskiej giełdzie powinny być wyższe niż tegoroczne. Największa poprawa wyniku oczekiwana jest w Pekao, ale ma ona związek przede wszystkim z przejęciem oddziałów Banku BPH.

Według szacunków GP zyski na akcje (EPS) polskich spółek giełdowych wzrosną w 2008 roku o 9 proc., ale bez uwzględnienia banku Pekao. Łącznie z największym bankiem w Polsce zwyżka zysków wynosi 16,1 proc. Dla porównania analitycy Unicredit CAIB oczekują, że w 2008 roku zyski na akcje polskich firm zwiększą się o 19,4 proc. wobec spodziewanego 39,4 proc. wzrostu EPS w tym roku.

W przyszłym roku najbardziej wzrosną zyski firm budowlanych i deweloperskich oraz medialnych - wynika z zebranych przez GP prognoz zysków w 2008 roku dla 31 największych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. W branży budowlanej i deweloperskiej oczekiwana jest blisko 25-proc. poprawa zysku (liderem będzie spółka PBG), zaś w sektorze medialnym - 38 proc. (największy wzrost zysków zanotuje TVN).

Gdy z sektora bankowego wyłączymy Pekao, które w tym roku przejęło blisko 300 oddziałów Banku BPH, a przez to w 2008 roku będzie miało nieporównywalne wyniki z tegorocznymi, oczekiwany zysk banków jest o 15,6 proc. wyższy niż spodziewany w 2007 roku. Liderami wzrostu zysku w tej branży będą Bank Millennium oraz BRE Bank. Oczekiwane jest nieznaczne pogorszenie wyników Getin Banku.

Część analityków - m.in. szef działu analiz DM BZ WBK Marek Juraś - jest zdania, że sektor bankowy najlepsze lata ma już za sobą. Inni systematycznie zwracają uwagę na wzrost wartości kredytów nieregularnych, czyli niespłaconych w terminie.

Także sektor IT powinien mieć lepsze zyski niż spodziewane w tym roku. Wzrost może wynieść nieco poniżej 11 proc. W branży IT od lat trwa stagnacja związana z brakiem lub opóźnieniami w ogłaszaniu dużych przetargów w sektorze publicznym. Analitycy szczególnie dużo obiecują sobie po nieobjętym naszym zestawieniem Sygnity. Sądzą, że prowadzona twardą ręką nowego prezesa restrukturyzacja przyniesie efekty.

Stagnacja spodziewana jest w branży naftowej i gazowniczej oraz w telekomunikacyjnej. Na wyniki spółek sektora naftowego i gazowego wpływ mają światowe ceny surowców. W przypadku PGNiG, część analityków uważa, że dojdzie do spadku zysków związanego z niezatwierdzeniem przez regulatora wzrostu cen detalicznych. Z kolei telekomunikacja boryka się ze spadkiem przychodów w części stacjonarnej i spowolnieniem wzrostu przychodów w części komórkowej.

Branżowe prognozy zysków firm giełdowych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl

 
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »