REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przetargi ustawiane przez nieuczciwych przedsiębiorców podbijają ceny zamówień

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

W walce o intratne kontrakty w zamówieniach publicznych nieuczciwi przedsiębiorcy sięgają po metody niezgodne z prawem. Poszkodowani są nie tylko wykonawcy, ale także zamawiający.


REKLAMA

Przetarg nie zawsze gwarantuje uczciwą konkurencję w ubieganiu się o zamówienia publiczne. Zdarza się, że wykonawcy ustalają między sobą warunki składanych ofert.


- Kartele należą do najbardziej szkodliwych i najtrudniejszych do wykrycia praktyk ograniczających konkurencję, ponieważ ich istotą jest niejawny charakter - tłumaczy Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


- Te nielegalne praktyki przedsiębiorców mają wpływ na poziom cen oraz jakość oferowanych konsumentom produktów i usług. Nie pozostają również bez wpływu na rynkowych konkurentów - dodaje.


Praktyka Urzędu pokazuje, że niezgodne z prawem porozumienia istnieją także w postępowaniach przetargowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Zmowy takie wypaczają sens przetargu, którego celem jest dokonanie wyboru oferty najkorzystniejszej w oparciu o ustalone wcześniej kryteria. Dodatkowo mogą spowodować niekorzystne rozporządzenie mieniem publicznym, narażając na straty Skarb Państwa - dodaje Marek Niechciał.


Czym jest zmowa przetargowa


Zmowa przetargowa to praktyka polegająca na uzgadnianiu przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu lub przez przedsiębiorców i organizatora przetargu warunków składanych ofert.

REKLAMA


Czujność wykonawców powinny wzbudzić wszelkie nieuzasadnione ekonomicznie zachowania konkurentów ubiegających się o zamówienia. Należy także zwracać uwagę na zależności cenowe między złożonymi ofertami oraz informacje o powiązaniach handlowych pomiędzy startującymi w przetargach firmami. W razie uzasadnionych podejrzeń należy zawiadomić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub organy kontrolujące prawidłowość procedur przetargowych (UZP, NIK, RIO, CBA).


- Organizacja przetargu gwarantuje działanie mechanizmu konkurencji w ubieganiu się o zlecenie, natomiast ustalenie przez przedsiębiorców warunków składanych ofert niweczy jego pozytywny efekt - wskazuje Konrad Gruner z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą kontrakty na duże pieniądze, istnieje ryzyko występowania praktyk niezgodnych z zasadami uczciwej konkurencji.


- Celem zmowy w zamówieniach publicznych jest wykonanie zamówienia przez konkretnego wykonawcę. Niedozwolone praktyki zdarzają się zarówno przy udziale samych wykonawców, wchodzących między sobą w porozumienia, jak i przy udziale zamawiającego - uważa Kamila Podwapińska ze Studium Prawa Zamówień Publicznych na Uniwersytecie Warszawskim.


Przepisy sprzyjają zmowom


Drogę do zmów otwierają same przepisy prawa zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 164, poz. 1163 z późn. zm. - dalej p.z.p.).

REKLAMA


- Przykładem takim jest art. 26 ust. 3 p.z.p., który umożliwia przedsiębiorcom uzupełnianie dokumentów po otwarciu ofert. Zdarza się, że wykonawcy celowo składają niepełne oferty, po czym po otwarciu ofert analizują oferty pozostałych konkurentów oraz swoją pozycję i w zależności od sytuacji uzupełniają dokumenty lub nie - wskazuje Kamila Podwapińska.


Niedawno UOKiK nałożył 900 tys. zł kary na trzy firmy- Impex Trade Fornit oraz Zakład L & L - za uczestnictwo w zmowie przetargowej podczas postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Firmy wykorzystały przepisy o uzupełnianiu dokumentów po to, aby zwyciężyła ta z nich, która zaproponowała ofertę droższą. Przedsiębiorca, który poinformował UOKiK o podejrzeniu zmowy, zwrócił uwagę na ścisłe zależności między cenami jednostkowymi towarów.


Najczęściej popełniane błędy


Przykładem zmowy jest także praktyka ustalania przez zamawiającego wymagań pod konkretnego wykonawcę.


- Zdarza się, że zamawiający opisuje przedmiot zamówienia z naruszeniem zasad uczciwej konkurencji poprzez takie ustawienie parametrów technicznych lub jakościowych, które spełnia tylko produkt oferowany przez jednego wykonawcę - mówi Anna Rudowald ze Studium Prawa Zamówień Publicznych na Uniwersytecie Warszawskim.


Zamówienia publiczne
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

900 tys. zł kary nałożył UOKiK na trzy firmy za uczestnictwo w zmowie przetargowej


Ewa GrĄczewska-Ivanova

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA