| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Postępowania nie trzeba zawieszać

Postępowania nie trzeba zawieszać

Umieszczenie wierzytelności na liście w postępowaniu upadłościowym nie stanowi zagadnienia wstępnego. Nie jest więc przesłanką zawieszenia postępowania podatkowego.


Przeciw spółce toczyło się postępowanie w sprawie rozliczenia podatku akcyzowego. W trakcie jego trwania ogłoszono upadłość podatnika. W związku z tym wniósł on o zawieszenie postępowania, powołując się na art. 201 par. 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej. Argumentował, że umieszczenie wierzytelności na liście w postępowaniu upadłościowym stanowi zagadnienie wstępne.


Organy podatkowe obu instancji wydały postanowienia odmowne. Wskazały, iż zagadnieniem wstępnym nie jest postępowanie upadłościowe, odrębne i niezależne od postępowania podatkowego i niemające bezpośredniego wpływu na rozstrzygnięcie w sprawie zobowiązania podatkowego już istniejącego.


Sąd podzielił tę argumentację. Stwierdził, że zawieszenie postępowania ze względu na ogłoszenie upadłości przewidziano co prawda w postępowaniu cywilnym i sądowo-administracyjnym, ale nie podatkowym. Przepis art. 201 Ordynacji zawiera zamknięty katalog przesłanek zawieszenia postępowania.


W praktyce przesłanka zagadnienia wstępnego jest przedmiotem kontrowersji. Zagadnieniem wstępnym mogą być wyłącznie kwestie prawne, które ujawniły się w toku postępowania i dotyczą istotnej dla sprawy przesłanki wydania decyzji albo z przepisów prawa wynika wprost konieczność rozstrzygnięcia danej kwestii. Nie zaistnieje ono zatem w przypadku, gdy wydanie decyzji podatkowej może mieć wpływ na ustalenia faktyczne. Z ustaleniami faktycznymi mogą wiązać się określone skutki procesowe, ale powstanie takiego zagadnienia nie rodzi obowiązku zawieszenia postępowania.


Sygn. akt I SA/Bd 54-56/07


Wiesława Kozłowska

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK