REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koncesje barierą rozwoju firm

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Reglamentacja ogranicza swobodę działalności gospodarczej. Uznaniowość przy udzielaniu koncesji sprzyja biurokracji i korupcji. Konsument, zamiast urzędnika, powinien decydować o dostępie firmy do rynku.


W przygotowanym projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej pozostanie nadal osiem rodzajów działalności wymagających koncesji. Zdaniem wiceministra Krupińskiego przygotowana zostanie nowelizacja ustaw regulujących sposób udzielania koncesji. Na przykład zostaną złagodzone bariery dla producentów energii ze źródeł odnawialnych, którzy chcieliby ją przekazywać do sieci.

REKLAMA

REKLAMA


Obecnie aż osiem rodzajów działalności gospodarczej wymaga posiadania koncesji, zaś 20 wpisu do rejestru działalności regulowanej. Łącznie 28 rodzajów działalności gospodarczej w Polsce objętych jest reglamentacją. To nie wszystko, gdyż na prowadzenie 34 rodzajów działalności potrzebne są zezwolenia, licencje i zgody. Wszystkie te ograniczenia stanowią wyjątek od zasady swobodnego podejmowania działalności gospodarczej.


- Reglamentacja działalności gospodarczej została wprawdzie utrzymana również w projekcie przygotowywanej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, ale będzie się odbywała się w myśl zasady obowiązującej w ustawie z 1988 roku prawo działalności gospodarczej. Jeżeli przedsiębiorca spełni wymogi, to otrzyma zezwolenie. Na urzędy udzielające koncesji zostanie nałożony obowiązek przygotowania ujednoliconych formularzy dla wszystkich przedsiębiorców, którzy występują o nie - wyjaśnia Michał Krupiński, wiceminister skarbu państwa.


Formy reglamentacji


Państwo ma niezwykle istotny wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej, gdyż wydaje: koncesje, zezwolenia na prowadzenie działalności regulowanej po uzyskaniu wpisu do rejestru, licencje, które są dokumentami potwierdzającymi uprawnienia do wykonywania zawodu również w formie działalności gospodarczej, oraz inne zezwolenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- W Polsce koncesja występuje obok innych form reglamentacji, natomiast w większości państw UE stanowią jedyną formę nadzoru nad gospodarką - mówi adwokat Bartosz Grohman z kancelarii White&Case.

REKLAMA


- W praktyce z niektórych zezwoleń trudno byłoby zrezygnować, na przykład wydawanych w dziedzinie telekomunikacyjnej. Uważam jednak, że należy wprowadzić model zbliżony do amerykańskiego, w którym każda firma może wejść na rynek, a o jej utrzymaniu się na nim decydowaliby konsumenci - dodał Grohman.


W Polsce warunki wykonywania działalności koncesjonowanej określają przepisy kilku ustaw, a organem koncesyjnym jest minister właściwy ze względu na rodzaj prowadzonej działalności przez przedsiębiorcę.


Natomiast działalność regulowaną przedsiębiorca może prowadzić tylko wówczas, gdy spełnia tzw. szczególne warunki i uzyskał wpis do rejestru działalności regulowanej.


Odmiennym dokumentem od koncesji jest zezwolenie. Może je uzyskać każdy przedsiębiorca, który spełnia określone prawem warunki wykonywania działalności.


Zmienna liczba koncesji


Zakres działalności gospodarczej objętej koncesjonowaniem cały czas jest płynny, ocenia radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy.


- Na przykład pod koniec 1988 roku, gdy dopiero rozwijała się swoboda działalności gospodarczej, i zostały uchwalone przepisy ustawy 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej koncesja była potrzebna tylko do prowadzenia ośmiu rodzajów działalności. Ale już po kilku latach liczba koncesji wzrosła do ponad dwudziestu - przypomina Biernacki.


Natomiast ustawa prawo działalności gospodarczej przewidywała znów zmniejszenie dziedzin objętych koncesją do ośmiu.


Decyduje urzędnik


Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej wyszczególnia dziedziny gospodarki, w których nie można prowadzić firmy bez koncesji. Natomiast szczegółowy zakres i warunki wykonywania działalności podlegającej koncesjonowaniu regulują przepisy odrębnych ustaw. Na przykład: ustawa z 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze reguluje transport lotniczy i wykonywanie usług lotniczych, a ustawa z 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze, m.in. wydobywanie kopalin ze złóż oraz poszukiwanie. W zakresie koncesji wydawanych na podstawie prawa górniczego i geologicznego organem właściwym jest minister właściwy dla ochrony środowiska, a w pewnych przypadkach również marszałek województwa i starosta.


- Nieprecyzyjne przepisy regulujące dokonywanie wyboru ofert podczas przetargów na koncesje powodują, że głos decydujący mają urzędnicy - uważa Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.


Zwraca też uwagę na niejednolite przyczyny odmowy udzielenia koncesji lub ograniczenia jej zakresu.


Zamiast przetargu na koncesję powinno być prowadzone postępowanie wyjaśniające. Umożliwiłoby ono przedsiębiorcy wykazanie wszystkich swoich przymiotów przemawiających za prowadzeniem działalności, o którą się ubiega.


Ustawa nie przewiduje też rozwiązania, by przedsiębiorca mógł wycofać swoją ofertę. Takie sytuacje się zdarzają, gdy np. stracił płynność finansową.


Szersza perspektywa

UNIA

W większości państw UE jedyną formą ograniczania działalności gospodarczej są koncesje. Nie są tam znane takie ograniczenia jak zezwolenia na określoną działalność. W UE istnieje też obowiązek uzyskania pozwolenia na przywóz i wywóz określonych towarów.

Zakazy eksportu lub importu stosowane są przez UE sporadycznie i wiążą się głównie z wykonywaniem rezolucji ONZ lub w przypadkach zaistnienia niebezpieczeństwa dla życia ludzi i zwierząt, ochrony dóbr kultury itp.

USA

W USA nie ma żadnych form ograniczeń przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

W 2006 roku MSWiA wydało:

301 koncesji na usługi ochrony osób i mienia

51 koncesji na wytwarzanie i obrót bronią, amunicją, materiałami wybuchowymi

54 wpisy do rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych

 



Podstawa prawna

l Ustawa z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.).


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA