REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie gospodarczej

REKLAMA

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą będzie rejestrował się w urzędzie skarbowym zamiast w gminie. Wszystkie formalności załatwi w urzędzie w jednym okienku. Rada Ministrów na dzisiejszym posiedzeniu omówi projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przygotowało Ministerstwo Gospodarki.


Przedsiębiorcy od dawna domagali się znowelizowania przepisów ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. nr 173, poz. 1807 ze zm.), a przede wszystkim wprowadzenia zasady tzw. jednego okienka i umożliwienia zawieszania działalności gospodarczej.

Okienko w urzędzie skarbowym

Twórcy projektu zaproponowali, aby przedsiębiorcy, którzy są osobami prawnymi albo jednostkami organizacyjnymi, nadal wpisywali się do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym, natomiast pozostali, czyli osoby fizyczne, rejestrowali się w ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie skarbowym. Natomiast następnie ich dane zostałyby wprowadzone go Centralnej Informacji o Działalności Gospodarczej.
Przedsiębiorca, który rozpoczyna wykonywanie działalności, od razu będzie mógł też złożyć zgłoszenie identyfikacyjne lub aktualizacyjne dotyczące numeru NIP oraz żądanie wpisu do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON) i zgłoszenia płatnika składek do ZUS. Natomiast urząd skarbowy w ciągu trzech dni od dokonania wpisu przekaże wnioski za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do GUS i ZUS razem z informacją o nadaniu przedsiębiorcy numeru NIP i dokonaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców.

Zawieszenie działalności

Autorzy projektu proponują, aby przedsiębiorca mógł zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej jednorazowo na okres nie krótszy niż 10 kolejnych dni i łącznie nie dłużej niż na 303 dni kalendarzowe w jednym roku kalendarzowym. W tym celu będzie musiał złożyć w organie prowadzącym rejestr przedsiębiorców wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców informacji o zawieszeniu działalności gospodarczej albo złożyć do naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie aktualizacyjne dotyczące zawieszenia, tej działalności. W czasie gdy prowadzenie działalności gospodarczej będzie zawieszone, przedsiębiorca nie będzie mógł wykonywać żadnych czynności związanych na przykład ze sprzedażą i oferowaniem towarów i usług. Natomiast będzie mógł wykonywać czynności związane z zabezpieczeniem i zachowaniem źródła przychodów, na przykład zatrudniać w niezbędnym zakresie pracowników, przyjmować należności i regulować zobowiązania, które powstały jeszcze przed zawieszeniem wykonywania działalności.

– Brak ustawowej definicji zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nastręcza przedsiębiorcom wiele trudności – mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. Jego zdaniem rządowy projekt zawiera znacznie lepszą regulację dotyczącą tej kwestii niż projekt poselski mniej korzystny dla gospodarki i przedsiębiorczości. Projekty poselskie umożliwiają zawieszenie działalności gospodarczej jedynie przedsiębiorcom, którzy nie zatrudniają pracowników, czyli dotyczyć będą bardzo wąskiej grupy podmiotów. Taka regulacja może doprowadzić do patologii i poszerzenia szarej strefy.

PROPOZYCJE ZMIAN
Plusy
• Możliwość zawieszenia działalności gospodarczej uchroni wiele firm przed bankructwem
• Wprowadzenie zasady jednego okienka przyspieszy rozpoczęcie działalności przez przedsiębiorcę
Minusy
• Obowiązek wskazania daty zakończenia zawieszenia działalności już w momencie składania wniosku, co często z przyczyn losowych może być niemożliwe
• Utrzymanie dwóch odrębnych rejestrów: dla osób fizycznych oraz dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA