| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Europejski znak Ecolabel dla polskich firm

Europejski znak Ecolabel dla polskich firm

Polskie firmy, które chcą podnieść swój prestiż i wzmocnić markę, mogą poddać się certyfikacji lub wprowadzać ekologiczne systemy zarządzania. Oprócz popularnych ISO i EMAS, można teraz uzyskać także europejski znak ekologiczny (Ecolabel).

Ecolabel istnieje w Unii Europejskiej od 1992 r. (wprowadzony rozporządzeniem EWG/880/92) i ma promować wyroby, które spełniają rygorystyczne normy ekologiczne. Firmy, które uzyskają certyfikat dla swoich konkretnych wyrobów, mają prawo oznaczać je charakterystycznym znakiem – zielonym kwiatkiem z niebieskimi gwiazdkami i stylizowaną literą „E”. Certyfikacja jest dobrowolna. Firma, która uzyska Ecolabel, może umieszczać znak na wyrobach (lub na materiałach reklamowych), którym przyznano prawo do stosowania tego oznaczenia. Wyroby, dla których można uzyskać Ecolabel, to m.in. materace, komputery osobiste i przenośne, telewizory, buty, zmywarki do naczyń, chłodziarki, odkurzacze, pralki, ubrania, pościel, farby i lakiery, twarde pokrycia podłogowe, różne środki czyszczące, papier toaletowy, papier do ksero itp. Ecolabel można też uzyskać dla usług hotelarskich.
Unijny ekoznak uzyskała już pierwsza polska firma. Jest to „Xero Flor w Polsce” Sp. z o.o., która dostała certyfikat dla mat wegetacyjnych do ekstensywnego zazieleniania dachów. Formalności związane z uzyskaniem certyfikatu załatwia się w Polskim Centrum Badań i Certyfikacji (PCBC). Co powinny zrobić firmy, które chcą uzyskać oznaczenie dla swoich wyrobów? Trzeba najpierw sprawdzić, czy określona grupa wyrobów jest objęta systemem ekologicznego oznaczenia. Warto wiedzieć, że wnioski o przyznanie oznaczenia mogą składać producenci oraz firmy usługowe. Handlowcy mogą również ubiegać się o Ecolabel, ale tylko na wyroby sprzedawane pod ich marką. Firmy, które produkują swoje wyroby w Polsce, składają wniosek o Ecolabel w PCBC. Jeśli wyrób jest wytwarzany poza Europą, to można skorzystać z usług PCBC, o ile wyrób będzie sprzedawany w Polsce.
Informacje w internecie
Polskie Centrum Badań i Certyfikacji – na stronie internetowej PCBC można znaleźć dokładne informacje na temat Ecolabel, opis procedury aplikacyjnej, szczegółowe wymagania dla poszczególnych grup wyrobów itd. (www.pcbc.gov.pl).
Serwis Eko-Net – internetowy serwis poświęcony ochronie środowiska w biznesie tworzony przez pracowników Politechniki Gdańskiej. Tam można znaleźć m.in. informacje o różnych „zielonych” certyfikatach i systemach zarządzania, w tym ISO 14001, EMAS itd. (www.eko-net.pl).
Unia Europejska – oficjalny serwis internetowy UE, dokładne informacje zwłaszcza na temat Ecolabel, ale też EMAS (www.europa.eu.int).
Michał Kosiarski


Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK