| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ordynacja podatkowa - zmiany od 1 stycznia 2005 r.

Ordynacja podatkowa - zmiany od 1 stycznia 2005 r.

1 stycznia 2005 roku wejdą w życie zmiany do ustawy - Ordynacja podatkowa. Polegają o­ne na zmianie zasad wydawania przez organy podatkowe interpretacji obowiązujących przepisów i na wprowadzeniu przepisów regulujących szczegółowe zasady wymiany informacji o przychodach z oszczędności.

Od 1 stycznia 2005 r. będzie także obowiązywać nowa kwota określająca wartość składników zbywanego majątku, powodująca, że nabywca tego majątku może ponosić odpowiedzialność podatkową solidarnie ze zbywcą, i nowa kwota określająca wartość poszczególnych składników majątku podatnika, na których Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje zastaw skarbowy.
Udzielanie interpretacji przepisów przez organy podatkowe
Od 1stycznia 2005 r., na mocy przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej organy podatkowe będą miały obowiązek wydawania pisemnych interpretacji prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników (płatników, inkasentów). Udzielenie interpretacji będzie następowało w drodze postanowienia, na które będzie można wnieść zażalenie. Najważniejsze jest jednak to, że zastosowanie się przez podatnika do wydanej w jego sprawie interpretacji nie będzie mogło mu szkodzić, a ponadto niewydanie przez organ postanowienia w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku będzie oznaczało, że organ ten jest związany stanowiskiem podatnika zawartym w tym wniosku.
Wymiana informacji o przychodach z oszczędności
Kolejna zmiana do ordynacji podatkowej została wprowadzona ustawą z 20 kwietnia 2004 r. Ustawa ta ustanowiła obowiązek przekazywania informacji o przychodach z tytułu oszczędności przez wszystkie podmioty wypłacające takie przychody (dochody) na rzecz odbiorcy mającego miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w niektórych (wymienionych w nowych przepisach) państwach.

Podmiot wypłacający przychody (dochody) z oszczędności ma obowiązek przekazać imienną informację odbiorcy, któremu je wypłaca, oraz urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych. Informacja o przychodach (dochodach) z oszczędności zebrana przez urzędy skarbowe będzie przekazywana do Ministerstwa Finansów i wysyłana do właściwych władz państwa rezydencji odbiorcy. W związku z koniecznością stworzenia podstawy prawnej do przekazywania tej informacji w dziale VIIa ordynacji podatkowej dodano rozdział „Szczegółowe zasady wymiany informacji o przychodach (dochodach) z oszczędności”.
Informacje te mają być przekazywane przynajmniej raz w roku w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od zakończenia roku podatkowego podmiotu wpłacającego.

Nowe kwoty i kary określone w ordynacji podatkowej
Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje z tytułu zobowiązań podatkowych, zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę od tych zaległości zastaw skarbowy na wszystkich będących własnością podatnika oraz stanowiących współwłasność łączną podatnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych. Zastaw skarbowy może być ustanowiony tylko na takich rzeczach (prawach majątkowych), których wartość w dniu ustanowienia zastawu jest równa lub większa niż kwota ogłaszana co roku przez Ministra Finansów. W 2005 r. wynosi ona 10 200 zł (w 2004 r. – 10 000 zł).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK