| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ordynacja podatkowa - zmiany od 1 stycznia 2005 r.

Ordynacja podatkowa - zmiany od 1 stycznia 2005 r.

1 stycznia 2005 roku wejdą w życie zmiany do ustawy - Ordynacja podatkowa. Polegają o­ne na zmianie zasad wydawania przez organy podatkowe interpretacji obowiązujących przepisów i na wprowadzeniu przepisów regulujących szczegółowe zasady wymiany informacji o przychodach z oszczędności.

Od 1 stycznia 2005 r. będzie także obowiązywać nowa kwota określająca wartość składników zbywanego majątku, powodująca, że nabywca tego majątku może ponosić odpowiedzialność podatkową solidarnie ze zbywcą, i nowa kwota określająca wartość poszczególnych składników majątku podatnika, na których Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje zastaw skarbowy.
Udzielanie interpretacji przepisów przez organy podatkowe
Od 1stycznia 2005 r., na mocy przepisów wprowadzających ustawę o swobodzie działalności gospodarczej organy podatkowe będą miały obowiązek wydawania pisemnych interpretacji prawa podatkowego w indywidualnych sprawach podatników (płatników, inkasentów). Udzielenie interpretacji będzie następowało w drodze postanowienia, na które będzie można wnieść zażalenie. Najważniejsze jest jednak to, że zastosowanie się przez podatnika do wydanej w jego sprawie interpretacji nie będzie mogło mu szkodzić, a ponadto niewydanie przez organ postanowienia w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku będzie oznaczało, że organ ten jest związany stanowiskiem podatnika zawartym w tym wniosku.
Wymiana informacji o przychodach z oszczędności
Kolejna zmiana do ordynacji podatkowej została wprowadzona ustawą z 20 kwietnia 2004 r. Ustawa ta ustanowiła obowiązek przekazywania informacji o przychodach z tytułu oszczędności przez wszystkie podmioty wypłacające takie przychody (dochody) na rzecz odbiorcy mającego miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w niektórych (wymienionych w nowych przepisach) państwach.

Podmiot wypłacający przychody (dochody) z oszczędności ma obowiązek przekazać imienną informację odbiorcy, któremu je wypłaca, oraz urzędowi skarbowemu właściwemu dla opodatkowania osób zagranicznych. Informacja o przychodach (dochodach) z oszczędności zebrana przez urzędy skarbowe będzie przekazywana do Ministerstwa Finansów i wysyłana do właściwych władz państwa rezydencji odbiorcy. W związku z koniecznością stworzenia podstawy prawnej do przekazywania tej informacji w dziale VIIa ordynacji podatkowej dodano rozdział „Szczegółowe zasady wymiany informacji o przychodach (dochodach) z oszczędności”.
Informacje te mają być przekazywane przynajmniej raz w roku w terminie nieprzekraczającym 6 miesięcy od zakończenia roku podatkowego podmiotu wpłacającego.

Nowe kwoty i kary określone w ordynacji podatkowej
Skarbowi Państwa i jednostkom samorządu terytorialnego przysługuje z tytułu zobowiązań podatkowych, zaległości podatkowych i odsetek za zwłokę od tych zaległości zastaw skarbowy na wszystkich będących własnością podatnika oraz stanowiących współwłasność łączną podatnika i jego małżonka rzeczach ruchomych oraz zbywalnych prawach majątkowych. Zastaw skarbowy może być ustanowiony tylko na takich rzeczach (prawach majątkowych), których wartość w dniu ustanowienia zastawu jest równa lub większa niż kwota ogłaszana co roku przez Ministra Finansów. W 2005 r. wynosi ona 10 200 zł (w 2004 r. – 10 000 zł).
reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK