| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od przyszłego roku handel limitami na zanieczyszczenia

Od przyszłego roku handel limitami na zanieczyszczenia

Około tysiąca polskich firm, reprezentujących największe gałęzie przemysłu, będzie mogło od przyszłego roku sprzedawać i kupować niewykorzystane limity na emisję dwutlenku węgla. Na międzynarodowy rynek w ciągu trzech lat może trafić z polskich firm ponad 85 mln ton dwutlenku węgla, które według dzisiejszych stawek warte są ok. 765 mln euro.

W najbliższych dniach Sejm zajmie się rządowym projektem ustawy o handlu emisjami, która musi być przyjęta przed końcem roku. Prawdopodobnie dopiero w styczniu przedsiębiorstwa będą mogły wystąpić o pozwolenia na emisje, za nie będą musiały zapłacić ok. 63 mln zł. Komisja Europejska musi również zatwierdzić limity na emisję dwutlenku węgla dla poszczególnych firm, które zostały zaproponowane w planie alokacji uprawnień (według propozycji przesłanych do Komisji Europejskiej około tysiąca polskich firm objętych systemem otrzyma uprawnienia na emisję ok. 858 mln ton dwutlenku węgla w ciągu trzech lat).


Według szacunków Ministerstwa Środowiska na rynek trafi nadwyżka, czyli ok. 10 – 15 proc. uprawnień.


Konieczne jest także uruchomienie systemu monitorowania emisji. Ciągle nie wiadomo, kto będzie pełnił funkcję krajowego administratora systemu, na powołanie którego przewidziano w tym roku. 100 tys. zł. Uruchomienie krajowego systemu rejestru uprawnień i jego funkcjonowanie w przyszłym roku będzie kosztować 250 tys. zł. Z tytułu handlu emisjami do budżetu wpłynie co najmniej 76 mln zł z tytułu opłat skarbowych od firm. Poza tym od każdej sprzedanej tony firmy zapłacą podatek, co roku będą musiały także wnieść opłatę za weryfikację rocznych raportów, za które stawki w Europie wynoszą ok. 2 tys. euro.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK