| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym

Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym

Potrącenie ustawowe (oraz umowne) pełni ważną funkcję w obrocie gospodarczym. Pozwala bowiem na kompensacje wzajemnych wierzytelności bez konieczności spełniania każdego ze świadczeń osobno.

Szczególne znaczenie ma ono w ramach obrotu profesjonalnego, gdzie przedsiębiorcy, pozostający w stałych stosunkach, decydują się na taką formę rozliczeń z powodów ekonomiki. Instytucja potrącenia ustawowego została uregulowana przepisami art. 498-505 kodeksu cywilnego. Na to nakładają się specyficzne obostrzenia zawarte w prawie upadłościowym i naprawczym.

Swoistość regulacji Ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze, w zakresie potrącenia, wynika bezpośrednio z jej funkcji. Jest nią przede wszystkim: ochrona masy upadłościowej, ochrona interesów wierzycieli upadłego oraz proporcjonalne zaspokojenie interesów każdego z nich.

Polecamy: Czy podwykonawca może żądać zapłaty od inwestora?

Przywilej wierzyciela, w postaci potrącenia, pozwala mu z kolei na zaspokojenie jego interesu z pominięciem reguł procedury upadłościowej. Z tego też względu potrącenie w stosunku do upadłego musi mieścić się w ramach pewnego rygoru, który zapobiega uszczupleniu masy upadłościowej oraz nierównomiernemu i dyskryminującemu zaspokojeniu niektórych wierzycieli.

Sporny jest charakter przepisów prawa upadłościowego wobec ogólnej regulacji Kodeksu Cywilnego. Jeden z poglądów przyznaje im status lex specialis (przepisów szczególnych). Wydaje się jednak, że należy je traktować jako dodatkowe ograniczenia dopuszczalności potrącenia, które powinno spełnić wszystkie przesłanki z art. 498-505 k.c.

Obostrzenia przewidziane w prawie upadłościowym dotyczą dwóch zagadnień. Pierwsze z nich wyłączają pewne sytuacje z możliwości zastosowania potrącenia, biorąc pod uwagę ramy czasowe jego dokonania. Drugie z kolei nakładają dodatkowe obowiązki i ograniczają rozmiar potrącenia.

Najważniejszymi z punktu widzenia wyłączenia dopuszczalności potrącenia są przepisy art. 93 i 94 UPUiN. Treść art. 95 jest następująca: „Potrącenie nie jest dopuszczalne, jeżeli wierzyciel stał się dłużnikiem upadłego po dniu ogłoszenia upadłości”.

Polecamy: Jakie warunki decydują o ważności umowy przedwstępnej?

Oznacza to w praktyce, że w przypadkach gdy dług wierzyciela upadłego powstał po ogłoszeniu upadłości (a więc wierzytelność upadłego wchodzi do masy upadłościowej), skorzystanie z konstrukcji potrącenia jest niedopuszczalne.

Przepis powyższy nie ma z kolei zastosowania do sytuacji odwrotnej, tj. gdy dłużnik upadłego (dług powstały przed ogłoszeniem upadłości) stał się jego wierzycielem już po ogłoszeniu upadłości.

Czytaj także

Ekspert:

Marek Pasiński

Radca prawny

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym
Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK