| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym

Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym

Potrącenie ustawowe (oraz umowne) pełni ważną funkcję w obrocie gospodarczym. Pozwala bowiem na kompensacje wzajemnych wierzytelności bez konieczności spełniania każdego ze świadczeń osobno.

Szczególne znaczenie ma ono w ramach obrotu profesjonalnego, gdzie przedsiębiorcy, pozostający w stałych stosunkach, decydują się na taką formę rozliczeń z powodów ekonomiki. Instytucja potrącenia ustawowego została uregulowana przepisami art. 498-505 kodeksu cywilnego. Na to nakładają się specyficzne obostrzenia zawarte w prawie upadłościowym i naprawczym.

Swoistość regulacji Ustawy Prawo Upadłościowe i Naprawcze, w zakresie potrącenia, wynika bezpośrednio z jej funkcji. Jest nią przede wszystkim: ochrona masy upadłościowej, ochrona interesów wierzycieli upadłego oraz proporcjonalne zaspokojenie interesów każdego z nich.

Polecamy: Czy podwykonawca może żądać zapłaty od inwestora?

Przywilej wierzyciela, w postaci potrącenia, pozwala mu z kolei na zaspokojenie jego interesu z pominięciem reguł procedury upadłościowej. Z tego też względu potrącenie w stosunku do upadłego musi mieścić się w ramach pewnego rygoru, który zapobiega uszczupleniu masy upadłościowej oraz nierównomiernemu i dyskryminującemu zaspokojeniu niektórych wierzycieli.

Sporny jest charakter przepisów prawa upadłościowego wobec ogólnej regulacji Kodeksu Cywilnego. Jeden z poglądów przyznaje im status lex specialis (przepisów szczególnych). Wydaje się jednak, że należy je traktować jako dodatkowe ograniczenia dopuszczalności potrącenia, które powinno spełnić wszystkie przesłanki z art. 498-505 k.c.

Obostrzenia przewidziane w prawie upadłościowym dotyczą dwóch zagadnień. Pierwsze z nich wyłączają pewne sytuacje z możliwości zastosowania potrącenia, biorąc pod uwagę ramy czasowe jego dokonania. Drugie z kolei nakładają dodatkowe obowiązki i ograniczają rozmiar potrącenia.

Najważniejszymi z punktu widzenia wyłączenia dopuszczalności potrącenia są przepisy art. 93 i 94 UPUiN. Treść art. 95 jest następująca: „Potrącenie nie jest dopuszczalne, jeżeli wierzyciel stał się dłużnikiem upadłego po dniu ogłoszenia upadłości”.

Polecamy: Jakie warunki decydują o ważności umowy przedwstępnej?

Oznacza to w praktyce, że w przypadkach gdy dług wierzyciela upadłego powstał po ogłoszeniu upadłości (a więc wierzytelność upadłego wchodzi do masy upadłościowej), skorzystanie z konstrukcji potrącenia jest niedopuszczalne.

Przepis powyższy nie ma z kolei zastosowania do sytuacji odwrotnej, tj. gdy dłużnik upadłego (dług powstały przed ogłoszeniem upadłości) stał się jego wierzycielem już po ogłoszeniu upadłości.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Marek Pasiński

Radca prawny

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym
Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK