| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Co się dzieje gdy pełnomocnik przekroczy granicę umocowania?

Co się dzieje gdy pełnomocnik przekroczy granicę umocowania?

Czynności prawne, w tym również zawieranie umów strona może dokonywać samodzielnie bądź tez przez umocowanego w celu tym pełnomocnika. Czynność dokonana przez pełnomocnika pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Ważnym jest dla pełnej skuteczność umowy zawartej przez pełnomocnika, aby ten działał w granicach umocowania.

Co się dzieje z umową, gdy pełnomocnik przy jej zawieraniu przekroczył granice umocowania?

Pełnomocnik, który działając na rzecz swojego mocodawcy przekroczy granice umocowania działa wtedy jako tzw. rzekomy pełnomocnik. Należy jednak pamiętać, że umowa zawarta w ten sposób nie jest jednak nieważna. Umowa taka może być w pełni ważną umową, ale wszystko zależy od tego czy osoba, w imieniu której umowa została zawarta zgodzi się na to. Zatem pomimo, iż pełnomocnik działał z przekroczeniem granic umocowania, zawarta przez niego umowa staje się umową ważną w przypadku potwierdzenia jej przez mocodawcę. Ta sama reguła odnosi się do sytuacji gdy osoba działająca jako pełnomocnik przy zawieraniu umowy ,w ogóle nie ma żadnego pełnomocnictwa.

Przeczytaj koniecznie: Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

W jaki sposób potwierdzić umowę zawartą przez rzekomego pełnomocnika?

Strona która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem, powinna zwrócić się do osoby w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik aby osoba ta potwierdziła zawarcie umowy. Dodatkowo, strona, która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem powinna wyznaczyć drugiej stronie odpowiedni termin do potwierdzenia tej umowy. Jeżeli umowa przez drugą stronę zostanie potwierdzona – staje się umową ważną od samego początku.

Zobacz także: Czy można zrezygnować z wykonywania umów ?

Co gdy umowa nie zostanie potwierdzona?

W takim przypadku, ten kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest oczywiście do zwrotu tego co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, co więcej Kodeks cywilny przewiduje obowiązek naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, ze zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.

Umowa została zawarta z rzekomym pełnomocnikiem. Strona postanowiła zwrócić się do osoby w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik, o potwierdzenie tej umowy. Umowa została potwierdzona co miało miejsce dopiero po upływie 3 miesięcy. Od kiedy należy uznać, że umowa ta jest ważna. Umowa staje się ważna od samego początku tj. od chwili jej zawarcia, a nie z chwilą jej potwierdzenia.

Strona, która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem będzie mogła domagać się naprawienia szkody jaką przez to poniosła, ale jedynie w przypadku, gdy nie wiedziała o braku umocowania pełnomocnika lub przekroczeniu zakresu tego umocowania. W przypadku spółek wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego z odpisu z tego rejestru dowiemy się o osobach i sposobie w jaki dana spółka może ustanowić pełnomocnika. W przypadku spółki cywilnej, o tym kto może udzielać pełnomocnictw stanowi umowa spółki, w innym zaś przypadku – każdy ze wspólników spółki cywilnej jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach w jakich uprawniony jest do prowadzenia jej spraw. Sytuacji niejasnych nie ma natomiast w przypadku przedsiębiorcy wpisanego do ewidencji działalności gospodarczej.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strona która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem, powinna zwrócić się do osoby w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik aby osoba ta potwierdziła zawarcie umowy.
Strona która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem, powinna zwrócić się do osoby w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik aby osoba ta potwierdziła zawarcie umowy.

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK