| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Co się dzieje gdy pełnomocnik przekroczy granicę umocowania?

Co się dzieje gdy pełnomocnik przekroczy granicę umocowania?

Czynności prawne, w tym również zawieranie umów strona może dokonywać samodzielnie bądź tez przez umocowanego w celu tym pełnomocnika. Czynność dokonana przez pełnomocnika pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. Ważnym jest dla pełnej skuteczność umowy zawartej przez pełnomocnika, aby ten działał w granicach umocowania.

Co się dzieje z umową, gdy pełnomocnik przy jej zawieraniu przekroczył granice umocowania?

Pełnomocnik, który działając na rzecz swojego mocodawcy przekroczy granice umocowania działa wtedy jako tzw. rzekomy pełnomocnik. Należy jednak pamiętać, że umowa zawarta w ten sposób nie jest jednak nieważna. Umowa taka może być w pełni ważną umową, ale wszystko zależy od tego czy osoba, w imieniu której umowa została zawarta zgodzi się na to. Zatem pomimo, iż pełnomocnik działał z przekroczeniem granic umocowania, zawarta przez niego umowa staje się umową ważną w przypadku potwierdzenia jej przez mocodawcę. Ta sama reguła odnosi się do sytuacji gdy osoba działająca jako pełnomocnik przy zawieraniu umowy ,w ogóle nie ma żadnego pełnomocnictwa.

Przeczytaj koniecznie: Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

W jaki sposób potwierdzić umowę zawartą przez rzekomego pełnomocnika?

Strona która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem, powinna zwrócić się do osoby w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik aby osoba ta potwierdziła zawarcie umowy. Dodatkowo, strona, która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem powinna wyznaczyć drugiej stronie odpowiedni termin do potwierdzenia tej umowy. Jeżeli umowa przez drugą stronę zostanie potwierdzona – staje się umową ważną od samego początku.

Zobacz także: Czy można zrezygnować z wykonywania umów ?

Co gdy umowa nie zostanie potwierdzona?

W takim przypadku, ten kto zawarł umowę w cudzym imieniu, obowiązany jest oczywiście do zwrotu tego co otrzymał od drugiej strony w wykonaniu umowy, co więcej Kodeks cywilny przewiduje obowiązek naprawienia szkody, którą druga strona poniosła przez to, ze zawarła umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.

Umowa została zawarta z rzekomym pełnomocnikiem. Strona postanowiła zwrócić się do osoby w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik, o potwierdzenie tej umowy. Umowa została potwierdzona co miało miejsce dopiero po upływie 3 miesięcy. Od kiedy należy uznać, że umowa ta jest ważna. Umowa staje się ważna od samego początku tj. od chwili jej zawarcia, a nie z chwilą jej potwierdzenia.

Strona, która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem będzie mogła domagać się naprawienia szkody jaką przez to poniosła, ale jedynie w przypadku, gdy nie wiedziała o braku umocowania pełnomocnika lub przekroczeniu zakresu tego umocowania. W przypadku spółek wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego z odpisu z tego rejestru dowiemy się o osobach i sposobie w jaki dana spółka może ustanowić pełnomocnika. W przypadku spółki cywilnej, o tym kto może udzielać pełnomocnictw stanowi umowa spółki, w innym zaś przypadku – każdy ze wspólników spółki cywilnej jest umocowany do reprezentowania spółki w takich granicach w jakich uprawniony jest do prowadzenia jej spraw. Sytuacji niejasnych nie ma natomiast w przypadku przedsiębiorcy wpisanego do ewidencji działalności gospodarczej.

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Strona która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem, powinna zwrócić się do osoby w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik aby osoba ta potwierdziła zawarcie umowy.
Strona która zawarła umowę z rzekomym pełnomocnikiem, powinna zwrócić się do osoby w imieniu której działał rzekomy pełnomocnik aby osoba ta potwierdziła zawarcie umowy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant - Eksperci

Vaillant - producent pieców, kotłów olejowych, kotłów gazowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK