| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Zmiany kodeksu spółek handlowych dotyczące spółek akcyjnych

Zmiany kodeksu spółek handlowych dotyczące spółek akcyjnych

W sierpniu 2009 został znowelizowany kodeks spółek handlowych- nadając nowe uprawnienia akcjonariuszom spółek niepublicznych (nie notowanych na giełdzie) w zakresie zwoływania walnego zgromadzenia i przedstawiania projektów uchwał.

Nowelizacja

Ustawodawca wykonując obowiązek implementacji do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r., wprowadził doniosłe zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych, w zakresie walnego zgromadzenia spółki akcyjnej.

Wprowadzone zmiany zaczęły obowiązywać od 03 sierpnia 2009r. i w głównej mierze dotyczą spółek publicznych, jednakże niektóre z nich dokonały reformy w także w regulacjach odnoszących się do prywatnych spółek akcyjnych. Zamiarem prawodawcy unijnego było stworzenie warunków umożliwiających wywieranie większego wpływu na zarząd lub większościowego akcjonariusza spółki akcyjnej, przez drobnych akcjonariuszy (w przypadku spółek prywatnych) lub akcjonariat rozproszony (w przypadku spółek publicznych).

Zobacz: Jak wygląda procedura w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranych wypłat w spółce akcyjnej?

Powołane instytucje prawne tworzą nowoczesne normy paneuropejskie w prawie spółek, które wyprzedzają dotychczasowe rozwiązania funkcjonujące w Polsce w ramach pojęcia ładu korporacyjnego. Przyjęte zmiany są na tyle nowatorskie, że wymuszają zmiany także w katalogu dobrych praktyk spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadzonych niedawno, bo w lipcu 2007r.

Reforma przepisów w zakresie obejmującym wszystkie spółki akcyjne (czyli z uwzględnieniem spółek niepublicznych), dotyczy m.in. takich uprawnień akcjonariuszy jak:

  • wprowadzanie zmian i uzupełnień do porządku obrad WZA (dotychczas przepis martwy),
  • przedstawiania przez akcjonariuszy własnych projektów uchwał przewidzianych porządkiem obrad,
  • wykonywania prawa głosu,
  • prawo do informacji o spółce.

Ponadto zmianie uległy kompetencje do zwoływania WZA, a także zasady kierowania do zarządu żądania zwołania WZA, przez akcjonariuszy mniejszościowych.
Warto odnotować, że żądania akcjonariuszy mniejszościowych mogą być kierowane do zarządu spółki także w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia aktywność korporacyjną drobnym akcjonariuszom, a w szczególności tym, którzy przebywają zagranicą.

Zobacz: Czy istnieje możliwość nałożenia na akcjonariusza dodatkowego obowiązku?

Zwoływanie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy

W brzmieniu obowiązującym do 03 sierpnia b.r. kodeks spółek handlowych nie przewidywał możliwości proponowania przez akcjonariuszy własnych projektów uchwał.

Teraz w zmienionym art.401 §1 Kodeksu spółek handlowych, akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą nie tylko żądać umieszczenia własnych propozycji w porządku obrad, ale także zgłaszać własne projekty uchwały dotyczących proponowanego punktu w porządku obrad.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawodawca wykonując obowiązek implementacji do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r., wprowadził doniosłe zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych.
Ustawodawca wykonując obowiązek implementacji do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r., wprowadził doniosłe zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych.

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »