| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Zmiany kodeksu spółek handlowych dotyczące spółek akcyjnych

Zmiany kodeksu spółek handlowych dotyczące spółek akcyjnych

W sierpniu 2009 został znowelizowany kodeks spółek handlowych- nadając nowe uprawnienia akcjonariuszom spółek niepublicznych (nie notowanych na giełdzie) w zakresie zwoływania walnego zgromadzenia i przedstawiania projektów uchwał.

Nowelizacja

Ustawodawca wykonując obowiązek implementacji do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r., wprowadził doniosłe zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych, w zakresie walnego zgromadzenia spółki akcyjnej.

Wprowadzone zmiany zaczęły obowiązywać od 03 sierpnia 2009r. i w głównej mierze dotyczą spółek publicznych, jednakże niektóre z nich dokonały reformy w także w regulacjach odnoszących się do prywatnych spółek akcyjnych. Zamiarem prawodawcy unijnego było stworzenie warunków umożliwiających wywieranie większego wpływu na zarząd lub większościowego akcjonariusza spółki akcyjnej, przez drobnych akcjonariuszy (w przypadku spółek prywatnych) lub akcjonariat rozproszony (w przypadku spółek publicznych).

Zobacz: Jak wygląda procedura w sprawie zwrotu nieprawidłowo pobranych wypłat w spółce akcyjnej?

Powołane instytucje prawne tworzą nowoczesne normy paneuropejskie w prawie spółek, które wyprzedzają dotychczasowe rozwiązania funkcjonujące w Polsce w ramach pojęcia ładu korporacyjnego. Przyjęte zmiany są na tyle nowatorskie, że wymuszają zmiany także w katalogu dobrych praktyk spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wprowadzonych niedawno, bo w lipcu 2007r.

Reforma przepisów w zakresie obejmującym wszystkie spółki akcyjne (czyli z uwzględnieniem spółek niepublicznych), dotyczy m.in. takich uprawnień akcjonariuszy jak:

  • wprowadzanie zmian i uzupełnień do porządku obrad WZA (dotychczas przepis martwy),
  • przedstawiania przez akcjonariuszy własnych projektów uchwał przewidzianych porządkiem obrad,
  • wykonywania prawa głosu,
  • prawo do informacji o spółce.

Ponadto zmianie uległy kompetencje do zwoływania WZA, a także zasady kierowania do zarządu żądania zwołania WZA, przez akcjonariuszy mniejszościowych.
Warto odnotować, że żądania akcjonariuszy mniejszościowych mogą być kierowane do zarządu spółki także w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie znacząco ułatwia aktywność korporacyjną drobnym akcjonariuszom, a w szczególności tym, którzy przebywają zagranicą.

Zobacz: Czy istnieje możliwość nałożenia na akcjonariusza dodatkowego obowiązku?

Zwoływanie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy

W brzmieniu obowiązującym do 03 sierpnia b.r. kodeks spółek handlowych nie przewidywał możliwości proponowania przez akcjonariuszy własnych projektów uchwał.

Teraz w zmienionym art.401 §1 Kodeksu spółek handlowych, akcjonariusz lub akcjonariusze reprezentujący co najmniej jedną dwudziestą kapitału zakładowego mogą nie tylko żądać umieszczenia własnych propozycji w porządku obrad, ale także zgłaszać własne projekty uchwały dotyczących proponowanego punktu w porządku obrad.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustawodawca wykonując obowiązek implementacji do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r., wprowadził doniosłe zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych.
Ustawodawca wykonując obowiązek implementacji do prawa polskiego postanowień dyrektywy 2007/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 11 lipca 2007 r., wprowadził doniosłe zmiany w przepisach kodeksu spółek handlowych.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jan Bijas

Dyrektor Generalny Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK