| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Wkłady w spółkach osobowych

Wkłady w spółkach osobowych

Istnieje różnica między wkładami wnoszonymi w spółkach osobowych oraz w spółkach kapitałowych, przy czym zarówno wkłady w spółkach kapitałowych jak i osobowych cechuje to, że muszą mieć określoną wartość księgową. Oznacza to, że muszą one znaleźć odzwierciedlenie w tzw. księgach handlowych każdej spółki.

W spółkach osobowych, w przeciwieństwie do spółek kapitałowych, wkładem do spółki może być również świadczenie usług na rzecz spółki np. obsługa prawna spółki bądź świadczenie pracy. W spółkach osobowych przy wnoszeniu wkładów do spółek wspólnicy korzystają z pełnej swobody przy ustalaniu co jest przedmiotem wkładu, oraz czy wnoszą je na własność czy tylko do korzystania. Istnieje w tym przypadku domniemanie, że przy wnoszeniu wkładu wnosi się go na własność, zaś w spółkach kapitałowych istnieją bezwzględnie obowiązujące przepisy dotyczące wnoszenia wkładów i ich szacowania, minimalnej wysokości kapitału i terminu wnoszenia.

Sporządzona została umowa spółki jawnej, wspólnik wnosi w formie wkładu świadczenie usług prawnych do tej spółki. W umowie wówczas należy napisać, iż wspólnik A wnosi tytułem wkładu do spółki świadczoną pracę czy świadczone usługi prawne na rzecz spółki, które to zostają wycenione na wartość 1 000 zł czy 10 000 zł w skali roku obrotowego.

Różnica pomiędzy wkładami a udziałami

Przez udział wspólnika w spółce rozumiemy wiązkę uprawnień i obowiązków wspólnika, a także jego udział w startach i zyskach. Tylko w spółce akcyjnej udział wspólnika akcjonariusza określa dokument zwany akcją (papier wartościowy). Problem współudziału istnieje szczególnie w spółkach osobowych, w których majątek spółki - to co wspólnicy wnoszą w formie udziałów jak i to co spółka wypracowała, stanowi wspólność łączną. Nie można tutaj mówić, że istnieje wyodrębniona wiązka uprawnień poszczególnych wspólników, dlatego też operuje się pojęciem wkładu w kapitale spółki dla poszczególnych wspólników. Wykazuje się to poprzez prowadzenie odpowiednich zapisów w księgach handlowych.

Przeczytaj także: Kto może prowadzić sprawy w spółce osobowej?

W księgach handlowych wkład do kapitału zakładowego dla poszczególnych wspólników jest zaznaczony. Wkład ten w kapitale spółki jest wielkością zmienną, za każdy rok obrotowy jest to wartość inna.

Przykładowo jeżeli wnosi się do spółki środki trwałe to podlegają one tzw. amortyzacji co oznacza, że w czasie trwania amortyzacji odpisuje się ich wartość, czyli zmniejsza się ich wartość i tą różnicę między zmniejszeniem wartości tego środka trwałego, a tym co wpisano do ksiąg spółki jako udział pokrywa się z zysku po każdym roku obrotowym.

Polecamy serwis Odszkodowania

Aportem do spółki jest wszelkie mienie pochodzące z majątku wspólnika bądź osoby trzeciej mające wymierną wartość rynkową (księgową). Oznacza to, że istnieje możliwość jego wykazywania w aktywach spółki i mienie to jest przydatne dla celów spółki. Aportami wnoszonymi do spółki muszą być prawa zbywalne (niezbywalne to te prawa, których obrót został wyłączony przez przepisy). Z zasady zbywalne są – prawa majątkowe, natomiast prawa osobiste z zasady są niezbywalne, chyba że przepis stanowi inaczej. Majątkowymi prawami niezbywalnymi są dla przykładu użytkowanie, służebności osobiste, dożywocie.

Autorka artykułu jest prawnikiem, specjalistą w zakresie prawa prasowego, gospodarczego, autorskiego oraz własności przemysłowej - kancelaria@mbrzozowska.pl, www.mbrzozowska.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olimpia Bronowicka

Rzecznik prasowy Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »