| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Wypłacanie świadczeń po śmierci pracownika

Wypłacanie świadczeń po śmierci pracownika

Po śmierci pracownika jego najbliższym należą się odpowiednie świadczenia. Komu i na podstawie jakich dokumentów należy wypłacić świadczenia po śmierci pracownika?

 

Z chwilą śmierci pracownika, niezależnie od jej przyczyny, stosunek pracy łączący zmarłego z pracodawcą wygasa. Nie oznacza to jednak, że świadczenia niewypłacone tej osobie przepadają. Prawa majątkowe ze stosunku pracy po zgonie pracownika przechodzą w równych częściach na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Osoby te to m.in.:

● dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione:

- do ukończenia 16 lat, a jeśli przekroczyły ten wiek - do ukończenia nauki w szkole, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia (prawo do renty przedłuża się do ukończenia ostatniego roku studiów, jeśli 25. rok życia został osiągnięty w tym czasie),

- bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy (w wieku 16 lat i nie ukończyły 25 lat),

- przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, jeżeli spełniają warunki wymienione wyżej, a ponadto zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią pracownika (chyba że śmierć była następstwem wypadku) oraz nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach, a gdy rodzice żyją, jeżeli nie mogą zapewnić im utrzymania albo pracownik lub jego małżonek był ich opiekunem ustanowionym przez sąd,

● rodzice, w tym ojczym, macocha i osoby przysposabiające - jeżeli bezpośrednio przed śmiercią pracownik przyczyniał się do ich utrzymania oraz spełniają odpowiednio warunki określone poniżej dla wdowy i wdowca.

Zobacz: Dodatek za pracę w porze nocnej 2014

Wdowa posiada prawo do renty rodzinnej, jeżeli:

● w momencie śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy albo

● wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie ukończyły 16 lat, a jeżeli uczą się - 18. roku życia, lub są całkowicie niezdolne do pracy.

Uprawnienie do renty rodzinnej przysługuje również wdowie, która kryterium dotyczące wieku lub niezdolności do pracy spełni w ciągu 5 lat od dnia śmierci małżonka lub od zaprzestania wychowywania wymienionych wyżej dzieci.

Niekiedy renta rodzinna przysługuje rozwiedzionej małżonce lub wdowie, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej. Stanie się tak wtedy, gdy oprócz spełnienia warunków określonych powyżej będzie ona miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Takie same zasady stosuje się do wdowca.

Zobacz: Obowiązki przedsiębiorcy zatrudniającego na zlecenie


Więcej przeczytasz w Serwisie Prawno-Pracowniczym

 

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK