| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Przed sądem > Powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce

Powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce

Każdy wspólnik może wytoczyć powództwo o naprawienie szkody wyrządzonej spółce. Actio pro socio to instytucja zabezpieczająca interesy wspólników na wypadek bezczynności organów spółki.

Oddalenie powództwa actio pro socio

Oddalenie powództwa o naprawienie szkody spółce zgodnie z art. 295 § 4 k.s.h. może nastąpić w sytuacji, gdy powództwo okaże się nieuzasadnione. Ponadto, jeżeli wspólnik pozostawał w złej wierze, a wiedząc o bezzasadności powództwa jednak je wytoczył. Może to się odnosić do sytuacji, w której powództwo zostało wytoczone przeciwko niewłaściwej osobie jak również w momencie, gdy roszczenie procesowe nie miały żadnego uzasadnienia. Kolejną przesłanką oddalenie powództwa jest rażące niedbalstwo przy wytaczaniu powództwa, co będzie oznaczało, że powód nie dołożył należytej staranności przy zbadaniu materialnych podstaw do zastosowanie actio pro socio. Należyta staranność powinna być oceniana na podstawie przez pryzmat znajomości realiów, bowiem wspólnik przed wytoczeniem powództwa powinien odpowiednio zapoznać się, czy spółka wcześniej nie dochodziła zaspokojenia roszczeń od pozwanego.

Roszczenie odszkodowawcze pozwanego

Art. 295 § 4 k.s.h. przewiduje roszczenie odszkodowawcze w sytuacji, kiedy powód znajdował się w złej wierze lub dopuszczenia się przez niego rażącego niedbalstwa. Jeżeli sąd oddali powództwo wytoczone przez wspólnika w imieniu spółki, powód zobowiązany jest do naprawienia szkody wynikającej z toczącego się postępowania skutkującego uszczerbkiem na majątku pozwanego. Oznacza to, iż na wspólnika nałożony zostanie obowiązek opłacenia kosztów sądowych w zakresie przekraczającym zwrot wynikający z ustawowych ograniczeń, jeżeli pozwany występował przed sądem bez pełnomocnika. Dodatkowo powód zobowiązany jest do zwrotu kosztów związanych z przejazdami wraz z innymi wydatkami oraz zobowiązany jest do wyrównania strat wynikających z utraconych zarobków.

Zobacz też: Odrzucenie i oddalenie pozwu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK