| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Prawo autorskie > Ochrona praw twórcy > Jak długo trwa ochrona praw autorskich do utworu?

Jak długo trwa ochrona praw autorskich do utworu?

Czas trwania ochrony autorskich praw majątkowych jest różny w różnych krajach świata. Zależy on również od momentu w którym zaczynamy go liczyć, a to związane jest z tym z jakim utworem mamy do czynienia.

  • Zasada asymilacji

Twórca pochodzący z innego kraju, będącego sygnatariuszem konwencji, musi być traktowany na równi z twórcami z danego kraju członkowskiego. Tak więc jeżeli w kraju tym obowiązuje dłuższy, niż przewidziany w konwencji, okres ochrony, twórca pochodzący z innego kraju nie może być traktowany odmiennie niż obywatele tego kraju.

Czas ochrony

Obecnie czas trwania autorskich praw majątkowych na podstawie Konwencji berneńskiej wynosi 50 lat. Na podstawie polskiej ustawy o prawie autorskim i prawie prasowym wynosi on 70 lat.

W odniesieniu do dzieł fotograficznych i dzieł sztuki użytkowej czas ochrony na podstawie Konwencji berneńskiej wynosi 25 lat, natomiast na podstawie polskiej ustawy jest on dłuższy i wynosi 70 lat.

Zobacz: Czym jest domena publiczna?

Od kiedy liczyć czas ochrony?

Na podstawie art. 36 polskiej ustawy o prawie autorskim, autorskie prawa majątkowe gasną po upływie lat siedemdziesięciu:

  1. od śmierci twórcy, a do utworów współautorskich od śmierci twórcy który przeżył pozostałych;
  2. w odniesieniu do utworu, którego twórca nie jest znany – od daty pierwszego rozpowszechnienia, chybże pseudonim nie pozostawia wątpliwości co do tożsamości autora lub jeżeli autor ujawnił swoją tożsamość;
  3.  w odniesieniu do utworu do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca – od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy utwór nie został rozpowszechniony od daty jego ustalenia;
  4. w odniesieniu do utworu audiowizualnego – od śmierci najpóźniej zmarłej z wymienionych osób: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów, kompozytora muzyki skomponowanej do utworu audiowizualnego

Jeżeli okres ochrony autorskich praw majątkowych liczymy od momentu rozpowszechnienia, a utwór rozpowszechniono w częściach, odcinkach, fragmentach lub wkładkach, bieg terminu oddzielnie od daty rozpowszechnienia dla każdej z wymienionych części.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK