| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Praca i ubezpieczenia > Załoga musi być poinformowana o zmianie pracodawcy

Załoga musi być poinformowana o zmianie pracodawcy

O zmianie pracodawcy pracownicy muszą być poinformowani z odpowiednim wyprzedzeniem. Obowiązek taki spoczywa na dotychczasowym i nowym pracodawcy.Zmiany podmiotowe zachodzące po stronie pracodawcy nie należą do rzadkości w praktyce zakładowej. Z uwagi zaś na to, że proces przekształceń własnościowych po stronie pracodawców na ogół rodzi także określone konsekwencje dla pracowników, procedura postępowania w takich przypadkach została szczegółowo uregulowana w kodeksie pracy. Podobnie jak obowiązki spoczywające na dotychczasowym i nowym pracodawcy. Jednym z takich obowiązków jest uprzednie informowanie pracowników o skutkach zamierzonych przekształceń własnościowych.


To, że pracownik powinien musi być uprzedzony o przejściu zakładu na innego pracodawcę, nie budzi wątpliwości. Istotne są jednak zasady realizacji tego obowiązku. Kodeks pracy czyni zobowiązanym do tego dotychczasowego i nowego pracodawcę, jednak tylko w sytuacji, gdy u żadnego z nich nie działa organizacja związkowa. Inaczej jest w przypadku, gdy taki związek funkcjonuje u pracodawców. Wówczas mają zastosowanie przepisy ustawy o związkach zawodowych, które adresatem informacji o terminie i przyczynach przekształceń oraz skutkach tych zmian dla pracowników czynią organizację związkową (art. 261 ustawy o związkach zawodowych).


Obowiązek poinformowania pracowników o zamierzonych zmianach własnościowych został również obwarowany określonym terminem. Pracodawca ma obowiązek zawiadomić pracowników o tym fakcie na co najmniej 30 dni przed przewidywanym terminem przejścia zakładu lub jego części na innego pracodawcę.


Na nowym pracodawcy spoczywa jeszcze jedna powinność. Powinien on najpóźniej w dniu dokonania przejęcia całości lub części zakładu zaproponować osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż umowa o pracę nowe warunki pracy. Na podjęcie decyzji o przyjęciu lub odrzuceniu proponowanych warunków zainteresowane osoby powinny mieć co najmniej siedem dni.


Natomiast pracownik ma dwa miesiące od przejścia zakładu pracy na podjęcie decyzji, czy chce kontynuować zatrudnienie u nowego pracodawcy. Dodajmy bowiem, że w tym czasie może on za siedmiodniowym uprzedzeniem zrezygnować z zatrudnienia u nowego pracodawcy, przy czym jego decyzja wywoła skutki, jakie prawo wiąże z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.


TREŚĆ ZAWIADOMIENIA

W pisemnym zawiadomieniu adresowanym do pracowników należy określić:

• przewidywany termin przejścia zakładu lub jego części,

• przyczyny tych przekształceń,

• prawne, ekonomiczne oraz socjalne skutki dla pracowników,

• zamierzone działania dotyczące warunków zatrudnienia, w tym w szczególności warunków pracy, płacy i przekwalifikowania.


DANUTA KLUCZ

gp@infor.pl


Podstawa prawna

• Art. 231 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21 poz. 94 z późn. zm.).

• Art. 261 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (t.j. Dz.U. z 2001 r. nr 79, poz. 854 z późn. zm.).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kalkulatory Budowlane

Kalkulatory Budowlane to bezpłatne narzędzie przydatne dla każdego, kto rozpoczyna budowę domu, remont lub wykończenie mieszkania. Za jego pomocą w kilka minut obliczysz, jakie będą koszty Twojej inwestycji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK